Blog

03.03.2022

Wiązania poprzeczne w słupach

W artykule znajdziesz:

Wiązania poprzeczne w słupach

Wiązania poprzeczne w słupach należy umieszczać w odstępach równych co najwyżej 15-krotnej średnicy prętów podłużnych, względnie najmniejszemu poprzecznemu wymiarowi słupa. Najmniejsza grubość okrycia wkładek betonem nie może schodzić w płytach niżej 1 cm, a w innych zespołach niżej 2 cm. Wkładki ciągnione, obliczone ze względu na momenty podporowe, powinny sięgać poza osi podpór w każdym przęśle na długość najmn. 0,2 długości tego przęsła (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obliczając oddziaływania, siły poprzeczne i momenty ustrojów żelbetowych hiper- statycznych oraz odkształcenia sprężyste wszelkich ustrojów żelbetowych, należy przekroje i momenty bezwładności przekrojów żelbetowych zastąpić wielkościami zastępczemi (idealnemi), przyjmując stosunek współczynników sprężystości żelaza i betonu na ściskanie i rozciąganie równy 10; należy przytem uwzględnić rzeczywisty przekrój betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla wyznaczenia stosunku momentów bezwładności można w rachubę brać momenty bezwładności przekroju betonu bez uwzględnienia przekroju wkładek (uprawnienia budowlane).

  1. O ile teoretyczne punkty podparcia nie są ustalone przy pomocy łożysk, należy je przyjmować:
  2. dla płyt o podpartych brzegach równoległych, dla dźwigarów zginanych jednoprzę- słowych i dla skrajnej podpory dźwigarów ciągłych w odległości, równej 2,5% rozpiętości w świetle od zewnętrznej krawędzi podpory;
  3. dla zginanych dźwigarów ciągłych na pośrednich podporach w środku podpory.
  4. Belki ciągłe należy obliczać dla najniekorzystniejszych obciążeń (program egzamin ustny).

Oddziaływania płyt i belek żebrowych można obliczać przy założeniu, że są one zetknięte wolno nad podporami tj. bez uwzględnienia ciągłości. W obliczeniu dodatniego momentu w przęśle skrajnym płyty lub belki ciągłej można uwzględnić zamocowanie w skrajnych podporach belki i płyty tylko o tyle, o ile odpowiedni ustrój je zapewnia.

Wytrzymałość przekroju stali

Gdy obliczenie momentów w poszczególnych przekrojach płyty lub belki, liczonej jako ciągłej, daje rezultaty mniejsze niż dla przęsła utwierdzonego, należy je liczyć jak dla utwierdzenia (opinie o programie). Określenie odstępów wiązań poprzecznych względem wymiarów przekroju jest niewłaściwe. Odstępy te nie powinna być większe jak 12 d, gdy d oznacza średnicę wkładek podłużnych. U. a.  Dla płyty wieloprzęsłowej można, z uwagi na wartości np. w tablicach Winklera, przyjmować dla momentów podporowych m - 10. U. a (segregator aktów prawnych).

Uzwojenie wolno uwzględniać przy pomocy powyższych wzorów, jeżeli są spełnione następujące warunki:

  • krok śruby, względnie odstęp pierścieni jest mniejszy od 0,2 średnicy rdzenia, przy natężeniu w betonie równem 50 kg/cm2; zaś mniejszy od 0,125 średnicy rdzenia przy natężeniu w betonie równem 100 kg/cm2, a nadto mniejszy od 8 cm;
  • wzmocnienie podłużne jest (co do objętości) przynajmniej jedną trzecią wzmocnienia poprzecznego;
  • przekrój zastępczy A jest równy albo mniejszy od podwójnego przekroju rdzenia Ar.
  • Dla słupów ściskanych należy uwzględnić niebezpieczeństwo wyboczenia przez zastosowanie współczynnika zmniejszającego, jeżeli smukłość tj. stosunek swobodnej długości pręta / do najmniejszego promienia bezwładności przekroju / przekracza:

Przy obliczeniu promienia bezwładności słupów uzwojonych uwzględnia się przekrój zastępczy A. Słupy stalowe obetonowane należy liczyć tylko na wytrzymałość przekroju stali. Wolno jednakże uwzględnić usztywniające działanie betonu w przypadku, gdy przekrój składa się z oddzielnych części i traktować ten przekrój jako całość (promocja 3 w 1).

Przy obliczaniu słupów stalowych obetonowanych i uzwojonych można uwzględnić współdziałanie ze stalą rdzenia betonowego oraz uzwojenia. Dla słupów, ściskanych mimoosiowo lub narażonych oprócz obciążenia osiowego także na działanie sił zginających, należy wyznaczyć w betonie i w stali natężenia złożone, wywołane obciążeniem i momentem zginającym, o ile rozciąganie w betonie przekracza 0,03 wytrzymałości walcowej betonu, należy liczyć bez uwzględnienia betonu rozciąganego.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami