Blog

19.04.2021

Wielkość i kształt budynku

W artykule znajdziesz:

Wielkość i kształt budynku

Wielkość i kształt budynku

Względy ekonomiczne trzeba również brać pod uwagę przy ustaleniu właściwej wielkości i kształtu obiektów budowlanych. Tak np. budynki blokowe są tańsze niż jednorodzinne, duże bloki mieszkalne kalkulują się taniej niż małe, licząc oczywiście koszt 1 m2 powierzchni użytecznej lub mieszkalnej.
Z punktu widzenia obniżki kosztów należy więc raczej budować duże bloki mieszkalne, a nie małe domki jednorodzinne.

Istotnym czynnikiem jest także wysokość kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Koszt 1 m2 powierzchni mieszkalnej kalkuluje się taniej, gdy mieszkania są niższe, gdyż zmniejsza się wówczas ogólna kubatura budynku.
Istotnym zagadnieniem jest również liczba kondygnacji budynku. Budynki parterowe są bardzo drogie ze względu na duży koszt dachu i fundamentów w stosunku do całej objętości budynku. Jednak drogo kalkulują się również budynki bardzo wysokie, trzeba w nich wykonywać szerokie ławy fundamentowe. Konieczna jest również instalacja wind osobowych, hydroforów itd. Istnieje więc tutaj pewne optimum, czyli rozwiązanie najkorzystniejsze. W naszych obecnych warunkach najtaniej kalkulują się bloki mieszkalne trzy- lub czteropiętrowe.

Duży wpływ na koszty posiada również kształt budynku w rzucie poziomym. Budynki o kształtach bardzo skomplikowanych są drogie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rozpatrując rzecz teoretycznie - najtańsze są budynki o kształcie kwadratu. Im budynek jest bardziej zbliżony do kwadratu, tym mniejsza jest liczba ścian zewnętrznych w stosunku do ograniczonej nimi powierzchni. Jednak budynki większe rzadko mają kształt kwadratu, gdyż ich szerokość nie może być zbyt duża ze względu na racjonalne oświetlenie pomieszczeń.

Konstrukcja budynku. Istotnym problemem ekonomicznym jest konstrukcja budynku, którą ustala się przy projektowaniu. Należy projektować takie konstrukcje, które są łatwe do wykonania i nie wymagają dużego nakładu pracy na placu budowy. Racjonalne jest stosowanie prefabrykatów, wykorzystanie materiałów miejscowych (uprawnienia budowlane). Pewną miarą ekonomiczności konstrukcji jest ciężar 1 m3 budynku. W zasadzie im budynek jest lżejszy, tym koszt jego jest mniejszy, tym taniej kosztuje realizacja.

Elewacja

Zdarza się, że architekci, pragnąc ozdobić swoje budynki, projektują zbyt kosztowną elewację (program egzamin ustny). Tak więc nieraz projektuje się wykładanie ścian zewnętrznych drogimi okładzinami kamiennymi zamiast tańszych tynków. Często projektuje się też skomplikowane gzymsy, bonie, ryzality, pilastry, podczas gdy duże efekty plastyczne osiągnąć można również przy użyciu znacznie tańszych wypraw kolorowych.
Koszty eksploatacji i remontów. Przy projektowaniu obiektu trzeba pamiętać o przyszłych kosztach eksploatacji i remontów.

Często opłaca się ponieść stosunkowo większe koszty jednorazowe przy budowie, jeżeli dają one gwarancję, że w ten sposób zmniejszą się późniejsze koszty eksploatacji, napraw i remontów. Jeżeli np. zewnętrzne ściany budynku są zbyt cienkie, kosztują one mniej, lecz powodować będą zwiększone koszty opału w okresie zimy (opinie o programie). Szlachetne tynki zewnętrzne kosztują drożej, lecz przynoszą oszczędności w kosztach przyszłych remontów i konserwacji.

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej i przy projektowaniu należy brać pod uwagę problem efektywności inwestycji, który jest bardzo ciekawym, a jednocześnie trudnym do rozwiązania zagadnieniem ekonomicznym. Wyjaśnimy pokrótce, na czym ono polega.
W ustroju kapitalistycznym decyzje inwestycyjne są stosunkowo łatwe (segregator aktów prawnych). Jedynym bodźcem dla kapitalisty do budowy nowej fabryki jest zysk, jaki spodziewa się on dzięki niej uzyskać.

Kapitalista przeprowadza więc wstępną kalkulację kosztów budowy, przyszłych kosztów własnych produkcji i przewidywanego zysku. Zdecyduje się on na budowę jakiejś inwestycji tylko wówczas, gdy przewiduje, że zapewni mu ona zysk większy od przeciętnie obowiązującej stopy procentowej. Jeżeli ma do wyboru budowę kilku różnych fabryk, zawsze buduje tę, która przyniesie zysk największy. Kieruje się więc tylko zasadą największej rentowności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami