Blog
Weryfikacja wykształcenia – co warto wiedzieć?
W artykule znajdziesz:
Weryfikacja wykształcenia – co warto wiedzieć?
Wszystkie kwestie związane z zasadami weryfikacji oraz kwalifikacji wykształcenia wymaganego do uzyskania uprawnień budowlanych są szczegółowo określone w rozporządzeniu dotyczącym samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Weszło ono w życie 25 września 2015 roku. Komisja kwalifikacyjna dokonuje kwalifikacji oraz weryfikacji wykształcenia za pokrewne lub odpowiednie dla danej specjalności i zakresu uprawnień budowlanych (program na telefon). Pod uwagę brana jest przede wszystkim zgodność ukończonego kierunku studiów z wykazem kierunków odpowiednich i pokrewnych dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Wykaz ten znajduje się w załączniku nr 2 do wspomnianego rozporządzenia. Kwalifikacji dokonuje się na podstawie:
• dyplomu ukończenia studiów,
• suplementu do dyplomu,
• wypisu z przebiegu studiów (program na egzamin ustny).
Warunek ukończenia studiów
Warunek ukończenia studiów na pokrewnym lub odpowiednim dla danej specjalności kierunku studiów jest spełniony, jeśli nazwa ukończonego kierunku studiów jest zgodna z określeniem kierunku znajdującym się w załączniku nr 2 do wspomnianego rozporządzenia (promocja 3 w 1). Wykształcenie zostanie uznane za pokrewne lub odpowiednie także w sytuacji, gdy informacje, jakie znajdują się w wypisie z przebiegu studiów lub suplemencie do dyplomu potwierdzają iż przynajmniej jedna trzecia programu studiów lub jedna trzecia liczby godzin obejmowała zajęcia mające na celu kształtowanie wiedzy oraz umiejętności pasujących do zakresu kierunku studiów (segregator).
Wymóg posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności jest spełniony, gdy nazwa specjalności wybranego kierunku studiów odpowiada zakresem umiejętności i wiedzy wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych. Wykształcenie będzie uznane także w sytuacji, gdy studia obejmowały zajęcia w określonym przepisami zakresie. Jeśli kandydat uzyskał wykształcenie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i zostało ono uznane na jej terenie na podstawie odrębnych przepisów, to za każdym razem przeprowadzane jest indywidualne rozpatrzeni przez komisję kwalifikacyjną. Pod uwagę brany jest m.in. program kształcenia oraz to, czy kierunek odbiega od przyjętego w rozporządzeniu (opinie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32