Blog

15.02.2022

Warunki organizacyjne

W artykule znajdziesz:

Warunki organizacyjne

Ponadto przy projektowaniu procesów technologicznych obowiązuje zbadanie, przeanalizowanie i znajomość:

  • technicznych właściwości przewidzianego do produkcji wyrobu (konstrukcji, materiału) i szczegółowych wymagań, jakim powinien on odpowiadać,
  • struktury całego procesu produkcyjnego ze szczególnym uwzględnieniem procesu technologicznego,
  • warunków, w jakich będzie przebiegał proces technologiczny (możliwość wyposażenia technologicznego, warunki lokalne produkcji, kwalifikacje załogi, warunki organizacyjne i ekonomiczne produkcji itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wszystko to stanowi o konieczności wszechstronnego rozwiązywania problemów technologicznych, uwzględniającego wpływ czynników technicznych i naukowo-badawczych. Należy podkreślić, że jednostronne rozwiązywanie problemów technologicznych bez pełnego uwzględnienia warunków produkcji (np. zaprojektowanie tylko receptury składu materiałowego konstrukcji wyrobu bez rozwiązania sposobu formowania tego wyrobu i niezbędnych maszyn i urządzeń) z góry skazane jest na niepowodzenie; przykładów w tym zakresie było w naszym budownictwie bardzo dużo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dlatego zespoły rozwiązujące te problemy powinny mieć z reguły charakter wielobranżowy, a rozwiązania technologiczne charakter w pełni kompleksowy. W zapleczu naukowym w Polsce (uczelnianym i resortowym) mało jest jeszcze jednostek naukowo-badawczych o profilu zapewniającym możliwość podjęcia się rozwiązywania problemów technologicznych występujących w produkcji budowlanej w pełnym zakresie, w ujęciu kompleksowym (np. Instytut Technologii i Organizacji Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach) (uprawnienia budowlane).

Realizacja zadań budownictwa

Realizacja zadań budownictwa w najbliższym okresie wymaga zapewnienia odpowiedniego potencjału produkcyjnego oraz przygotowania najefektywniejszych metod technologicznych i organizacyjnych w realizacji budowlanej, a także zapewnienia niezbędnych zasobów technicznych dla przedsiębiorstw budowlanych (program egzamin ustny).

Jednym z podstawowych warunków zapewnienia odpowiedniego potencjału wykonawczego budownictwa obok wprowadzenia w jak najszerszym zakresie uprzemysłowionych technologii budowlanych jest szybki rozwój mechanizacji. Rozwój mechanizacji pozwala na uzyskanie większej wydajności jednostek wykonawczych budownictwa (wzrostu ich mocy produkcyjnej) oraz wyrównanie niedoboru kadry roboczej w budownictwie (opinie o programie). Mechanizacja robót budowlanych jest podstawową metodą realizacji wszelkich procesów wytwórczych w przemyśle i budownictwie; stanowi ona pierwszy krok do ich automatyzacji. Rozwój mechanizacji w budownictwie zależy od wielu czynników (np. duża skala budownictwa, wielokrotnie realizowane typowe procesy technologiczne, rozwinięty przemysł produkcji maszyn budowlanych, sprawnie działające zaplecze usługowo-naprawcze maszyn budowlanych, umiejętność operowania tymi maszynami itp.). Problematyka mechanizacji w budownictwie jest zatem bardzo złożona; nie ogranicza się tylko do ilościowego wzrostu maszyn budowlanych, gdyż o rozwoju mechanizacji decydują również takie czynniki, jak:

  • odpowiednia jakość maszyn i ich przydatność w specyficznych warunkach produkcji budowlanej,
  • właściwa struktura parku maszyn w budownictwie,
  • zapewnienie warunków przemysłowej (seryjnej) produkcji maszyn budowlanych,
  • zapewnienie warunków prawidłowej eksploatacji technicznej i produkcyjnej maszyn w budownictwie (segregator aktów prawnych).

Rozwój mechanizacji i podniesienie jej poziomu zależą zarówno od posiadania odpowiednich maszyn, jak też form i sposobów ich wykorzystania (systemów organizacyjnych realizacji procesów zmechanizowanych).

Na pojęcie mechanizacji budownictwa składa się więc nie tylko wprowadzanie maszyn do produkcji budowlanej, jest to pojęcie rozumiane szerzej, obejmuje całokształt działań zmierzających do:

  • przygotowania najwłaściwszych maszyn dla budownictwa i uruchamiania ich produkcji,
  • prawidłowego, najefektywniejszego użytkowania tych maszyn w procesie produkcji budowlanej,
  • zapewnienia optymalnej obsługi technicznej i napraw tych maszyn.

Działalność w zakresie mechanizowania produkcji budowlanej musi opierać się na powiązaniu mechanizacji z ogólnymi prawidłowościami występującymi w technologii, organizacji i ekonomice produkcji budowlanej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami