Blog

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
18.04.2019

Warunki ustawowe

W artykule znajdziesz:

Farma fotowoltaiczna - od czego zacząć?

Farma fotowoltaiczna to zapewnienie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii dla gospodarstw domowych, budynków użyteczności publicznej czy przemysłu. Jednak jej budowa nie jest prosta, ani tania, chociaż wciąż można dostać dofinansowanie na tego typu inwestycję (program na komputer).

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Panele fotowoltaiczne

Warunki ustawowe. Prawo energetyczne mówi jasno o potrzebie uzyskania koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach wytwarzania energii elektrycznej, nawet jeśli są to źródła odnawialne. Jedynie, jeśli są to mikro i małe instalacje nie ma potrzeby posiadania koncesji (https://uprawnienia-budowlane.pl). Oznacza to, że na przykład mała farma fotowoltaiczna do użytku jednego gospodarstwa domowego nie musi takiej koncesji posiadać, ale też jeśli energii wytworzy się więcej niż wynoszą potrzeby gospodarstwa to jej właściciel może ją odsprzedać, gdy zostanie wprowadzona do sieci dystrybucyjnej (program na telefon).

Wystarczy jedynie poinformować operatora systemu dystrybucji energii o szczegółach takich jak rodzaj mikroinstalacji, termin przyłączenia, lokalizacja czy moc. Trzeba złożyć taki wniosek na 30 dni przed planowanym przyłączeniem (opinie o programie).

Co jest ważne, aby farma przynosiła zyski?

Mikroinstalacje mają odciążać domowy budżet od płacenia rachunków. Jednak prawdziwe farmy fotowoltaiczne, które mają zapewniać energię dla całego regionu muszą być wydajne. Dlatego ważna jest lokalizacja inwestycji. Im bardziej nasłonecznione tereny, tym lepiej (segregator aktów prawnych).

Czas nasłonecznienia w Polsce wynosi średnio 1600 godzin na rok (promocje 3 w 1). Największa gęstość promieniowania słonecznego przypada na tereny centralnej Polski, pas nadmorski i województwo lubelskie. Roczna gęstość promieniowania słonecznego waha się od 950 do 1250 kWh/metr kwadratowy. Na terenach oddalonych o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów od Morza Bałtyckiego i w górach nasłonecznienie jest o wiele niższe, ale wciąż na tyle mocne, że korzystne jest montowanie takich instalacji. Na terenie Polski nie ma praktycznie miejsc, w których nasłonecznienie było by zbyt niskie, aby taka instalacja była efektywna (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami