Blog

Skorupa ziemska zdjęcie nr 2
12.09.2018

Wentylacja pozwalająca na odzysk ciepłego powietrza

W artykule znajdziesz:

Wentylacja pozwalająca na odzysk ciepłego powietrza

Przykładem wentylacji, która doskonale pozwala odzyskać ciepłe powietrze jest wentylacja mechaniczna. Przykład tej wentylacji to bezpośredni odzysk ciepła z powietrza usuwanego z danego pomieszczenia.
WENTYLACJA MECHANICZNA
Jest to wentylacja, dzięki której ruch powietrza odbywa się za pomocą zainstalowanych wentylatorów. Nic nie jest tu przypadkiem, wentylatory montuje się specjalnie i specjalnie ustala się ich moc.
W przypadku gdy wentylatory tylko usuwają zanieczyszczone powietrze, mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną wywiewną. Gdy zaś wentylatory wywiewają zużyte powietrze a nawiewają świeże, mówimy o wentylacji nawiewno-wywiewnej (program na komputer).
Wentylacja mechaniczna jest wentylacją, którą można odpowiednio sterować. Montowane wentylatory mają w sobie specjalne czujniki, które mierzą wilgoć powietrza. Dzięki tym czujnikom każdy z wentylatorów może załączać i wyłączać bez względu na pracę kolejnych wentylatorów.
Dzięki wentylacji mechanicznej można wykorzystywać powietrze zużyte i odzyskiwać w ten sposób ciepło (program na telefon).

ODZYSK CIEPŁA ZE ZUŻYTEGO POWIETRZA

Skorupa ziemska zdjęcie nr 3
Wentylacja pozwalająca na odzysk ciepłego powietrza

Zjawisko o nazwie - odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego - to inaczej rekuperacja. I obecnie jest to standard w domach ekologicznych energooszczędnych (program na egzamin ustny).
W takich miejscach montuje się wentylację mechaniczną i dzięki temu doskonale odzyskuje się ciepło z powietrza wywiewnego. Główny element takiego systemu to specjalna centrala wentylacyjna. W jej skład wchodzi kilka wentylatorów i wymiennika ciepła (promocja 3 w 1).
NA CZYM POLEGA REKUPERACJA
W centrali wentylacyjnej następuje wymiana powietrza świeżego wwiewanego do pomieszczeń z powietrzem wywiewanym z danych pomieszczeń (segregator). Po przejściu powietrze zużyte zostaje ogrzane i następnie dostarczone do pomieszczeń użytkowych. W ten sposób działają wszystkie domy pasywne czyli energooszczędne. Uzyskiwane ciepło pozyskuje się z powietrza zużytego, które następnie może ocieplić kolejne pomieszczenia.
Powietrze wywiewane jest cieplejsze i stąd łatwiej jest je ogrzać (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Skorupa ziemska zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Skorupa ziemska zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Skorupa ziemska zdjęcie nr 8 Skorupa ziemska zdjęcie nr 9 Skorupa ziemska zdjęcie nr 10
Skorupa ziemska zdjęcie nr 11
Skorupa ziemska zdjęcie nr 12 Skorupa ziemska zdjęcie nr 13 Skorupa ziemska zdjęcie nr 14
Skorupa ziemska zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skorupa ziemska zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skorupa ziemska zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami