Blog

Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 2
20.07.2022

Warunki w kamieniołomach stokowych

W artykule znajdziesz:

Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 3
Warunki w kamieniołomach stokowych

Przy kamieniołomach nizinnych, których typowym przykładem są kamieniołomy w zagłębiu wołyńskim, zwykłym zjawiskiem jest silne zabagnienie okolicy, właśnie przez bliskie zaleganie pod powierzchnią gruntu nieprzepuszczalnej warstwy kamiennej i przez brak odpływu dla wód powierzchniowych. Racjonalnym zużytkowaniem odkrywki w tym wypadku jest zużycie jej do zasypywania bagnisk, przez co uzyskuje się potrzebne place robocze, place pod zabudowę dla przyszłych osiedli robotniczych etc (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy tej sposobności należy uwzględnić i zaprojektować również wznoszenie ramp załadunkowych i dróg komunikacyjnych.

Podnosząc wartość okolicznych gruntów przez ich osuszanie, można w tym wypadku nawet zużytkowanie odkrywki uczynić robotą zyskowną na dalszą metę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W ostatecznym wypadku, gdy nie można zużytkować wydobywanej ziemi dla żadnych mniej lub bardziej pożytecznych celów, lub gdy nie mamy dostatecznej ilości małowartościowych gruntów dla odkładania wywożonej ziemi i nie ma wyeksploatowanych już dołów do zasypywania, pozostaje jako ostateczny środek odkładanie ziemi w hałdy, która dla oszczędności powierzchni zajętych przez to gruntów staramy się sypać możliwie wysoko. I tu od razu rozróżnić musimy odmienne warunki w kamieniołomach stokowych i w kamieniołomach nizinnych (uprawnienia budowlane).

W okolicy górzystej przy kamieniołomie założonym w zboczu góry, odwodnienie samego kamieniołomu nie przedstawia zwykle technicznego zadania do rozwiązania, gdyż zawsze jest do dyspozycji dostateczny spadek, pozwalający na odprowadzenie wód gruntowych i opadowych sposobem rowów otwartych (program egzamin ustny).

Odwodnienie kamieniołomu

Obowiązkowym jest wykonanie rowów zboczowych dla całkowitego odprowadzenia powierzchniowych wód deszczowych. Są to rowy kopane od strony stoku górskiego, wzdłuż górnej krawędzi odkrywki, o dostatecznym przekroju dla uchwycenia całej wody deszczowej w czasie ulewnych deszczów, jakie w okolicach górskich są bardzo częstym zjawiskiem, w ten sposób, by nie dopuścić do zalania kamieniołomu spływającą po stoku wodą. Zwykle grozi to zamuleniem kamieniołomu i zasypaniem porywanym przez wodę rumowiskiem i różnego rodzaju brudem. Prócz tego możliwe jest z odkrywki, znajdującej się na górnej stronie stoku, stałe sączenie się u jej podstawy wód zaskórnych, które również wymagają odprowadzenia rowem powierzchniowym (opinie o programie).

Przy niemożności odprowadzania wód z kamieniołomu spadkiem naturalnym, w razie istnienia specjalnych warunków terenowych, bardzo celowe jest odwodnienie przy pomocy syronu. Warunkami działania tak urządzonego syfonu są:

  • różnica wysokości między najniższym punktem w kamieniołomie, skąd ma nastąpić ssanie wody w punkcie a, a najwyższym górnym punktem przełomowym syfonu, nie może przekroczyć praktycznie 9 m (teoretycznie bez uwzględnienia tarcia w rurze 10 m).
  • Po przeciwnej stronie punktu przełomowego b musi znajdować się zagłębienie terenu z wolnym odpływem dla wody w p. c, położone niżej o 1,5 do 2 m od p. a. Im większa będzie różnica wysokości między punktami a i c, tym silniejsze będzie ssanie. Jeżeli różnica poziomów przy a i b przekracza 9 m, można przy pomocy przekopu w p. b sztucznie tę różnicę doprowadzić do 9 m. Normalny przekrój rur syfonowych wynosi w zależności od ilości wód podlegających odprowadzeniu od 30 - 70 mm. Oczywiście zasadniczym warunkiem dobrego działania syfonu jest absolutna szczelność rurociągu (segregator aktów prawnych).

Dla uniknięcia zamarzania wody w syfonie, korzystniejsze jest spuszczanie zeń wody przy wielkich mrozach, zamiast wkopywania go w ziemię. Do ponownego uruchomiania syfonu należy zaopatrzyć go w 3 wentyle zamykające w p, a, b i c, ?o napełnieniu rur, zamknięciu wentyla b i otwarciu równoczesnym wentyli a i c, syfon zacznie samoczynnie działać (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 8 Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 9 Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 10
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 11
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 12 Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 13 Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 14
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Urządzenia zsypowe - warunki techniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami