Blog

Folia introligatorska zdjęcie nr 2
26.02.2020

Węglany uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Węglany uprawnienia budowlane

Folia introligatorska zdjęcie nr 3
Węglany uprawnienia budowlane

W budownictwie stosuje się węglan potasowy (K2C03) zwany w handlu potasem i węglan sodowy (Na2C03). Węglany te dostarczane są w postaci lekko szarego proszku pakowanego w bębny blaszane lub w worki z folii (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie jak chlorek wapniowy węglany należą do środków silnie higroskopijnych. W przeciwieństwie do chlorku wapniowego dodatki węglanów do betonu lub zaprawy nie powodują korozji zbrojenia, natomiast są one szkodliwe dla wkładek z aluminium lub jego stopów oraz dla wkładek metalowych ocynkowanych. Węglany stosowane są przy temperaturach do - 15 C.
Klutan. Klutan jest chemicznym dodatkiem uplastyczniającym beton lub zaprawę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dostarcza się go w postaci łatwo rozpuszczalnego w wodzie proszku o barwie jasno lub ciemnobrązowej, w opakowaniu z worków papierowych lub z folii. Klutan jest preparatem chemicznym łatwo palnym i należy go przechowywać w pomieszczeniach zaopatrzonych w zabezpieczenia przeciwpożarowe takie jak dla materiałów drzewnych. Dodatek ten przewidziany jest do jednoczesnego stosowania z węglanami w celu regulowania czasu wiązania i twardnienia betonu lub zaprawy. Klutan produkują Niedomickie Zakłady Celulozowe w Niedomicach k. Tarnowa (uprawnienia budowlane).
Gelex. Jest to bezchlorkowa mieszanina związków organicznych i nieorganicznych w postaci jednorodnego proszku o barwie białej, łatwo rozpuszczalnego w wodzie. Dodatek ten jest lepszy niż chlorek wapniowy, ponieważ podobnie jak węglany nie powoduje korozji zbrojenia w konstrukcjach i elementach żelbetowych, a ponadto może być stosowany przy temperaturach do - 15°C. Gelex jest produkowany przez Zakłady Azotowe im. Pawła Findera w Chorzowie, ul. Narutowicza 1; pakowany jest w worki z polietylenu po 50 kg, w sposób zabezpieczający go przed dostępem wilgoci. Gelex dopuszczony został do powszechnego stosowania na podstawie świadectwa ITB nr 303/77.
Antigel. Środek ten ma postać proszku o barwie od jasnoniebieskiej do jasnożółtej i pakowany jest w worki z folii polietylenowej w sposób zabezpieczający go przed dostępem wilgoci. Preparat produkowany jest na bazie częściowego wykorzystania odpadów przemysłowych z własnej produkcji (program egzamin ustny).

Higroskopijność

Rapidbet S2 i S2-0. Jest on, podobnie jak chlorek wapniowy, dodatkiem przyspieszającym twardnienie betonów i zapraw cementowych, z tym że może być stosowany w niższych temperaturach, tj. do - 10°C. Rapidbet S2 i S2-0 jest jednoczęściowym sproszkowanym preparatem chemicznym barwy jasnobeżowej. Z uwagi na dużą jego higroskopijność pakowany jest w worki z grubego polietylenu lub papierowe z bitumiczną warstwą izolacyjną. Produkcję tego środka prowadzą Warszawskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego STOCHEM Warszawa, ul. Strażacka 89 (opinie o programie).

Rapidbet S2 i S2-0 zostały dopuszczone do powszechnego stosowania na podstawie świadectwa ITB nr 479/84, które zastąpiło świadectwo nr 401/80. Przy dużych robotach remontowych beton dostarczany jest zwykle z centralnych zakładów produkcji betonów i zapraw. Jest to korzystne, gdyż brak miejsca na placu przy budynkach podlegających generalnemu remontowi lub adaptacji nie pozwala na organizowanie własnej bazy dla przygotowywania betonów i zapraw (segregator aktów prawnych).

W okresie zimowym zakłady te zaopatrują budowy w beton, z tym że wykonywany on jest ze składników podgrzewanych i temperatura jego w momencie ładowania do środków transportowych („gruszek") nie powinna przekraczać 60°C. Przy mieszaniu betonu w czasie jazdy masa betonowa w momencie wyładunku nie powinna mieć temperatury niższej niż 30cC. W celu zapobieżenia szybkiemu wystyganiu mieszanki betonowej powinny przy budynku lub w budynku remontowanym być ustawione podgrzewane lub ocieplane pojemniki do odbioru betonu i przenoszenia go na stanowiska układania. Do pojemników tych należy rozładowywać beton dostarczany z centralnej wytwórni betonu.

W razie konieczności wytwarzania ciepłego betonu we własnym zakresie należy w pobliżu remontowanego budynku ustawić cieplak do przygotowania betonów lub zapraw układanych w małych ilościach (promocja 3 w 1). Potrzeba taka występuje zwykle w przypadku wymiany stropów drewnianych lub typu Kleina na stropy żelbetowe, wykonywania podłoży pod posadzki itp.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Folia introligatorska zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Folia introligatorska zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Folia introligatorska zdjęcie nr 8 Folia introligatorska zdjęcie nr 9 Folia introligatorska zdjęcie nr 10
Folia introligatorska zdjęcie nr 11
Folia introligatorska zdjęcie nr 12 Folia introligatorska zdjęcie nr 13 Folia introligatorska zdjęcie nr 14
Folia introligatorska zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Folia introligatorska zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Folia introligatorska zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami