Blog

24.03.2020

Wiązanie elementów w konstrukcjach murowych

W artykule znajdziesz:

Wiązanie elementów w konstrukcjach murowych

Wiązanie elementów w konstrukcjach murowych

Wiązanie elementów w konstrukcjach murowych ma na celu równomierny rozkład naprężeń w murze, wpływa na wytrzymałość konstrukcji i zapobiega jej odkształceniom. Konstrukcje murowe przenoszą najczęściej obciążenia ściskające (obciążenia pionowe), rzadziej rozciągające (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z warunków statycznych pracy konstrukcji murowych wynikają następujące podstawowe zasady wiązania:
- elementy w murze należy układać prostopadle do obciążeń, tj. na plask.
-spoiny pionowe jednej warstwy powinno przykrywać się pełnymi powierzchniami,
-warstwy muru należy układać ściśle w poziomie.
Od zasad tych istnieją odstępstwa w przypadku specjalnych wymagań co do rysunku spoin w licu muru (względy estetyczne) oraz przy układaniu murów z kamienia ze względu na nieregularny kształt elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wiązanie to znane jest również pod nazwą blokowego lub kowadełkowego. W wiązaniu pospolitym warstwy wozówkowe w murach cegły i grubszych przekrywane są na przemian warstwami główkowymi. Spoiny pionowe jednej warstwy przesunięte są względem spoin warstwy następnej o ‘/* cegły. W murach grubości I cegły warstwy mogą być układane podobnie jak w murach grubszych na przemian wozówkowo i glówkowo albo wyłącznie główkami, w murach grubości */2 cegły wszystkie warstwy są wozówkowe. przy czym stosuje się zwykle przesunięcie spoiny poprzecznej cegły.
Zapoczątkowanie i zakończenie muru. Wykonuje się je przy użyciu trzyćwierciówek (dziewiątek) w celu uzyskania w kolejnych warstwach przesunięcia spoin. Warstwa wozówkowa zaczyna się i kończy wyłącznie trzyćwierciówkami, warstwa główkowa w murze o grubości l cegły zaczyna się cegłą pełną, a w murach grubszych dwiema parami trzyćwierciówek ułożonych glówkowo. przy czym w murach o grubości 2 i więcej cegieł pary trzyćwierciówek układa się w narożach, a między nimi układa się cegły pełne (uprawnienia budowlane).

Przenikanie i narożniki murów

W murach krzyżujących się oraz w narożnikach stosujemy zasadę przenikania się wzajemnego murów. Prawidła przenikania wymagają spełnienia następujących warunków:
- w każdym przekroju poziomym dwu przenikających się murów jeden układa się warstwą wozówkową. drugi główkową.
- warstwy wozówkowe przechodzą na wskroś muru w miejscu przenikania, a główkowe są tylko dosuniętc do warstw wozówkowych,
- w warstwie wozówkowej spoiny pionowe poprzeczne powinny być przesunięte (program egzamin ustny).
Przy skrzyżowaniu murów pod kątem ostrym lub rozwartym konieczne jest w miejscu przenikania przycinanie dotykających cegieł warstwy główkowej.
Narożniki prostokątne wykonuje się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wiązaniu murów przenikających się pod kątem prostym (opinie o programie). Warstwy wozówkowe każdego muru muszą być zakończone trzyćwierciówkami ułożonymi wozówkowo. Narożniki ostrokątne i rozwartokątne wykonuje się w taki sposób, aby w licu narożnika było widoczne jak najmniej przyciętych cegieł przy zachowaniu zasady pełnego przekrywania spoin.
Połączenia murów w kształcie litery T wykonuje się wg zasady przenikania, stosując układ obowiązujący przy skrzyżowaniu murów pod kątem prostym. Warstwy wozówkowe muru poprzecznego przechodzące na wylot mają zakończenie wykonane z trzyćwierciówek ułożonych wozówkowo (segregator aktów prawnych).
Nazwa wiązania pochodzi od występującego w licu muru powtarzalnego motywu rysunkowego - krzyżyka utworzonego przez spoiny trzech sąsiadujących warstw. W wiązaniu krzyżykowym układa się. podobnie jak w wiązaniu pospolitym. na przemian warstwy wozówkowe i główkowe, z tą różnicą, że co druga warstwa wozówkowa jest przesunięta o pól cegły. W węgarku warstwa przesunięta ma dodatkowe połówki i ćwiartki. Wiązanie to stosuje się głównie przy konieczności dokonywania połączeń muru na strzępia uciekające, ponieważ przy tym systemie wiązania strzępia są krótkie, a przez to wygodne przy późniejszym łączeniu murów Wiązanie krzyżykowe wymaga nieco większej uwagi i staranności w wykonaniu mz pospolite (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami