Blog

21.04.2020

Wielkie państwa

W artykule znajdziesz:

Wielkie państwa

Wielkie państwa

Wielkie państwa budujące wiele obiektów jednego typu mogą sobie pozwolić na produkcję mniej elastycznych elementów, w naszych natomiast warunkach najsłuszniejszym rozwiązaniem konstrukcji przekryć są konstrukcje w pełni elastyczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wydaje się, że zadania te najlepiej spełniają płatwie strunobetonowe lub żelbetowe i płyty dachowe. We wszystkich przekryciach zostało tu przewidziane zastosowanie gładzi cementowej o grubości 1 cm, wyrównującej niedokładności wykonania i montażu prefabrykatów.

Doświadczenie jednak wykazało, że przy niestarannym wykonaniu prefabrykatów i montażu grubości gładzi sięgają 2 cm, a czasem i wyżej. Stosowanie gładzi przy należytej i bynajmniej nie trudnej do uzyskania jakości prefabrykatów i starannym montażu jest całkowicie zbędne. Wysiłek w kierunku polepszenia jakości prefabrykatów i montażu sowicie się opłaca pod każdym względem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tutaj omówimy korzyści tego polepszenia z punktu widzenia zmniejszenia zużycia materiałów w przekryciach.

Przy zastosowaniu do przekryć np. płyt dwużebrowych grubość zastępcza betonu całej konstrukcji (bez fundamentów) hali przemysłowej o siatce słupów 12 X 12 m wynosi około 10 cm, w tym grubość zastępcza samych płyt przekrycia - 4 cm. Całkowicie więc zbędna przy dobrym wykonaniu gładź o grubości 1 cm zwiększa zużycie betonu w stosunku do całej konstrukcji o 10%, w stosunku do płyt przekrycia - o 25%. Gładzie grubsze powodują straty jeszcze większe (uprawnienia budowlane).

Konieczność stosowania gładzi wynika z niestarannego wykończenia powierzchni prefabrykatów i różnic w ich wysokościach oraz montażu dokonywanego bez współpracy z odpowiednimi fachowcami.
Powierzchnie prefabrykatów przekryć dachowych wyrównywane niestarannym przeciągnięciem równaczem po powierzchni betonu i form wykazują nierówności w postaci wgłębień i wystającego miejscami grubszego kruszywa. Powierzchnie żużlobetonowe mają strukturę porowatą, nie przygotowaną do krycia papą (program egzamin ustny).

Wykończenie powierzchni prefabrykatów bardzo cienką warstwą zaprawy z drobnego piasku jest pierwszym warunkiem dobrej jakości tej powierzchni z punktu widzenia prac dekarskich. Różnice w grubościach płyt wykonanych niestarannie sięgają 1.0-1,5 cm, natomiast wykonanych pieczołowicie — ograniczają się do 0,5 cm.

Montaż elementów

Montaż elementów z rektyfikacją poziomów posadowienia słupów miejsc oparcia dźwigarów dokonywany przy należytej współpracy geodetów eliminuje całkowicie te niedokładności, jakie zmuszają do stosowania grubych gładzi na przekry- ciach dachowych. Należyte wykończenie powierzchni prefabrykatów i przestrzeganie tolerancji ich wysokości oraz montaż przy współpracy geodetów dają możność całkowitego uniknięcia stosowania gładzi na przekryciach. Dla uniknięcia gładzi konieczne jest również, aby wszystkie 4 powierzchnie boczne prefabrykatów były pochyłe (opinie o programie). Przy prostych bowiem krawędziach powstają w stykach prefabrykatów nawet przy najdokładniejszym wykonawstwie niewielkie progi, na których pokrycie z papy może być łatwo uszkodzone.

Krawędzie pochyłe pozwalają na wykonanie łagodnych przejść między niższymi i wyższymi powierzchniami poszczególnych prefabrykatów (segregator aktów prawnych).

Stosowane z reguły na przekryciach dachowych gładzie z zaprawy cementowej, konieczne przy obecnej jakości prac wykonawczych, a zbędne przy należytym wykonaniu prefabrykatów i montażu, w poważnym procencie zwiększają ciężary przekryć, a tym samym powodują poza zbędnym zużyciem cementu również i zwiększone zużycie stali w samych przekryciach i w tych elementach konstrukcji, w których występuje wpływ ciężaru przekryć. Jedną z podstawowych tendecji obecnego budownictwa jest stosowanie coraz bardziej efektywnych materiałów budowlanych. Jednym z mierników uzyskanych w tym kierunku osiągnięć jest ciężar konstrukcji budowli liczony na jednostkę powierzchni (hale jednokondygnacjowe) lub kubatury (obiekty wielopiętrowe).

Dla uzyskania możliwie małego ciężaru budowli należy dążyć do stosowania w prefabrykatach coraz wyższych marek betonu i coraz lepszych gatunków stali, do polepszania jakości ceramiki i produkowania właściwego dla prefabrykacji asortymentu pustaków ceramicznych, do polepszania jakości betonów lekkich i szkła piankowego, a także czynić dalsze poszukiwania nowych coraz bardziej efektywnych materiałów (promocja 3 w 1).

Podawane tu przykładowe wymiary przekrojów prefabrykatów mogą w miarę dalszego postępu w dziedzinie technologii materiałów budowlanych ulegać zmniejszeniu, w wyniku czego zmniejszą się ciężary przekryć i innych elementów konstrukcji i ciężary jednostkowe całości konstrukcji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami