Blog

Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 2
26.03.2020

Warunki techniczne odbioru robót stolarskich i ślusarskich

W artykule znajdziesz:

Warunki techniczne odbioru robót stolarskich i ślusarskich

 

Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 3
Warunki techniczne odbioru robót stolarskich i ślusarskich

Szczegółowe wymagania w zakresie wykonania i odbioru robol stolarskich i ślusarskich określają warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odbioru wbudowanych okien i drzwi dokonuje się przed pomalowaniem. Odbiór osadzonych ościeży powinien być przeprowadzany przed otynkowaniem ościeży lub ścian.
Ościeżnice winny być osadzone pionowo i nie wykazywać obluzowań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odchylenie ościeżnic drzwiowych i okiennych od pionu lub poziomu nie może przekraczać 2 mm na I metr ościeżnicy, nie więcej jednak niż 3 mm na całą ościeżnicę.
Luzy przy pasowaniu wbudowanych okien i drzwi jednoskrzydlowych nie mogą być niż 3 mm, a przy pasowaniu drzwi dwuskrzydłowych nie większe niż 6 mm. Szczeliny pomiędzy murem a ościeżnicą powinny być wypełnione materiałem izolujący (uprawnienia budowlane).
Zamknięte skrzydła okien lub drzwi nic powinny przy poruszaniu za klamkę wykazywać żadnych luzów. Otwarte skrzydła drzwiowe lub okienne nie mogą SIĘ SAME zamykać. Szczelność okna sprawdza się przez złożenie w dowolnym miejscu pomiędzy ościeżnicą a ramiakiem paska papieru pakowego o szerokości 2 cm. Jeżeli no zamknięciu okna pasek nie daje się wyciągnąć bez zerwania, okno uznaje się za szczelne.
Owocu elementów powinny być zamocowane w sposób trwały. Okucia wpuszczane mogą wystawać ponad powierzchnię drewna.
Ścianki działowe nie powinny mieć w miejscach zamocowania żadnych obluzowali i ac wykazywać zwichrowań płaszczyzny. Dopuszczalne odchylenie od pionu i poziomu ścianek działowych podwójnych oraz pojedynczych przeznaczonych do otynkowania nie może przekraczać 5 mm na 1 metr i nie więcej niż 10 mm na całej wysokości pomieszczenia nie przekraczającej 3,5 m i nie więcej niż 12 mm dla wyższych pomieszczeń (program egzamin ustny).
Dla ścianek pojedynczych nie otynkowanych odchyłki te nie mogą być większe niż 1 mm na 1 metr i nie większe niż 4 mm dla całej wysokości ścianki w pomieszczeniach o wysokości do 3.5 m. a 7 mm dla wyższych pomieszczeń.
Szafy i szafki powinny być podobnie jak ścianki w sposób pewny utwierdzone, ustawione w pionie i poziomie oraz nie powinny wykazywać zwichrowań płaszczyzn. Wykończenie szaf powinno być zgodne z projektem.

Odbiór robót ślusarskich

Odbiór osadzonych elementów przeprowadza się przed pomalowaniem (opinie o programie).
Elementy stalowe w otworach murowych lub betonowych powinny być osadzone nu wąsy lub przymocowane za pomocą śrub i nakrętek albo przyspawane do uprzednio wmurowanych kotwi względnie śrub kotwiowych. Powierzchnie zewnętrzne wyrobów me powinny mieć ostrych krawędzi lub ostrych wystających końców.
Profile okienne nie.mogą być powyginane i powinny leżeć w jednakowej płaszczyźnie (segregator aktów prawnych). Spoiny (spawy) muszą być dobrze wtopione w profile, aby nie przeszkadzały w oszkleniu i nie powodowały pęknięć szyb.
Elementy otwierane okien i świetlików oraz skrzydła drzwiowe powinny przy zamknięciu szczelnie przylegać do wrębów lub do ościeżnicy. Drzwi i bramy zawiasowe lekkie powinny się otwierać bez wysiłku i bez zgrzytu. Przy zamykaniu skrzydła nie mogą sprężynować.
Balustrada przy próbnym obciążeniu poziomym na wysokości poręczy nie powinna wykazywać większej strzałki ugięcia niż 5 mm. przy czym po usunięciu obciążenia balustrada powinna samoczynnie wrócić do poprzedniego położenia. Po zakończeniu próby miejsca osadzenia balustrady nie mogą wykazywać pęknięć ani odkształceń.
Stolarka. Należy ją przechowywać w pomieszczeniach suchych, przewiewnych, wyposażonych w podłogę lub zabezpieczonych od przenikania wilgoci z gruntu warstwą izolującą z żużla. Do celów składowania mogą służyć dobrze wysuszone dolne kondygnacje wznoszonego budynku z wyjątkiem piwnic (promocja 3 w 1).
Drzwi i okna układa się na podkładach w stosy, przylgami do dołu z podziałem na typy i wymiary, przy czym miejsca oznakowania wyrobów powinny być łatwo dostępne. Każdą sztukę należy przedzielać przekładkami z suchych desek lub listew.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 8 Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 9 Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 10
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 11
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 12 Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 13 Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 14
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pęknięcia warstw pokrycia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami