Blog

10.07.2020

Wełna owiec

W artykule znajdziesz:

Wełna owiec

Wełna owiec

Owce obrośnięte wełną dobrze znoszą chłód, jeśli są osłonięte przed deszczem i wiatrem, natomiast jagnięta ssące są na ogół mało odporne na zimno. Owczarnia powinna być usytuowana na suchej działce na skłonie południowym lub południowo-wschodnim i mieć dobrą wentylację (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykoty jagniąt występują w okresie jesieni lub wiosny. Wykot jesienny stosują gospodarstwa dysponujące dużą ilością paszy; w tym przypadku wykoty odbywają się najczęściej w listopadzie. Metoda ta wymaga ciepłej owczarni, a często dogrzewania jagniąt promiennikami podczerwieni. Wykot wiosenny stosują gospodarstwa dysponujące dużymi pastwiskami. W takim przypadku owczarnia może być zaprojektowana jako budynek częściowo otwarty, gdyż owce w zimie posiadają wełnę.
Zależnie od pory wykotów okres strzyży przypada na lato lub zimę. W lecie owce strzyże się na pastwisku przy pomocy przenośnego agregatu elektrycznego w prowizorycznej szopie, natomiast strzyżenie podczas zimy wymaga odpowiedniego pomieszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wynik chowu trzody chlewnej w dużym stopniu zależy od zapewnienia właściwych warunków w pomieszczeniach. Świnie potrzebują przede wszystkim suchego i ciepłego legowiska. Dorosłe świnie są wprawdzie dosyć wytrzymałe na suchy mróz, ale wrażliwe na zimne wiatry, dlatego przebywanie knurów, macior i starszych warchlaków na wybiegach w okresie mrozu jest nieszkodliwe, a nawet korzystne. Wybitnie wrażliwe na mróz (a nawet na stosunkowo niewielki chłód) są prosięta, zwłaszcza w przeciągu kilkunastu dni tuż po urodzeniu. Prosięta tylko w niewielkim stopniu potrafią przystosować się do temperatury otoczenia, a w związku z tym niezbędne jest dla nich ciepło w pomieszczeniu, gdzie przebywają.

Ciepłota ciała prosiąt wynosi w chwili porodu 40°C, a po kilku minutach spada do 38°C. Gdy prosię jest małe i słabe, to przy niskiej temperaturze otoczenia ciepłota jego ciała może spaść jeszcze niżej, a przy 35°C następuje krytyczne osłabienie zwierzęcia. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się w granicach 13 do 14°C, a prosięta pobierają dostateczną ilość pokarmu od maciory, to ciepłota ich ciała ustala się; najkorzystniejsza temperatura w pomieszczeniu dla macior powinna wynosić 14 do 18°C. Stworzenie takich warunków dla prosiąt ma szczególne znaczenie w okresie, kiedy ich organizmy są najbardziej wrażliwe (bezpośrednio po urodzeniu) (uprawnienia budowlane).

Ciepłota ciała

Ze względu na tak duży wpływ środowiska na intensywność wzrostu prosiąt trzeba przewidzieć możność różnicowania wielkości przestrzeni legowiskowej, np. za pomocą przestawnych przegród, oraz zapewnić odpowiednią temperaturę i wymianę powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie niekorzystny wpływ na organizmy zwierząt wywiera powietrze zanieczyszczone gazami (program egzamin ustny).
W wielkotowarowym chowie trzoda chlewna jest trzymana grupami w kojcach, w których zwierzęta powinny mieć możność:
a) położenia się jednocześnie,
b) oddania kału i moczu w miejscu położonym niżej niż legowiska,
c) swobodnego dostępu do wody pitnej (poidła) (opinie o programie).

W chlewniach zarodowych może być opłacalne zainstalowanie instalacji ogrzewczych, np. promienników podczerwieni lub centralnego ogrzewania, zależnie od warunków lokalnych i wielkości chlewni.
Badania nad znaczeniem wpływu środowiska w chowie trzody chlewnej na pierwsze miejsce wysunęły znaczenie właściwej temperatury otoczenia, gdyż świnie należą do zwierząt o słabo rozwiniętych możliwościach termoregulacji. Znoszą one źle upały, ponieważ nie mogą się pocić, a pod wpływem wysokiej temperatury wzrasta ciepłota ich ciała, maleje apetyt i następuje spadek wagi (segregator aktów prawnych).
W niskich temperaturach zwiększa się zdolność wytwarzania ciepłoty u małych prosiąt, jednakże w pierwszym tygodniu ich życia wzrost produkcji ciepła nie nadąża za jego stratami.

Natomiast tuczniki w niskiej temperaturze otoczenia mogą osiągnąć wysokie przyrosty kosztem zwiększonego spożycia paszy. Krótkotrwałe zmiany temperatury otoczenia, np. wychodzenie świń z ciepłego legowiska na mroźny wybieg przy możliwości swobodnego powrotu do pomieszczenia, są raczej korzystne dla świń ze zdrowotnego punktu widzenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami