Blog
Wentylacja pozwalająca na odzysk ciepłego powietrza
W artykule znajdziesz:
Wentylacja pozwalająca na odzysk ciepłego powietrza
Przykładem wentylacji, która doskonale pozwala odzyskać ciepłe powietrze jest wentylacja mechaniczna. Przykład tej wentylacji to bezpośredni odzysk ciepła z powietrza usuwanego z danego pomieszczenia.
WENTYLACJA MECHANICZNA
Jest to wentylacja, dzięki której ruch powietrza odbywa się za pomocą zainstalowanych wentylatorów. Nic nie jest tu przypadkiem, wentylatory montuje się specjalnie i specjalnie ustala się ich moc.
W przypadku gdy wentylatory tylko usuwają zanieczyszczone powietrze, mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną wywiewną. Gdy zaś wentylatory wywiewają zużyte powietrze a nawiewają świeże, mówimy o wentylacji nawiewno-wywiewnej (program na komputer).
Wentylacja mechaniczna jest wentylacją, którą można odpowiednio sterować. Montowane wentylatory mają w sobie specjalne czujniki, które mierzą wilgoć powietrza. Dzięki tym czujnikom każdy z wentylatorów może załączać i wyłączać bez względu na pracę kolejnych wentylatorów.
Dzięki wentylacji mechanicznej można wykorzystywać powietrze zużyte i odzyskiwać w ten sposób ciepło (program na telefon).
ODZYSK CIEPŁA ZE ZUŻYTEGO POWIETRZA
Zjawisko o nazwie - odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego - to inaczej rekuperacja. I obecnie jest to standard w domach ekologicznych energooszczędnych (program na egzamin ustny).
W takich miejscach montuje się wentylację mechaniczną i dzięki temu doskonale odzyskuje się ciepło z powietrza wywiewnego. Główny element takiego systemu to specjalna centrala wentylacyjna. W jej skład wchodzi kilka wentylatorów i wymiennika ciepła (promocja 3 w 1).
NA CZYM POLEGA REKUPERACJA
W centrali wentylacyjnej następuje wymiana powietrza świeżego wwiewanego do pomieszczeń z powietrzem wywiewanym z danych pomieszczeń (segregator). Po przejściu powietrze zużyte zostaje ogrzane i następnie dostarczone do pomieszczeń użytkowych. W ten sposób działają wszystkie domy pasywne czyli energooszczędne. Uzyskiwane ciepło pozyskuje się z powietrza zużytego, które następnie może ocieplić kolejne pomieszczenia.
Powietrze wywiewane jest cieplejsze i stąd łatwiej jest je ogrzać (opinie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32