Blog
Wielkie państwa
W artykule znajdziesz:
Wielkie państwa
Wielkie państwa budujące wiele obiektów jednego typu mogą sobie pozwolić na produkcję mniej elastycznych elementów, w naszych natomiast warunkach najsłuszniejszym rozwiązaniem konstrukcji przekryć są konstrukcje w pełni elastyczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wydaje się, że zadania te najlepiej spełniają płatwie strunobetonowe lub żelbetowe i płyty dachowe. We wszystkich przekryciach zostało tu przewidziane zastosowanie gładzi cementowej o grubości 1 cm, wyrównującej niedokładności wykonania i montażu prefabrykatów.
Doświadczenie jednak wykazało, że przy niestarannym wykonaniu prefabrykatów i montażu grubości gładzi sięgają 2 cm, a czasem i wyżej. Stosowanie gładzi przy należytej i bynajmniej nie trudnej do uzyskania jakości prefabrykatów i starannym montażu jest całkowicie zbędne. Wysiłek w kierunku polepszenia jakości prefabrykatów i montażu sowicie się opłaca pod każdym względem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tutaj omówimy korzyści tego polepszenia z punktu widzenia zmniejszenia zużycia materiałów w przekryciach.
Przy zastosowaniu do przekryć np. płyt dwużebrowych grubość zastępcza betonu całej konstrukcji (bez fundamentów) hali przemysłowej o siatce słupów 12 X 12 m wynosi około 10 cm, w tym grubość zastępcza samych płyt przekrycia - 4 cm. Całkowicie więc zbędna przy dobrym wykonaniu gładź o grubości 1 cm zwiększa zużycie betonu w stosunku do całej konstrukcji o 10%, w stosunku do płyt przekrycia - o 25%. Gładzie grubsze powodują straty jeszcze większe (uprawnienia budowlane).
Konieczność stosowania gładzi wynika z niestarannego wykończenia powierzchni prefabrykatów i różnic w ich wysokościach oraz montażu dokonywanego bez współpracy z odpowiednimi fachowcami.
Powierzchnie prefabrykatów przekryć dachowych wyrównywane niestarannym przeciągnięciem równaczem po powierzchni betonu i form wykazują nierówności w postaci wgłębień i wystającego miejscami grubszego kruszywa. Powierzchnie żużlobetonowe mają strukturę porowatą, nie przygotowaną do krycia papą (program egzamin ustny).
Wykończenie powierzchni prefabrykatów bardzo cienką warstwą zaprawy z drobnego piasku jest pierwszym warunkiem dobrej jakości tej powierzchni z punktu widzenia prac dekarskich. Różnice w grubościach płyt wykonanych niestarannie sięgają 1.0-1,5 cm, natomiast wykonanych pieczołowicie — ograniczają się do 0,5 cm.
Montaż elementów
Montaż elementów z rektyfikacją poziomów posadowienia słupów miejsc oparcia dźwigarów dokonywany przy należytej współpracy geodetów eliminuje całkowicie te niedokładności, jakie zmuszają do stosowania grubych gładzi na przekry- ciach dachowych. Należyte wykończenie powierzchni prefabrykatów i przestrzeganie tolerancji ich wysokości oraz montaż przy współpracy geodetów dają możność całkowitego uniknięcia stosowania gładzi na przekryciach. Dla uniknięcia gładzi konieczne jest również, aby wszystkie 4 powierzchnie boczne prefabrykatów były pochyłe (opinie o programie). Przy prostych bowiem krawędziach powstają w stykach prefabrykatów nawet przy najdokładniejszym wykonawstwie niewielkie progi, na których pokrycie z papy może być łatwo uszkodzone.
Krawędzie pochyłe pozwalają na wykonanie łagodnych przejść między niższymi i wyższymi powierzchniami poszczególnych prefabrykatów (segregator aktów prawnych).
Stosowane z reguły na przekryciach dachowych gładzie z zaprawy cementowej, konieczne przy obecnej jakości prac wykonawczych, a zbędne przy należytym wykonaniu prefabrykatów i montażu, w poważnym procencie zwiększają ciężary przekryć, a tym samym powodują poza zbędnym zużyciem cementu również i zwiększone zużycie stali w samych przekryciach i w tych elementach konstrukcji, w których występuje wpływ ciężaru przekryć. Jedną z podstawowych tendecji obecnego budownictwa jest stosowanie coraz bardziej efektywnych materiałów budowlanych. Jednym z mierników uzyskanych w tym kierunku osiągnięć jest ciężar konstrukcji budowli liczony na jednostkę powierzchni (hale jednokondygnacjowe) lub kubatury (obiekty wielopiętrowe).
Dla uzyskania możliwie małego ciężaru budowli należy dążyć do stosowania w prefabrykatach coraz wyższych marek betonu i coraz lepszych gatunków stali, do polepszania jakości ceramiki i produkowania właściwego dla prefabrykacji asortymentu pustaków ceramicznych, do polepszania jakości betonów lekkich i szkła piankowego, a także czynić dalsze poszukiwania nowych coraz bardziej efektywnych materiałów (promocja 3 w 1).
Podawane tu przykładowe wymiary przekrojów prefabrykatów mogą w miarę dalszego postępu w dziedzinie technologii materiałów budowlanych ulegać zmniejszeniu, w wyniku czego zmniejszą się ciężary przekryć i innych elementów konstrukcji i ciężary jednostkowe całości konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32