Blog
Warunki równowagi
W artykule znajdziesz:
Warunki równowagi
Dla porządku należy zasygnalizować, że występowanie ostatniej z tych faz oraz jej stechiometria zależy w pewnym stopniu od stosunku A120J /Fe203 w mieszance wyjściowej oraz od obecności tlenków towarzyszących (MgO, Na20), jakie w większości klinkierów przemysłowych w niewielkich ilościach zawsze występują (program uprawnienia budowlane na komputer)..
Powyższe fazy wykryto w wyniku badania układu czystych czterech tlenków: CaO, Si02, A1203 i Fe2Og przy zastosowaniu wyidealizowanych warunków równowagi. Okoliczności te nie przeszkodziły jednak w traktowaniu rezultatów omawianych badań jako przybliżonego modelu fazowego składu klinkieru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wkrótce też zaproponowano wskaźniki liczbowe, które lepiej niż dotychczasowe moduły charakteryzują mieszankę surowcową i wyprodukowany z niej klinkier, ponieważ w odróżnieniu od modułów uwzględniają stechiometrię podstawowych faz klinkierowych. Kiihl już w 1929 r. sformułował pojęcie stopnia nasycenia wapnem (Kalksattigungsgrad). Wskaźnik ten, noszący w polskiej nomenklaturze nazwę modułu nasycenia, jest liczbą niemianowaną, z reguły mniejszą od jedności, wyrażającą stosunek ilości wapna znajdującego się realnie w klinkierze do tej ilości wapna, jaka była potrzebna do utworzenia z Si02, A1203 i Fe2Os związków wapniowych o najwyższej możliwej zawartości CaO (uprawnienia budowlane).
Spośród przedstawionych wyżej modelowych faz klinkierowych trzy z nich wykazują najwyższe możliwe wysycenie wapnem: C3S, CSA i C4AF.
Moduł nasycenia ma postać ułamka, w którego liczniku figuruje wyrażona w procentach ilość wapna wykazana przez analizę tlenkową klinkieru, a mianownik wyraża obliczoną sumaryczną ilość wapna potrzebną na to, aby ze znajdujących się w klinkierze tlenków krzemu, glinu i żelaza utworzyć C3S, CSA i C4AF.
Tę maksymalnie możliwą ilość wapna oblicza się w ten sposób, że wykazane przez analizę klinkieru i wyrażone w procentach ilości Si02, Al2Os i Fe203 mnoży się przez odpowiednie współczynniki wynikające z ciężarów cząsteczkowych poszczególnych tlenków i ze stechiometrii związków (program egzamin ustny).
Obliczenie ilości wapna
Obliczenie ilości wapna potrzebnego do utworzenia CgS z całej ilości znajdującej się w klinkierze krzemionki jest proste, gdyż w krzemianie trójwapniowym przypada 2,8 g Ca© na 1 g krzemionki. Natomiast do obliczenia ilości wapna niezbędnego do syntezy C3A i C4AF potrzebne jest założenie, że C4AF stanowi niejako sumę CSA + CF. Założenie to, uczynione zresztą tylko dla potrzeb rachunku, uzasadnia pomnożenie całej wykazanej przez analizę klinkieru ilości Al2Oa przez mnożnik wyrażający ilość CaO przypadającą w związku C3A na 1 g A1203. Mnożnik ten wynosi 1,65 (opinie o programie). Podobny mnożnik, umożliwiający obliczenie ilości wapna zawartego w spekulatywnie przedstawionym związku CF, wynosi 0,35 g CaO na 1 g Fe203.
Przedstawiony wyżej model fazowego składu klinkieru obejmuje cztery fazy: C3S, C2S, CSA i C4AF. Łatwo spostrzec, że taki układ faz odnosi się do mieszanek surowcowych i klinkierów, które charakteryzują się stosunkiem molowym Al2Os: Fe2Os większym od jedności (MG > 0,64). Istotnie, większość cementów portlandzkich wykazuje przewagę zawartości molowej tlenku glinu nad tlenkiem żelazowym.
Zdarza się jednak, że konieczne jest produkowanie cementów specjalnych o stosunku molowym Al2Os: Fe2Oa równym, a czasem nawet mniejszym od jedności.
Jest oczywiste, że przy stosunku molowym Al2Os: : Fe2Os = 1 (MG = 0,64) model fazowego składu klinkieru może obejmować trzy fazy: C3S, C2S i C4AF, a podane wyżej mnożniki również w tym przypadku zachowują swoją przydatność do obliczenia wartości liczbowej mianownika w wyrażeniu na moduł nasycenia (segregator aktów prawnych).
Natomiast w przypadku przewagi molowej Fe203 nad Al,,Og, gdy stosunek molowy A1203: Fe203 < 1 (MG < 0,64), model fazowego składu klinkieru obejmuje fazy: C3S, C2S, C4AF i C2F. Mnożniki do obliczenia mianownika w wyrażeniu na moduł nasycenia muszą wówczas ulec zmianie.
Trzeba dodać, że podane tu mnożniki umożliwiają obliczenie modułu nasycenia także wówczas, gdy stosunek molowy Al A : Fe A = 1- która obrazuje trzy modele fazowego składu klinkieru w zależności od stosunku molowego A1A: FeA oraz zawiera liczbowe wartości mnożników do obliczenia mianownika modułu nasycenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32