Blog

26.02.2020

Węglany uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Węglany uprawnienia budowlane

Węglany uprawnienia budowlane

W budownictwie stosuje się węglan potasowy (K2C03) zwany w handlu potasem i węglan sodowy (Na2C03). Węglany te dostarczane są w postaci lekko szarego proszku pakowanego w bębny blaszane lub w worki z folii (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie jak chlorek wapniowy węglany należą do środków silnie higroskopijnych. W przeciwieństwie do chlorku wapniowego dodatki węglanów do betonu lub zaprawy nie powodują korozji zbrojenia, natomiast są one szkodliwe dla wkładek z aluminium lub jego stopów oraz dla wkładek metalowych ocynkowanych. Węglany stosowane są przy temperaturach do - 15 C.
Klutan. Klutan jest chemicznym dodatkiem uplastyczniającym beton lub zaprawę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dostarcza się go w postaci łatwo rozpuszczalnego w wodzie proszku o barwie jasno lub ciemnobrązowej, w opakowaniu z worków papierowych lub z folii. Klutan jest preparatem chemicznym łatwo palnym i należy go przechowywać w pomieszczeniach zaopatrzonych w zabezpieczenia przeciwpożarowe takie jak dla materiałów drzewnych. Dodatek ten przewidziany jest do jednoczesnego stosowania z węglanami w celu regulowania czasu wiązania i twardnienia betonu lub zaprawy. Klutan produkują Niedomickie Zakłady Celulozowe w Niedomicach k. Tarnowa (uprawnienia budowlane).
Gelex. Jest to bezchlorkowa mieszanina związków organicznych i nieorganicznych w postaci jednorodnego proszku o barwie białej, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Dodatek ten jest lepszy niż chlorek wapniowy, ponieważ podobnie jak węglany nie powoduje korozji zbrojenia w konstrukcjach i elementach żelbetowych, a ponadto może być stosowany przy temperaturach do - 15°C. Gelex jest produkowany przez Zakłady Azotowe im. Pawła Findera w Chorzowie, ul. Narutowicza 1; pakowany jest w worki z polietylenu po 50 kg, w sposób zabezpieczający go przed dostępem wilgoci. Gelex dopuszczony został do powszechnego stosowania na podstawie świadectwa ITB nr 303/77.
Antigel. Środek ten ma postać proszku o barwie od jasnoniebieskiej do jasnożółtej i pakowany jest w worki z folii polietylenowej w sposób zabezpieczający go przed dostępem wilgoci. Preparat produkowany jest na bazie częściowego wykorzystania odpadów przemysłowych z własnej produkcji (program egzamin ustny).

Higroskopijność

Rapidbet S2 i S2-0. Jest on, podobnie jak chlorek wapniowy, dodatkiem przyspieszającym twardnienie betonów i zapraw cementowych, z tym że może być stosowany w niższych temperaturach, tj. do - 10°C. Rapidbet S2 i S2-0 jest jednoczęściowym sproszkowanym preparatem chemicznym barwy jasnobeżowej. Z uwagi na dużą jego higroskopijność pakowany jest w worki z grubego polietylenu lub papierowe z bitumiczną warstwą izolacyjną. Produkcję tego środka prowadzą Warszawskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego STOCHEM Warszawa, ul. Strażacka 89 (opinie o programie).

Rapidbet S2 i S2-0 zostały dopuszczone do powszechnego stosowania na podstawie świadectwa ITB nr 479/84, które zastąpiło świadectwo nr 401/80. Przy dużych robotach remontowych beton dostarczany jest zwykle z centralnych zakładów produkcji betonów i zapraw. Jest to korzystne, gdyż brak miejsca na placu przy budynkach podlegających generalnemu remontowi lub adaptacji nie pozwala na organizowanie własnej bazy dla przygotowywania betonów i zapraw (segregator aktów prawnych).

W okresie zimowym zakłady te zaopatrują budowy w beton, z tym że wykonywany on jest ze składników podgrzewanych i temperatura jego w momencie ładowania do środków transportowych („gruszek") nie powinna przekraczać 60°C. Przy mieszaniu betonu w czasie jazdy masa betonowa w momencie wyładunku nie powinna mieć temperatury niższej niż 30cC. W celu zapobieżenia szybkiemu wystyganiu mieszanki betonowej powinny przy budynku lub w budynku remontowanym być ustawione podgrzewane lub ocieplane pojemniki do odbioru betonu i przenoszenia go na stanowiska układania. Do pojemników tych należy rozładowywać beton dostarczany z centralnej wytwórni betonu.

W razie konieczności wytwarzania ciepłego betonu we własnym zakresie należy w pobliżu remontowanego budynku ustawić cieplak do przygotowania betonów lub zapraw układanych w małych ilościach (promocja 3 w 1). Potrzeba taka występuje zwykle w przypadku wymiany stropów drewnianych lub typu Kleina na stropy żelbetowe, wykonywania podłoży pod posadzki itp.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami