Blog

07.09.2018

Ważne kwestie związane z zakupem działki

W artykule znajdziesz:

Ważne kwestie związane z zakupem działki

Zakup działki to spory wydatek, dlatego oprócz planu zagospodarowania przestrzennego czy informacji z księgi wieczystej, należy sprawdzić wiele innych kwestii (program na komputer). Bardzo ważne jest m.in. to, czy działka ma dostęp do drogi publicznej, czyli czy jest do niej bezpośredni dojazd i czy dojście jest bezpieczne. Należy dowiedzieć się także, czy działka ma dostęp do mediów, czyli czy w najbliższej okolicy są sieci – energetyczna, wodna, wodociągowa, gazowa, teletechniczna (program na telefon). Dzięki temu będzie wiadomo, czy wykonanie przyłączy nie spowoduje dodatkowych kosztów. Dobrze, jeśli z działki jest łatwy dostęp do komunikacji publicznej, a także do obiektów użyteczności publicznej, np. szkół, sklepów, obiektów kultury czy ośrodka zdrowia (program na egzamin ustny).

Przed kupnem działki

Ważne kwestie związane z zakupem działki

Przed kupnem działki warto sprawdzić jej sąsiedztwo, a zwłaszcza czy w jej pobliżu nie ma uciążliwych obiektów, np. ubojni, tartaków, zakładów przemysłowych, wysypisk śmieci, zakładów przetwórstwa lub hodowlanych, warsztatów czy oczyszczalni ścieków (promocja 3 w 1). Warto też popytać czy w sąsiedztwie nie ma uciążliwych mieszkańców. Kolejną ważną kwestią jest kształt działki – zdecydowanie najlepsza jest działka kwadratowa lub prostokątna, ale nie za bardzo wąska. Najtrudniejsze do zagospodarowania są działki o wąskim lub nieregularnym kształcie – wybór projektów do takich działek jest znacznie ograniczony (segregator). Poza tym konieczne może być wprowadzenie dużych zmian w projekcie, co niesie ze sobą dodatkowe koszty.
Niemniej istotną kwestią jest topografia terenu działki, czyli to, czy znajduje się ona na terenie płaskim, czy może pochyłym lub na zboczu. Na działce płaskiej nie ma problemu z budową, nawet jeśli dom ma być podpiwniczony. W pozostałych sytuacjach nachylenie może spowodować konieczność wykonania dodatkowych prac, co wiąże się z wysokimi kosztami (opinie). Bardzo ważne jest także to, aby działa nie znajdowała się na osuwiskach, terenach zasypowych, terenach zalewowych lub szkodach górniczych. Warto też sprawdzić czy w przeszłości na działce nie było zasypanych zbiorników, wysypisk gruzu lub śmieci, grobów czy podziemnych budowli.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami