Blog
Warunki środowiska przyrodniczego
W artykule znajdziesz:
Z innych porozumień międzynarodowych, które zostały ratyfikowane przez niektóre państwa Ameryki Pn., na wyróżnienie zasługuje podpisana w 1940 konwencja o ochronie przyrody i zachowaniu flory i fauny półkuli zachodniej oraz zawarta w 1973 konwencja waszyngtońska o międzynarodowym handlu ginącymi gatunkami dzikich zwierząt i roślin (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bardzo urozmaicone warunki środowiska przyrodniczego kontynentu wpłynęły bezpośrednio na wykształcenie bogatej mozaiki ludów i grup etniczno-językowych różniących się między sobą stopniem rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego (Ludy, grupy etniczne, języki I). Zjawiskiem znamiennym jest wzrost poziomu cywilizacyjnego pierwotnyt h mieszkańców w miarę przemieszczania się na pd (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Strefę lasów borealnych (tajgi) zamieszkiwały liczne myśliwskie plemiona Indian przynależnych etnicznie do grup atapaskiej i algonkijskiej. Atapaskowie zasiedlali terytoria w dorzeczu Jukonu oraz Mackenzie, po okolice jeziora Reniferowego na pd. wsch. Polowali gł. na karibu. Prowadząc koczowniczy tryb życia, nie zakładali stałych osad - mieszkanie ich stanowił stożkowy szałas (na pn.) lub namiot tipi (na pd.-wsch.) (uprawnienia budowlane).
Rozległe terytoria kontynentu
Pn. obrzeża kontynentu zasiedlały plemiona rybacko-myśliwskie, wśród których do najbardziej znaczących należeli Innuici (w ich własnym języku zwanym inupiaq - „ludzie"), znani powszechnie pod nazwą Eskimosów (od eskimo - „zjadacz surowego mięsa", słowa o zabarwieniu pogardliwym wywodzącego się z języka sąsiadujących z nimi Indian Algonkinów) (program egzamin ustny). Żyjący w strefie arktycznego wybrzeża - od półwyspu Alaska po Ziemię Baltina, pn. część półwyspu Labrador i Grenlandię - tworzyli kilka grup etniczno-językowych, m.in. Netsilik na półwyspie Boothia i Karibu pomiędzy wybrzeżem Zatoki Hudsona a rzeką Kazan. Na podobnym stopniu rozwoju społeczno-ekonomicznego znajdowali się Aleut i zamieszkujący Wyspy Aleuckie oraz grupa Indian, wybrzeży kontynentu. Spośród tych ostatnich na wzmiankę zasługują plemiona Tlingit zasiedlające Archipelag Aleksandra, Haida dominujące na Wyspach Królowej Charlotty oraz Kwakiutl i Nootka (Nutka) żyjące odpowiednio w pd.-zach. części Gór Nadbrzeżnych oraz na wyspie Vancouver (opinie o programie).
należały m.in. plemiona: Koyukon, Ingalik, Kuchin, Dogrib, Chipewyan. Myśliwskie plemiona Algonkinów strefy lasów borealnych żyły w pasie ciągnącym się od jeziora Winnipeg na zach., poprzez obszary leżące między Wielkimi Jeziorami a Zatoką Hudsona, po atlantyckie wybrzeża półwyspu Labrador na wsch. Reprezentowane były przede wszystkim przez Kri (Cree), Odżibuejów i Czipewejów, Algonkinów i Naskapi (segregator aktów prawnych).
Szczególnie bogatą mozaikę etniczno- -językową tworzyły myśliwskie plemiona Indian strefy prerii, m.in.: Czarne Stopy, Czejenowie, Arapaho, Dakotowie (Siuksowie) i Komańcze. Indianie prerii byli praktycznie wyłącznie łowcami bizonów; wędrując za żerującymi stadami tych /wierzą), zamieszkiwali okresowo w tzw. równinnej odmianie tipi, charakteryzu jącej się szczególnie lekką konstrukcją. Do grupy najbardziej znanych plemion myśliwskich Ameryki Północnej należeli poza tym Szoszoni zasiedlający północne rejony Wielkiej Kotliny oraz Apacze żyjący w dorzeczu Rio Grande (Rfo Bravo del Norie, obecne pogranicze Stanów Zjednoczonych i Meksyku). Rozległe terytoria kontynentu, których przybliżony granicę geograficzny wyznaczały na zach. Missisipi, na pn. linia Wielkich jezior i dorzecze Rzeki Św. Wawrzyńca, na wsch. wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na pd. natomiast Zatoka Meksykańska, zamieszkiwały indiańskie plemiona myśliwsko-rolnicze. Należały one gł. do grup etniczno-językowych: algonkińskiej, irokeskiej, siuks-dakockiej, muskogijskiej i kaddoskiej. Podstawowym źródłem ich utrzymania była gospodarka żarowa i kopieniacza uprawa ziemi (kukurydza, fasola, dynia) oraz myślistwo i rybołówstwo (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32