Blog

Warstwy papy zdjęcie nr 2
14.11.2022

Widmo hałasu

W artykule znajdziesz:

Warstwy papy zdjęcie nr 3
Widmo hałasu

Widmo hałasu występującego w pomieszczeniu warsztatu mechanicznego; poziom tego hałasu wynosi 80 dB(A). Ponieważ ze względu na prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia słuchu największy dopuszczalny poziom wynosi 90 dB(A), a poziomowi temu odpowiada w przybliżeniu krzywa oceny hałasu N85, szczytowe wartości poziomów dźwięku muzyki nie mogą być większe od tej krzywej, a zmiany tych poziomów w poszczególnych pasmach powinny być zawarte w obszarze pomiędzy widmem a tą krzywą (na rysunku pole tego obszaru zakreskowano). Zwiększenie się poziomu, a więc i widma hałasu uniemożliwia w omawianym przypadku stosowanie muzyki w takich warunkach. Należy dodać, że przy dużym poziomie hałasu jakość odbioru muzyki (a więc wrażeń estetycznych) ulega znacznemu pogorszeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).                                               

Powyżej poziomu 80 dB(A) można przekazywać programy muzyczne jedynie indywidualnie, stosując przeciwhałasowe ochronniki słuchu z urządzeniami induktofonicznymi lub przewodowymi. Zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest jednak ograniczone (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dzieje się tak dlatego, że suma energii akustycznej docierającej do ucha poprzez nausznik i energii nadawanej audycji muzycznej nie może przekraczać największego poziomu dopuszczalnego, a w związku z tym stosowanie ochronników przeciwhałasowych słuchu z umieszczonymi wewnątrz słuchawkami zależy od różnicy pomiędzy poziomem hałasu, który występuje w hali (poziom tła akustycznego), a skutecznością akustyczną ochronników. Im skuteczność ta jest mniejsza, a więc pośrednio im ochronnik jest lżejszy, czyli wygodniejszy w noszeniu, tym dopuszczalny poziom hałasu, w którym urządzenie to można stosować, powinien być mniejszy (uprawnienia budowlane).

Na ogół przyjmuje się, że dla ochronników nausznikowych o optymalnej skuteczności akustycznej tłumienia maksymalny poziom hałasu (tła akustycznego), w jakim można stosować ochronniki (z umieszczonymi wewnątrz słuchawkami do odbioru muzyki), wynosi 105 dB(A) (program egzamin ustny).

Krzywa 1 przedstawia skuteczność akustyczną typowego ochronnika nausznikowego w funkcji częstotliwości, krzywa 2widmo hałasu w tkalni, a krzywa 3 widmo hałasu w tkalni, który dociera do uszu po zastosowaniu wymienionych ochronników. Dwie ostatnie linie narysowano na tle krzywej oceny hałasu N85 przyjętej jako wartość dopuszczalna (opinie o programie).

Skuteczność akustyczna ochronnika

Jak wynika z rysunku, widmo hałasu po zastosowaniu ochronników (krzywa 3) nie przekracza krzywej N85, a pomiędzy tym widmem i krzywą A’85 powstał jeszcze obszar (na rysunku zakreskowany) pozwalający na zastosowanie w nim muzyki bez szkody dla słuchu użytkownika. Obszar ten będzie tym większy, im widmo hałasu (krzywa 2) w pomieszczeniu będzie położone niżej (a więc mniejszy poziom tego hałasu), a skuteczność akustyczna ochronnika (krzywa 1) będzie większa (a więc taki ochronnik będzie lepiej hałas ten tłumił). Przy poziomie hałasu 105 dB(A) pole powierzchni tego obszaru jest minimalnie małe (segregator aktów prawnych).

Ze względu na to, że ochronniki wymienionego typu stosunkowo gorzej tłumią dźwięki o częstotliwości małej, dlatego też poziom hałasu (tła akustycznego), w którym przeważają dźwięki o takiej właśnie częstotliwości, powinien być odpowiednio mniejszy.

Z omówionych zależności wynika, że ochronniki słuchu ze słuchawkami mają ograniczony zakres zastosowania zawarty w granicach poziomów hałasu tła akustycznego od 80 do 105 dB(A). W porównaniu z nagłaśnianiem bezpośrednim są one niewątpliwie bardziej kłopotliwe w użyciu i droższe w eksploatacji. Dodatkową wadę stanowi charakterystyka przenoszenia, która dla przeciętnie stosowanych słuchawek ogranicza odbiór muzyki do zakresu częstotliwości 200-3000 Hz. W celu prawidłowego odbioru (zwłaszcza barwy) dźwięków zakres ten powinien wynosić 100-7000 Hz. Ochronniki wymagają też przeważnie kilkumiesięcznego okresu adaptacji w noszeniu (promocja 3 w 1).

Dzięki ochronnikom można lepiej dostosować program muzyczny, zwłaszcza do zróżnicowanych warunków pracy (można wówczas stosować np. kilka programów, jak również dobierać indywidualnie długość i poziom intensywności dźwięku nadawanych audycji).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warstwy papy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warstwy papy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warstwy papy zdjęcie nr 8 Warstwy papy zdjęcie nr 9 Warstwy papy zdjęcie nr 10
Warstwy papy zdjęcie nr 11
Warstwy papy zdjęcie nr 12 Warstwy papy zdjęcie nr 13 Warstwy papy zdjęcie nr 14
Warstwy papy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warstwy papy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warstwy papy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami