Blog
Wielkie ilości pyłów
W artykule znajdziesz:
Od czasu pojawienia się istot ludzkich, czyli w okresie ostatniego miliona lat, najbardziej tajemnicze i intrygujące były zjawiska klimatyczne związane z kolejnymi nawrotami i zanikami zlodowaceń. Czym one w istocie były? Co je powodowało? Dlaczego się rozpoczynały i co powodowało ich koniec? Gdybyśmy zdołali wyjaśnić mechanizmy tych zagadkowych procesów, wówczas ogólny obraz funkcjonowania klimatu Ziemi uzyskałby bardzo solidne podstawy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przez większość spośród ostatnich trzech milionów lat - zwłaszcza w epoce plejstocenu - następowały wyraźne, rytmiczne serie zlodowaceń (czyli glacjałów) rozdzielonych cieplejszymi, wilgotniejszymi okresami zwanymi interglacjałami. Czas trwania większości zlodowaceń w tym okresie wynosił w przybliżeniu 100000 lat. Interglacjały były krótsze, trwały po około 10000-20000 lat. Obecnie znajdujemy się w stosunkowo ciepłym okresie interglacjalnym, który nastąpił po zlodowaceniu zakończonym nieco ponad 10000 lat temu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wielkie ilości pyłów, wyrzucanych do atmosfery mogą poważne zmniejszyć ilość energii słonecznej do powierzchni Ziemi i spowodować znaczne ochłodzenie. Badania gazów uwięzionych w tworzących się czapach lodowych mogą dostarczyć wiele informacji o naturalnym poziomie dwutlenku węgla w atmosferze w okresie setek tysięcy lat » przeszłości. Wykryte korelacje są intrygujące, by nie powiedzieć - wręcz zadziwiające (uprawnienia budowlane).
Okazuje się mianowicie, że w najchłodniejszym okresie zlodowacenia, 20000 lat temu, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było znacznie niższe niż około 200 lat temu, zanim przemysłowe wykorzystanie paliw mineralnych sztucznie je podwyższyło. Takie niewielkie stężenie implikuje niski poziom „efektu cieplarnianego” i sugeruje, że oddziałujące na pogodowy system Ziemi czynniki Milankovicia są obecnie potęgowane przez ten efekt, wywołany obecnością dwutlenku węgla w atmosferze (program egzamin ustny).
Światło słoneczne
Nie rozumiemy dziś, w jaki sposób powstał ten związek, ale niektórzy uczeni sądzą, że jest on skutkiem zmian w poziomie dwutlenku węgla spowodowanym przez fotosyntezę, jaka dokonuje się w planktonie roślinnym w oceanach. Proces ten zależy od ilości docierającego do Ziemi światła słonecznego (opinie o programie). Jeżeli tak jest rzeczywiście i dwutlenek węgla stanowi główny czynnik w „termostacie” wbudowanym w ziemską maszynerię pogodową, wówczas ewentualne uszkodzenie tego samoistnego regulatora - wskutek spalania paliw mineralnych, wycinania lasów i zanieczyszczania mórz - może wywołać straszliwe problemy. Im lepiej zrozumiemy tajemnice naturalnych zmian klimatycznych w poprzednich epokach, tym trafniej będziemy mogli przewidywać zmiany w niepewnej, zakłócanej przez człowieka przyszłości (segregator aktów prawnych).
Każdy czynnik na Ziemi, na której żyjemy, podlega nieustannym zmianom - dzień po dniu i miesiąc po miesiącu. Niektóre zmiany są niezauważalne, inne zaś dramatyczne, a nierzadko wręcz niszczycielskie. Pozornie stabilne kontynenty w rzeczywistości powoli pełzną i być może zaczynają się dzielić. Ponad 800 wulkanów przebija skorupę naszej planety. Wiele z nich tworzy „Ognisty Pierścień" wokół Oceanu Spokojnego. Para i wrząca woda wytryskują z wnętrza globu, budząc grozę i przerażenie, trzęsienia ziemi powodują straszliwe drgania jej skorupy, a gigantyczne fale morskie mogą przynieść katastrofę wyspom Pacyfiku (promocja 3 w 1). Jeśli zjawiska takie znamy jedynie z nagłówków w gazetach, wówczas uważamy je za naturalne. Niemniej wiele problemów nie zostało jeszcze rozwiązanych. Co warunkuje tak bardzo niesymetryczny rozkład lądów na półkuli północnej i południowej? Jaki czynnik wywołuje erupcje wulkanów? Dlaczego jeden z najchłodniejszych krajów na Ziemi - Islandia - doznaje tak wiele aktywności geotermicznej? To tylko niektóre z pytań nurtujących współczesną naukę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32