Blog

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 2
02.01.2020

Wiązary płatwiowo-kleszczowe

W artykule znajdziesz:

Wiązary płatwiowo-kleszczowe

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 3
Wiązary płatwiowo-kleszczowe

Wiązary te do rozpiętości 9—10 m mogą być stosowane bez specjalnych usztywnień w kierunku poprzecznym. Przy większej rozpiętości do ich usztywnienia w tym kierunku należy stosować albo zastrzały 12, albo miecze 13 w płaszczyźnie wiązara lub wreszcie łączyć krokwie z belką stropową na wrąb cofnięty albo czołowy (program na komputer). W przypadku powstania tarcia między krokwią a górną powierzchnią belki stropowej łatwo może zajść pęknięcie krokwi.

W wielu przypadkach wystarczą murłaty o przekroju 6,3 X10 do 8X10 cm. Najwygodniej, ze względu na koszt robocizny, wykonywać krokwie z jednego elementu (program na telefon). W przypadku jednak braku możliwości uzyskania krokwi o potrzebnej długości można je wykonywać z dwóch części, łącząc je na płatwi pośredniej 3. Ponieważ długość krokwi 1 poniżej płatwi pośredniej 3 jest znacznie większa niż powyżej, można również wykonywać je o zmiennym przekroju, dając dolny odcinek o przekroju podwójnym, a powyżej płatwi o przekroju pojedynczym. Dla zmniejszenia rozpiętości płatwi pośredniej 3 w płaszczyźnie poziomej stosuje się miecze poziome 6 (program egzamin ustny). Połączenie miecza poziomego 6 z płatwią pośrednią 3 można wykonywać wg szczegół D, a z kleszczami wg szczegół E. Połączenie krokwi 1 w kalenicy można wykonywać na nakładkę prostą lub przy zastosowaniu deski kalenicowej. Krokwie 1 mogą być albo w jednej płaszczyźnie lub — dla łatwiejszego ich przybicia do deski kalenicowej — nieco przesunięte.

Wiązary płatwiowo-kleszczowe z kozłami stosuje się w przypadku, gdy nie chcemy obciążać belek stropowych. Obciążenie od dachu przenosi się poprzez pochyłe słupki 3 na ścianę środkową. Pochyły słup 3, dźwigający płatew, podparty jest zastrzałem 2, który wraz z nim tworzy tzw. kozioł. Połączenie płatwi pośredniej 6 z krokwią 1 wykonuje się albo na wrąb szczegół A1} albo — celem nieosłabiania krokwi — na nadbitki 10 (opinie o programie).

Resztę węzłów wykonuje się w sposób już omówiony. Połączenie zastrzału 2 ze słupem pochyłym 3 wykonuje się na wrąb czołowy lub w sposób tradycyjny na czop. Tego rodzaju wiązary utrudniają użytkowanie poddasza i są trudniejsze w wykonaniu. Wiązary krokwiowo-zastrzałowe — stosuje się w przypadkach, kiedy obciążenia z dachów przekazywane są bezpośrednio na ściany, a nie na stropy. Dają one rozpór, który przekazywany jest na ściany, co wymaga ścian o znacznych grubościach. Wiązary te były rozpowszechnione w ZSRR (segregator aktów prawnych).

Węzeł podporowy oparcia krokwi

Rozróżniamy wiązary krokwiowo-zastrzałowe symetryczne i niesymetryczne. Stanowią one w więźbie dachowej wiązary pełne (o ile nie uwzględnia się słupków podpierających płatew kalenicową co kilka krokwi). Słupek i zastrzały opierają się na podwalinie. W wiązarach niesymetrycznych dochodzą jeszcze kleszcze 4. Wiązary płatwiowo-kleszczowe w dachach jednospadowych. W dachach spadzistych, stosuje się dwie ramy stolcowe: tylną pionową i środkową pochyłą lub wyjątkowo pionową (niekorzystne obciążenie stropu).

Rama stolcowa tylna służy podporą dla krokwi i jednocześnie jest usztywnieniem ściany pulpitowej 9, z którą jest złączona kotwiami 6. Kotwie 6 wiążą ścianę pulpitową (odcinek ściany od wierzchu stropu aż ponad dach) z konstrukcją dachu i zabezpieczają ją przed przewróceniem przy ssaniu wiatru (promocja 3 w 1). Przy parciu wiatru na ścianę pulpitową opiera się ona bezpośrednio o konstrukcję dachową. Rama stolcowa środkowa jest pochylona w celu przekazania obciążeń z dachu możliwie dalej, poza środek stropu. Węzeł podporowy oparcia krokwi na murłacie powinien zapewnić przeniesienie sił zarówno ściskających, jak i rozciągających.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 8 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 9 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 10
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 11
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 12 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 13 Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 14
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Automat zgłoszeniowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami