Blog
Węzeł grupowy
W artykule znajdziesz:
Węzeł grupowy
Węzeł grupowy może być wykonany w układzie jedno- lub dwustopniowym w zależności od schematu wewnętrznego ciepłowni i przepustowości sieci cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Układ dwustopniowy, najczęściej szeregowo-równoległy, można stosować wtedy, gdy schemat ciepłowni umożliwia podniesienie temperatury wody zasilającej kotły. W miejskich systemach ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni stosuje się zawsze węzły w układzie dwustopniowym. Stopień korozyjności wody ma z kolei wpływ na schemat stacji uzdatniania wody.
Zdaniem Chomicz dla wód słabo- i średniokorozyjnych1) o niewielkim stopniu natlenienia (poniżej 4 mg tlenu na 1 dm3 wody) wystarczy uzdatnianie wody metodami wyłącznie chemicznymi nie wpływającymi zasadniczo na schemat funkcjonalny węzła c. w. u. Uproszczony schemat takiego węzła w układzie szeregowo- -równoległym z zasobnikiem. W węźle tym zastosowano oddzielne pompy ładujące zasobniki oraz pompy cyrkulacyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowanie takiego rozwiązania jest wynikiem niewspółmierności oporów przepływu przez oba obiegi (ładujący i cyrkulacyjny).
Układ regulacji automatycznej węzła stabilizujący temperaturę wody dopływającej do zasobnika składa się z zaworu o regulacji ciągłej z silnikowym napędem elektrycznym 1 oraz regulatora wielostawnego lub regulacji ciągłej 2. W przypadku zaworów regulacyjnych o średnicach mniejszych od 50 mm można z powodzeniem stosować regulatory bezpośredniego działania. Pompa ładująca zasobniki wyłączana jest przy wzroście temperatury wody w dolnej części zasobnika przez dwustawny regulator temperatury 3. Natomiast pompa cyrkulacyjna wyłączana jest przy wzroście temperatury wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej powyżej określonej wartości lub przy założonym stopniu otwrarcia zaworu 1 (uprawnienia budowlane).
W węźle interesujący jest szeregowy sposób łączenia zasobników ciepłej wody, w którym nie występują trudności regulacyjne związane z równoległym połączeniem zasobników. Odmienny schemat węzła grupowego ciepłej wody zaproponowali Królikowski i Machnik. Węzły o tym rozwiązaniu można projektować wtedy, idy stosuje się tylko chemiczne uzdatnianie wody. Ciśnienie w instalacji c. w. u. utrzymywane jest za pomocą stacji hydroforowej wody zimnej (program egzamin ustny).
Odgazowanie wody podgrzanej
Analizując układ z takim magazynowaniem c. w. u., można się zastanowić, czy jest on korzystniejszy od sposobu tradycyjnego. Stosowanie hydroforowego sposobu akumulowania c. w. u. z poduszką azotową eliminuje wprawdzie pompy ładujące, lecz wydaje się jednak, że pompy te są mniej kłopotliwe od znacznego wzrostu wielkości zasobników oraz czynności związanych ze sprowadzaniem azotu i eksploatacją instalacji doprowadzającej gaz do zasobników. W obu schematach można stosować regulację temperatury wody za wymiennikami pierwszego stopnia (opinie o programie).
Z uwagi na to, że w wodach wodociągowych dostarczanych z ujęć powierzchniowych stężenie tlenu zawarte jest w przedziale 4-18 mg/dm3 (najczęściej ok. 12 mg/dm3) z reguły w węzłach grupowych wodę trzeba odgazowywać. Proces ten można prowadzić następującymi metodami termicznymi:
- odgazowanie wody podgrzanej w zbiornikach otwartych,
- odgazowanie podciśnieniowe,
- odgazowanie nadciśnieniowe.
Ze względu na niskie temperatury występujące w okresie letnim w sieciach cieplnych zasilanych z elektrociepłowni w węzłach grupowych podłączonych do tych sieci odgazowanie nadciśnieniowe nie może być stosowane (segregator aktów prawnych).
Po raz pierwszy węzły grupowe z odgazowaniem w zbiornikach otwartych zastosowano w Warszawie w osiedlu Na Piaskach. Węzły te charakteryzują następujące wielkości:
- obliczeniowa moc cieplna wymienników c. w. u. 1,139 MW,
- kubatura budynków zasilanych z węzła 92 280 m3,
- liczba mieszkańców 1 620,
- pojemność otwartych zbiorników 9 m3,
- maksymalne obliczeniowe zapotrzebowanie na c. w. u.17 800 kg/h (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32