Blog

16.05.2022

Wibrowanie objętościowe

W artykule znajdziesz:

Wibrowanie objętościowe

Dla przeciwdziałania tym zjawiskom stosuje się wibrowanie objętościowe pod obciążeniem, przeprowadzanym przez ułożenie na odkrytej powierzchni wyrobu specjalnej płyty obciążającej, opuszczającej się bez przeszkód razem z mieszanką betonową w miarę jej zagęszczania. Wielkość obciążenia wynosi zwykle do 50 G/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Praktyka wykazuje, że zwiększenie nacisku płyty obciążającej powyżej 60-70 G/cm2 nie prowadzi do znacznego efektu, ponieważ zwiększają się przy tym obciążenie stołu wibracyjnego i siły tarcia wewnętrznego w mieszance, które mogą doprowadzić do zaklinowywania się ziaren grubego kruszywa. Usterki te można usunąć, a nacisk na mieszankę zwiększyć, stosując tzw. obciążenie pneumatyczne, za pomocą urządzenia, składającego się z dwóch sztywnych płyt obciążających i umieszczonych między nimi gumowych komór powietrznych, do których tłoczy się sprężone powietrze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dolną płytę obciążającą umieszcza się na górnej powierzchni formowanego wyrobu zawczasu wyrównanej przez krótkotrwałe wibrowanie. Górną płytę obciążającą zamocowuje się łańcuchami do boków formy. Następnie uruchamia się stół wibracyjny, a do komór dopływa ze sprężarki sprężone powietrze. W miarę napełniania komór powietrzem łańcuchy naciągają się, a ciśnienie wytwarzane przez sprężone powietrze jest przekazywane przez dolną płytę obciążającą na zagęszczaną mieszankę betonową. Na stół wibracyjny przekazywany jest tylko ciężar własny urządzenia obciążającego (uprawnienia budowlane).

Tłoczysko wibracyjne

Za pośrednictwem obciążenia pneumatycznego można wytwarzać nacisk na formowany wyrób rzędu 200-H500 G/cm* i nawet więcej, przy nadciśnieniu w komorach powietrznych nie większym niż 0,5 at. Wibrotłoczenie. Ten sposób wibracyjnego zagęszczania mieszanki betonowej różni się od wibroprasowania tym, że oddziaływanie wibracyjne i ciśnienie statyczne są wytwarzane za pomocą jednego elementu roboczego - wibrującego tłoczyska (matrycy) opuszczanego na odkrytą powierzchnię mieszanki betonowej ułożonej w formie (program egzamin ustny).

Tłoczysko wibracyjne ustawione na powierzchni gęstoplastycznej mieszanki, ułożonej równą warstwą w formie, rozrzedza mieszankę i pod działaniem własnego ciężaru wyciska do przestrzeni ograniczonej bokami tłoczyska i formy oraz ramą dociskową. W ten sposób tłoczysko wibracyjne spełnia jednocześnie dwie funkcje - rozmieszcza mieszankę betonową we wnętrzu formy, nadając potrzebne zarysy wyrobom, i zagęszcza ją (opinie o programie).

W zależności od kształtu roboczej powierzchni tłoczyska wibracyjnego, która może być płaska, wypukła i z rdzeniami drążącymi, otrzymuje się wyroby z górną powierzchnią o wymaganym profilu - żebrowym, kesonowym itp. Wibrotłoczenie wyrobów o profilu złożonym, wykorzystując skutecznie właściwości plastycznych mieszanek, pozwala zastąpić zestaw form o złożonej konfiguracji płaskimi podkładami z najprostszym wyposażeniem boków.

Skuteczność powierzchniowego zagęszczania przez wibrotłoczenie zależy od intensywności impulsów wibracyjnych, ocenianej siłą wzbudzającą wibratora Q, ciśnienia statycznego na mieszankę (ciężaru tłoczyska) P, jak również od ich stosunku, tj od wielkości Q/P. Największy efekt uzyskuje się przy wartości równej 2-ż-2,5. W istniejących tłoczyskach wibracyjnych przyjmuje się ciśnienie statyczne od 0,8-M,2 do 8 kG/m2 zależnie od plastyczności mieszanki. Odpowiednio do wartości P dobiera się również wielkość siły Q (segregator aktów prawnych).

Do formowania mieszanek o plastyczności 30-M0 s można stosować wibrotłoczenie przy szerokim zakresie amplitud i częstotliwości drgań, lecz przy głębokości zasięgu działania nie większej niż 30-5-35 cm. W miarę zmniejszania plastyczności mieszanki zanikanie drgań następuje szybciej, a głębokość zasięgu działania zmniejsza się. Zatem, przy plastyczności mieszanki 100 s i więcej, nawet przy zwiększonej amplitudzie drgań (do 2 mm), grubość zagęszczanej warstwy zmniejsza się do 1520 cm (promocja 3 w 1). Ważnym warunkiem przy wibrotłoczeniu jest dokładne odmierzanie ilości mieszanki betonowej niezbędnej do zapełnienia formy.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami