Blog

Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 2
16.05.2022

Wielkość siły naciągu zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 3
Wielkość siły naciągu zbrojenia

Podstawą tej technologii jest zasada wielokrążka, przy której zbrojenie wprowadza się za pomocą wciągarki do układu krążków wielokrążka. Po ukończeniu przeciągania ruchomą obejmę z krążkami przyłącza się do drążka lewara hydraulicznego do naciągu zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wielkość siły naciągu zbrojenia kontroluje się różnymi sposobami w zależności od stosowanej metody wstępnego naprężania zbrojenia: za pomocą manometru kontrolnego, według sprężystego wydłużenia zbrojenia, wyznaczonego wydłużenia przy jego nagrzewie lub według siły prądu nagrzewanego odcinka. Te sposoby kontroli w procesie naciągu zbrojenia prowadzą często do dużych odchyleń (do 20%) wartości rzeczywistej wielkości sił naciągu od wartości wyznaczonej, z reguły w kierunku ich obniżenia. Obniża to wytrzymałość na zarysowanie i sztywność konstrukcji lub wywołuje zwiększenie zużycia zbrojenia dla wyrównania zmniejszonej intensywności jego naciągu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zastosowanie specjalnych przyrządów do kontroli wielkości sił naciągu zbrojenia zwiększa o 3% dokładność oznaczenia ich wartości rzeczywistych, pozwala skorygować i ulepszyć proces technologiczny produkcji wyrobów wstępnie sprężonych. Przyrządy stosowane do tego celu klasyfikuje się według następujących cech:

  • według zasady działania - na sprężynowe, z giętkim elementem wyposażonym w czujniki drutowe, i na częstotliwościowe,
  • według wymiaru podstawy - z podstawą nastawną i ograniczoną jedynie z zewnątrz,
  •  według średnicy kontrolowanego zbrojenia - o średnicach małych (do 6 mm), średnich (do 15 mm) i dużych (do 40 mm) (uprawnienia budowlane).

Odkształcenia sprężyny

Za pomocą dynamometrów sprężynowych określa się siły naciągu zbrojenia według wielkości strzałki ugięcia zbrojenia, mierzonej czujnikiem z uwzględnieniem odkształcenia sprężyny. Do takich radzieckich przyrządów zalicza się dynamometry PRD (ze sprężyną spiralną), DP-250, DPR-250 i DP-6 (ze sprężyną płytkową). W radzieckim dynamometrze z elementem sprężystym (EMIN-3, PIN) określa się jego odchylenie według siły mierzonej czujnikami drutowymi przy ustalonej strzałce ugięcia zbrojenia (program egzamin ustny).

Za pomocą radzieckich dynamometrów częstotliwościowych typów INA-3 i IPN-7 określa się częstotliwość własnych drgań naciągniętego zbrojenia, wywołanych jakimkolwiek bodźcem. Dla zbrojenia określonej długości, średnicy i rodzaju częstotliwość własnych drgań będzie tym większa, im większa jest wartość siły naciągu zbrojenia. Do kontroli naprężenia w zbrojeniu o średnicy do 6 mm stosuje się dynamometry sprężynowe DP-250, DPR-250 i DP-6 z podstawą nastawną przyrządu (opinie o programie).

Do kontroli naciągu zbrojenia prętowego o średnicy 10-32 mm wykorzystuje się dynamometr PRD z nieograniczoną podstawą. Przy pomiarze siły naciągu przyrząd ten opiera się na ramce lub ustawia łapami na spodzie formy. Krzywe wyważania przyrządu PRD buduje się dla określonego rodzaju i średnicy zbrojenia z uwzględnieniem jego długości. Dynamometry z elementem sprężystym stosuje się do oznaczania wielkości siły naciągu zbrojenia z drutu lub splotu o średnicy do 15 mm. Beton w wyrobie powinien być jednorodny tak pod względem wytrzymałości, jak i ciężaru objętościowego w dowolnym przekroju wyrobu.

Zbrojenie i wkładki łącznikowe nie powinny w procesie formowania przemieszczać się z pozycji ustalonej w projekcie. Pożądane jest, aby w przyjętym sposobie formowania nie były potrzebne dodatkowe czynności na wykończenie powierzchni licowych albo żeby było ich możliwie najmniej (segregator aktów prawnych).

Proces formowania wyrobów składa się z następujących operacji:

  • montażu i smarowania form i boków,
  • ustawienia i zamocowania zbrojenia niesprężanego i wkładek łącznikowych w formie w określonym położeniu, a przy betonowaniu konstrukcji sprężonych także ustawienia i naciągu zbrojenia sprężonego,
  • układania i zagęszczania mieszanki betonowej w formach z wykończeniem powierzchni licowej,
  • rozdeskowania gotowego wyrobu po obróbce cieplnej i oczyszczenia form do następnego cyklu formowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 8 Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 9 Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 10
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 11
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 12 Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 13 Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 14
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Służba technologiczna zakładu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami