Blog

Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 2
15.07.2021

Warunki sprzyjające pęcznieniu

W artykule znajdziesz:

Warunki sprzyjające pęcznieniu

Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 3
Warunki sprzyjające pęcznieniu

Istnieją więc warunki sprzyjające pęcznieniu i gniciu izolacji. Jeżeli warstwa posadzki jest w ten sposób skonstruowana, że podczas opadów atmosferycznych zatrzymuje się na niej przez dłuższy czas pewna ilość wody (nawet w przypadku gdy izolacja ma dostateczne spadki i w żadnym miejscu nie ma wgłębienia bez odpływu), to woda ta w czasie mrozów zamarza (program uprawnienia budowlane na komputer). Wówczas wskutek niszczącego działania zamarzającej wody zarówno posadzka, jak i izolacja ulegają uszkodzeniu i zniszczeniu. Jeśli ponadto woda zamarza we wgłębieniach, to jej działanie destrukcyjne jest jeszcze większe.

Wkładki papy powinny zachowywać swą giętkość w niższych temperaturach, na co normy polskie nie zwracają uwagi, w przeciwieństwie np. do wymagań norm kolei niemieckich, które przewidują badanie giętkości papy w temperaturze 5°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warstwa posadzki na tarasie, podlegająca znacznym wahaniom temperatury, wykazuje ruchy termiczne, które odbywają się po warstwie izolacyjnej, powodując jej uszkodzenia. W Szwajcarii starano się temu zapobiec rozwiązując projekty tarasów w ten sposób, że między izolację wodoszczelną i warstwę ochronną wprowadzono warstwę piasku o grubości 2 cm (uprawnienia budowlane).
Równocześnie warstwa piasku jako warstwa drenująca, w obrębie której odbywać się będzie spływ wody opadowej, przenikającej przez warstwę posadzkową i ochronną, umożliwi szybkie osuszanie warstwy wodoszczelnej.

Wahania temperatury mają też istotny wpływ na konstrukcję dźwigającą stropu tarasowego, która powinna mieć możność wykonywania ruchów termicznych. Bardzo często można zaobserwować ścięcia poziome ścian w miejscach podparcia stropodachów i tarasów, pomimo że spoczywają one na warstwie papy, która ma zapewnić łatwiejszy przesuw stropu po ścianach. Z tego względu najpewniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy tarasach o większej powierzchni, będzie konstrukcja stropów spoczywająca na słupach żelbetowych (program egzamin ustny).

Usuwanie wilgoci

Istotną częścią składową tarasu, poza warstwą posadzki wraz z warstwą ochronną izolacji wodoszczelnej, izolacją wodoszczelną i konstrukcją stropu, jest warstwa izolacji ciepłochronnej, wykonywana z płyt korkowych, pilśniowych, wiórowo-cementowych, z płyt z pianobetonu lub innego lekkiego betonu itp. Zadaniem warstwy tej izolacji jest zapewnienie całej konstrukcji tarasu własności ciepłochronnych nie gorszych niż własności ciepłochronne ścian zewnętrznych pomieszczenia przykrytego tarasem. Konstrukcja pracuje w analogicznych warunkach jak ściany wielowarstwowe budynków wielkopłytowych. Aby izolacja termiczna tarasu (lub stropodachu) była skuteczna, powinna ona być sucha. Zawilgocenie może powstać przy wykonywaniu robót budowlanych (opinie o programie).

Przy starannym wykonawstwie można się przed takim zawilgoceniem ustrzec. Zawilgocenie powstaje też na skutek kondensacji pary. Zarówno niedopuszczenie pary do warstwy izolacji ciepłochronnej,
Jak i usuwanie z niej wilgoci, są to jedne z najtrudniejszych do spełnienia warunków wymaganych od konstrukcji tarasu. Jednym ze środków zmierzających do niedopuszczenia pary do izolacji ciepłochronnej, z jakim spotykamy się w rozwiązaniach radzieckich, jest ułożenie pod izolacją ciepłochronną izolacji parochronnej z jednej warstwy papy asfaltowej, sklejonej na stykach (segregator aktów prawnych).
U nas tego rodzaju rozwiązania raczej nie są stosowane.

Izolacja parochronna, jeśli ma w ogóle nie przepuszczać pary, powinna być wykonana bardzo starannie. W przypadku gdy w warstwie ciepłochronnej nagromadzi się wilgoć powstająca w czasie wykonywania robót budowlanych i jeżeli przed jej wyschnięciem zostanie wykonana izolacja wodoszczelna, to wilgoć ma zamkniętą drogę do wyparowania i będzie zawilgacać na stałe warstwę ciepłochronną, obniżając jej wartość izolacyjną (promocja 3 w 1).

Jeżeli izolacja parochronna przepuści część pary z pomieszczenia, a następnie para ta ulegnie skropleniu, to kondensat ten podobnie jak wilgoć powstająca w czasie wykonywania robót budowlanych nie będzie miał możności wyparowania. W tym przypadku izolacja parochronna będzie działać jak klapa zwrotna, uniemożliwiająca periodyczne wysychanie tworzącego się kondensatu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 8 Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 9 Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 10
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 11
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 12 Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 13 Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 14
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przekrój zbrojenia przęsłowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami