Blog
Zjawiska zmęczenia
W artykule znajdziesz:
Dynamiczny charakter działania obciążeń wpływa równocześnie na obniżenie wytrzymałościowych właściwości konstrukcji (zjawiska zmęczenia, poślizgi zbrojenia, osłabienie połączeń, rozluźnienie gruntu itp.), które uwzględniane są przeważnie drogą pośrednią przez odpowiednie zwiększenie obciążeń normowych. Przy ocenie obciążeń dopuszczalnych należy więc brać pod uwagę możliwość ich dynamicznego działania oraz jego wpływ na właściwości wytrzymałościowe elementów konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeciążenia od działania wiatru występować mogą raczej wyjątkowo, gdyż normowe wartości obciążenia wiatrem oparte są na przyjęciu znacznych, rzadko występujących prędkości wiatru. Zauważyć jednak trzeba, że dopiero ostatnio wprowadzone przepisy uściśliły zasady ustalenia wartości tych obciążeń, nakładając obowiązek uwzględniania kształtu budynku i zjawisk ssania. W związku z tym dawniej projektowane obiekty mogą nie spełniać stawianych obecnie w tym względzie wymagań (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zjawiska awarii od działania wiatru występują najczęściej w obiektach otwartych (wiaty, magazyny). Znane są również wywołane dynamicznym charakterem wiatru przypadki zawalenia ścian wypełniających szkielety hal, a także stosunkowo częste przypadki awarii we wznoszonych budynkach, związane z brakiem odpowiednich zabezpieczeń i usztywnień na działanie sił poziomych w okresie montażu (uprawnienia budowlane).
Przeciążenia od śniegu występują przeważnie wskutek nieuwzględnienia w obliczeniach możliwości tworzenia się warstw śniegu na dachach o bardziej skomplikowanych kształtach. Szczególnie duże przeciążenia wystąpić mogą w przypadku zatkania lub zamarznięcia przewodów odprowadzających wodę. Rzeczywiste przeciążenia od gromadzącej się wody lub powstającego lodu przekraczać wtedy mogą znacznie normowe wartości obciążeń od śniegu (program egzamin ustny).
Stropy niosące aparaturę chemiczną
W budownictwie przemysłowym o dużym zapyleniu stwierdzić można często gromadzenie się na dachach, stropach itp. różnego rodzaju pyłów w ilościach prowadzących do znacznych dodatkowych obciążeń elementów nośnych. Znane są przypadki awarii wynikłych z przeciążenia spowodowanego gromadzeniem się pyłów. Obciążenie to, nie uwzględniane dotąd przy projektowaniu, jest szczególnie groźne w przypadku pyłów o właściwościach wiążących (przede wszystkim w cementowniach), a także w takich warunkach klimatycznych, w których powłoka śniegu utrzymuje się przez szereg miesięcy (opinie o programie). Opadające na warstwę śniegu pyły gromadzą się wówczas przez kilka miesięcy, tworząc w śniegu warstwy, których łączna grubość dochodziła w konkretnych przypadkach do kilkudziesięciu centymetrów.
Przeciążenia od zmian temperatury występują w układach konstrukcyjnych, w których swoboda odkształceń termicznych jest ograniczona, np. wskutek braku dylatacji, ograniczonej swobody przesuwu na podporach itp. Wypadki przeciążeń związane z większymi w rzeczywistości różnicami temperatur niż założono w projekcie wystąpić mogą przede wszystkim w elementach wystawionych na silne działanie promieni słonecznych (segregator aktów prawnych). W budownictwie przemysłowym częste są przypadki występowania dodatkowych sił wewnętrznych w konstrukcji wynikających z wpływu termicznych procesów technologicznych na konstrukcję, wyrażającego się najczęściej w nierównomiernym nagrzewaniu poszczególnych elementów konstrukcji, a także zmianami wielkości nagrzania w czasie. Obok bezpośredniego przewodzenia ciepła do elementów konstrukcyjnych stykających się bezpośrednio ze źródłem ciepła (np. stropy niosące aparaturę chemiczną) występować mogą również przypadki napromieniowania elementów konstrukcyjnych (np. w przemyśle hutniczym). Szczególnie niekorzystna jest przy tym sytuacja układów konstrukcyjnych, których część jest nagrzewana, a część wystawiona na bezpośrednie działanie mrozu (promocja 3 w 1).
Na ogół, również dodatkowe siły wewnętrzne wynikające z nierównomiernego nagrzewania występują w konstrukcji w przypadku pożaru. Wyczerpanie nośności konstrukcji wskutek pożaru związane jest jednak najczęściej ze zmianami wytrzymałościowych właściwości materiałów w wysokich temperaturach (np. obniżenie granicy plastyczności stali).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32