Blog

Sączki (dreny) zdjęcie nr 2
30.05.2018

Warunki gruntowe a budowa fundamentu

W artykule znajdziesz:

Warunki gruntowe a budowa fundamentu

Warunki gruntowe a budowa fundamentu

Jednym z najważniejszych etapów związanych z pracami fundamentowymi jest określenie lokalnych warunków gruntowych. Oznacza to m.in. wykonanie dokładnej charakterystyki podłoża, obejmującej zwłaszcza jego skład i nośność. Konieczne jest również określenie miejscowej głębokości przemarzania gruntu, która jest różna dla każdego obszaru kraju. Fundamenty muszą być posadowione poniżej tej głębokości, czyli w takiej strefie podłoża, w której nie dochodzi do zamarzania wody gruntowej w okresie zimowym. Wyjątkiem są lekkie gleby przepuszczalne, np., pospółki, piaski i żwiry, ponieważ woda z łatwością przez nie przenika i spływa do głębszych warstw. Na lekkich glebach dom powinien być posadowiony dość płytko, ponieważ zmniejsza to koszty fundamentowania. Budynki jednorodzinne w Polsce najczęściej wykonywane są na płytkim fundamencie bezpośrednim, czyli takim, który przez własną podstawę przenosi obciążenia do gruntu. Fundament bezpośredni skład się za ścian fundamentowych, które są posadowione na ławach z żelbetonu. W zależności od lokalnej głębokości przemarzania gruntu tego rodzaju fundament może mieć głębokość od 0,8m do nawet 1,4m. Budynki o lekkiej konstrukcji, np. domy szkieletowe, mogą być posadowione na fundamencie uproszczonym, który składa się głównie z opartych bezpośrednio na gruncie ścian fundamentowych. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych można wykonać płytę fundamentową pod całą powierzchnię budynku. Wówczas równomiernie przenosi ona obciążenia konstrukcyjne budynku na podłoże. Na ciężkich glebach konieczne jest wykonanie kosztownych fundamentów głębokich. W przypadku, gdy podłoże cechuje się słabą nośnością, można też rozważyć wymianę niestabilnych warstw gleby na grunt, który sprzyja posadowieniu fundamentu. Jednak najczęściej wykonuje się wspomniany fundament głęboki lub pośredni, który ma postać żelbetowych pali, ścian szczelinowych lub studni. Zadaniem tych elementów konstrukcyjnych jest przenoszenie obciążeń w głębsze, stabilne warstwy gruntu.

Najnowsze wpisy

21.10.2024
Sączki (dreny) zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

18.10.2024
Sączki (dreny) zdjęcie nr 5
Utrata uprawnień budowlanych

Odebranie uprawnień budowlanych, które zostało potwierdzone wszystkimi formalnymi wymaganiami, zostało poddane egzaminowi i zatwierdzone przez ich nadaniu, jest możliwe w…

Sączki (dreny) zdjęcie nr 8 Sączki (dreny) zdjęcie nr 9 Sączki (dreny) zdjęcie nr 10
Sączki (dreny) zdjęcie nr 11
Sączki (dreny) zdjęcie nr 12 Sączki (dreny) zdjęcie nr 13 Sączki (dreny) zdjęcie nr 14
Sączki (dreny) zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sączki (dreny) zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sączki (dreny) zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami