Blog
Większe budowle
W artykule znajdziesz:
Większe budowle
W odróżnieniu od małych domków indywidualnych większe budowle wymagają mocnego szkieletu oraz elementów wypełniających ściennych i dachowych. W obecnej chwili tworzywa syntetyczne nie mogą być stosowane jako wielkie człony szkieletowe, natomiast mają zastosowanie jako płyty wypełniające ścienne zewnętrzne i działowe oraz jako płyty dachowe. Asortyment używanych płyt jest bardzo różnorodny, przeważnie są to płyty z laminatów złożonych typu „sandwich”, opisane wyżej, oraz płyty pustakowe, których charakterystykę podano w rozdziale o izolacjach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nowe i ciekawe efekty uzyskuje się przez zastąpienie tradycyjnego szkła płytami z tworzyw syntetycznych, przepuszczających promienie świetlne. Najczęściej znajdują tu zastosowanie tworzywa metakrylowe („Plexiglas”, „Perspex”), poliestry oraz w mniejszym zakresie polistyren i kopolimery winylowe.
Tworzywa te wykonuje się w postaci arkuszy płyt o grubości od 1 do 25 mm. Dzięki łatwości formowania można nadawać wyrobom syntetycznym różne kształty. Produkuje się płyty płaskie, zastępujące tafle szklane, rowkowane, faliste, kuliste, elementy o płaszczyznach wklęsłych i wypukłych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tworzywa mogą mieć rozmaitą fakturę: idealnie gładką lub rzeźbioną, co pozwala na osiągnięcie efektownych rozwiązań. Płyty mogą być bezbarwne, przezroczyste jak woda, matowe lub barwione na wszystkie pastelowe kolory, dzięki czemu można uzyskać utylitarne i dekoracyjne oświetlenie.
Korzystną cechą tworzyw syntetycznych w porównaniu ze szkłem jest niski ciężar objętościowy (1,15-1,19 g/cm3 dla tworzyw, 2,7 g/cm:! dla szkła). Ułatwia to stosowanie i instalację elementów na dachach i w wysokich budynkach (uprawnienia budowlane).
Wszystkie wymienione wyżej tworzywa charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zginanie, ściskanie i rozrywanie.
Poliakrylany wytrzymują obciążenia na zginanie do 950 kG/cm2, poliestry do 3500 kG/cm2; wytrzymałości ich na rozciąganie są jeszcze wyższe (do 1200 kG/cm2 dla polimetakrylanu, 4400 kG/cm2 dla poliestrów). W przeciwieństwie do szkła tworzywa są materiałem odpornym na stłuczenie, po uderzeniu łamią się na kawałki o tępych krawędziach; jest to przyczyną stosowania „Perspexu” jako osłon w samochodach, samolotach i budynkach fabrycznych (program egzamin ustny).
Termoplastyczne poliakrylany
Do szklenia budynków nadają się najlepiej tworzywa metakrylowe, odznaczające się dużą przezroczystością (opinie o programie).
Poza promieniami widzialnymi, które przechodzą bez rozpraszania w 92%, płyty plexiglasowe przepuszczają 75% promieni ultrafioletowych, podczas gdy szkło zwykłe tylko 0,6%.
Podobnie jak wszystkie tworzywa termoplastyczne poliakrylany nie mogą być stosowane w miejscach narażonych na działanie temperatury powyżej 60 C.
Ze względu na duży współczynnik rozszerzalności cieplnej należy zastosować, zwłaszcza w przypadku dużych elementów, odpowiedni sposób instalacji (pozostawienie szczelin dylatacyjnych i użycie kitów elastycznych). W ciągu kilku lat stosowania „Perspex” wykazał dużą odporność na wpływy atmosferyczne. Jest on również odporny na działanie par, gazów i wielu czynników chemicznych (segregator aktów prawnych).
Użycie innego typu materiału, a mianowicie kopolimeru winylowego, („Astralonu”) jest niewskazane na zewnątrz budynków trwałych. Korzystną natomiast własnością „Astralonu” jest duża ciągliwość, która pozwala na stosowanie go w postaci cienkich warstw.
Zaletą tego tworzywa jest również samorzutne gaśnięcie po zapaleniu. Zasadniczo płyty z „Astralonu” są przezroczyste (o ile grubość ich nie przekracza 2,5 mm), lecz stosuje się go przeważnie jako biało przeświecające arkusze do rozpraszania oświetlenia (promocja 3 w 1).
Tworzywa z żywic poliestrowych na bazie włókien lub mat szklanych nie są całkowicie przezroczyste, co jest spowodowane obecnością zbrojenia. Natomiast wyróżniającymi ich zaletami są granica wytrzymałości termicznej ok. 200’C i wysoka wytrzymałość mechaniczna.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32