Blog

17.08.2020

Ważenie kruszywa

W artykule znajdziesz:

Ważenie kruszywa

Ważenie kruszywa

Ważenie kruszywa odbywa się bezpośrednio w koszu wsypowym betoniarki dzięki zastosowaniu specjalnie skonstruowanej wagi dynamometrycznej, którego głównym elementem są nosze stanowiące ruchomy odcinek prowadnic kosza wsypowego. Kosz wsypowy w tym przypadku jest stosunkowo mało zagłębiony (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyciągarka łopaty mechanicznej podającej kruszywo z zasieków radialnych bezpośrednio do kosza wsypowego betoniarki jest ustawiona na specjalnej podstawie z ruchomym wysięgnikiem rolek, prowadzących linę pociągową szufli. Podczas nagarniania wysięgnik z rolkami jest wysuwany przez napiętą linę nad kosz, a po zwolnieniu napięcia liny cofa się po pochyłych prowadnicach pod wpływem własnego ciężaru, aby zwolnić drogę podnoszonego kosza wsypowego betoniarki. Odmierzanie kruszywa i cementu zmagazynowanego w silosie 25-tonowym odbywa się jednocześnie dzięki półautomatycznemu dozownikowi wagowemu cementu, z którego wyprowadzona jest rura zsypowa ze stojakiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wydajność punktu wynosi od 7 do 10 m3 gotowej masy betonowej na godzinę. Moc zainstalowanych silników - 13,4 kW.

Inne rozwiązania konstrukcyjne zasieków to ścianki czołowe z sypami na kruszywo (rozdzielacze kruszywa), z których radialnie wychodzą ścianki oddzielające. Im ścianka czołowa jest wyższa, tym większy jest zapas produkowany kruszywa w poszczególnych zasiekach. Widok rozdzielacza kruszywa w punkcie produkcji masy betonowej typu WB (uprawnienia budowlane). Metalowa ścianka czołowa ma czworokątne zsypy z zasuwami uruchamianymi ręcznie za pomocą cięgien, podającymi poszczególne frakcje kruszywa do dwu- zasobnikowcgo obrotowego dozownika wagowego, który odmierza również cement podawany z silosa za pomocą pojemnika obrotowego, przytwierdzonego do nogi silosa.

Obrotowy dozownik wagowy podaje suche składniki do kosza wsypowego betoniarki, który w tym przypadku jest nieznacznie opuszczony poniżej poziomu terenu. Trzy zasieki radialne ze ściankami czołowymi o wysokości 3,0 m i ściankami bocznymi (konstrukcja metalowa z wypełnieniem deskami) o długości 9,0 m magazynują kruszywo dla betoniarki wolnospadowej o pojemności 400 na okres 3 dni. Wydajność punktu wynosi do 7,5 m3 masy betonowej na godzinę (program egzamin ustny).

Sterowanie układem

Obsługa składa się z trzech osób (wraz z operatorem betoniarki). Sterowanie układem odbywa się w sposób ręczny. Punkt produkcji masy betonowej typu WB-A w Wersji zautomatyzowanej wyposażony jest w automatyczny jednoprogramowy dozownik wagowy DA-500 usytuowany nad obniżonym koszem wsypowym przeciwbieżnej betoniarki o mieszaniu przymusowym typu BP-500 I lub BP-500 II (opinie o programie). Podawanie kruszywa w zasiekach odbywa się za pomocą łopaty mechanicznej ŁM-701, której wciągarka usytuowana jest nad ścianką czołową z zsypami.

Zsypy nie mają w tym przypadku żadnych zasuw, a kruszywo spływa grawitacyjnie na rynny wstrząsowe, uruchamiane za pomocą wibratorów o napędzie elektrycznym, włączonych w automatyczny układ sterowniczy z dozownikiem wagowym. Wydajność punktu produkcji typu WB-A przy 2 osobach obsługi (w tym operator betoniarki) wynosi do 10 m3 masy betonowej na godzinę (segregator aktów prawnych).

Kolejne rozwiązania bezzasobnikowych, przenośnych, jednostopniowych punktów produkcji masy betonowej systemu „Arbau" (sterowanie ręcznie za pomocą oddzielnych cięgien i wspólnym obniżonym dozownikiem wagowym dla cementu i kruszywa) i (sterowanie automatycznie z osobnym dozownikiem z podajnikiem ślimakowym dla cementu) (podwyższone zasieki, przejezdny dozownik wagowy dla suchych składników, obniżony nieznacznie kosz wsypowy betoniarki wolnospadowej). We wszystkich tych rozwiązaniach zastosowane są zasieki radialne z małą ścianką czołową (rozdzielaczem kruszywa) o wysokości do 2,50 m (promocja 3 w 1).

Do ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych przenośnych punktów produkcji masy betonowej można zaliczyć węzeł betoniarski typu „Waimer”. Automatyczny dozownik wagowy, podwyższony, usytuowany jest na wspólnej ramie z betoniarką wolnospadową. Kruszywo podawane jest za pomocą łopaty mechanicznej przez pomost drewniany ułożony skośnie na konstrukcji rurowej wspartej na ramie dozownika.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami