Blog

Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 2
27.09.2021

Wiarogodność metody

W artykule znajdziesz:

Wiarogodność metody

Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 3
Wiarogodność metody

Wiarogodność metody będzie średnia, gdy będzie to metoda wyłącznie empiryczna, a warunki będą z grubsza odpowiadać warunkom doświadczeń będących podstawą tej metody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wiarogodność metody jest mała, gdy opiera się na nie sprawdzonych założeniach i tzw. praktycznych regułach.

Wrażliwość budowli na przemieszczenia („łatwość” awarii) zależna jest od konstrukcji i może być mała, gdy budowla jest we wszystkich swych elementach statycznie wyznaczalna, a elementy jej połączone są ze sobą w sposób luźny (podpory przesuwne lub przeguby), lub przeciwnie gdy jest bardzo sztywna i osiada lub przechyla się jako monolityczna, wolno stojąca całość, przy czym wysokość jej nie przekracza podwójnej szerokości u podstawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaliczyć tu można falochrony i nabrzeża masywne średnia, gdy budowla jest sztywna i osiada jako wolno stojąca, monolityczna całość, lecz wysokość jej zawiera się w granicach od 2- do 10-krotnej szerokości podstawy, albo też, gdy jest mało sztywna, a składa się z elementów statycznie niewyznaczalnych, lecz takich, w których możliwe jest wyrównanie naprężeń kosztem nieznacznych odkształceń plastycznych materiału, nieszkodliwych dla konstrukcji (stal); do grupy tej zaliczyć można wszelkie skarpy, bloki falochronów narzutowych itp. (uprawnienia budowlane).

Duża, gdy budowla składa się z elementów sztywnych i statycznie niewyznaczalnych, kruchych (żelbet), a jednocześnie całość jest mało sztywna; albo też gdy budowla jest sztywna, lecz wysokość jej przekracza 10-krotną szerokość u podstawy. Tu należą falochrony i nabrzeża pomostowe, pomosty itp.;
Powagę skutków ewentualnej katastrofy najłatwiej wyrazić oceniając znaczenie danej budowli, według podziału budowli na dwie grupy:
- o dużym znaczeniu, gdy chodzi o wszelkie budowle trwałe, a z tymczasowych o grodze;
- o małym znaczeniu, gdy chodzi o wszelkie, prócz gródz, budowle tymczasowe, pod warunkiem że przewidywany okres ich trwania nie przekracza 5 lat (program egzamin ustny).

Współczynniki cząstkowe

Należy zauważyć, że cechy wytrzymałości gruntu mogą występować w równaniach równowagi zarówno po stronie zaburzającej równowagę, jak i po stronie utrzymującej równowagę. Otóż współczynniki cząstkowe mają wtedy sens, jeżeli stosuje się je jako mnożniki (tak do obciążeń, jak i do cech wytrzymałościowych gruntów), gdy dana siła znajduje się po stronie zaburzającej równowagę budowli, a jako dzielniki, gdy jest przeciwnie.

Niekiedy mogą powstać pewne wątpliwości. Należy się wtedy kierować wytyczną, że współczynniki cząstkowe mają powiększać wartości uogólnionych sił zaburzających równowagę (czynnych), a zmniejszać wartości uogólnionych sił utrzymujących równowagę budowli (biernych) (opinie o programie)..
Zalecenie powyższe jest ważne tylko wtedy, gdy wielkości wchodzące w skład czynników zaburzających równowagę są niezależne od wielkości wchodzących w skład czynników utrzymujących równowagę.
Natomiast, gdy wielkości te są ze sobą w jakiś sposób sprzężone (na przykład tarcie zależne jest od obciążenia), wówczas bez względu na to, po której stronie występują, należy stosować do nich współczynniki cząstkowe w jednakowy sposób, tzn. należy je albo przez te współczynniki tylko mnożyć, albo przez nie tylko dzielić (segregator aktów prawnych).

Odchyłki bowiem nieznanych wartości rzeczywistych od wartości przyjętych w obliczeniach mogą zachodzić zarówno w górę, jak i w dół, ale występują równocześnie z tym samym znakiem we wszystkich sprzężonych ze sobą wielkościach.

Niekiedy wskazane jest sprawdzenie współczynnika stateczności na oba sposoby, to znaczy raz mnożąc, raz dzieląc odnośne wielkości przez odpowiednie współczynniki cząstkowe. Da to obraz stateczności budowli przy możliwych odchyłkach wartości od przyjętych, zachodzących zarówno w górę, jak i w dół. Stateczność budowli może się na przykład okazać wtedy mniejsza przy odchyłce wartości sił zewnętrznych zachodzącej w dół, niż przy takiej samej odchyłce w górę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 8 Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 9 Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 10
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 11
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 12 Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 13 Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 14
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Działanie sił zewnętrznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami