Blog
Wielkości modułu
W artykule znajdziesz:
Wielkości modułu
Wielkości modułu Ei powinny być ustalone doświadczalnie. Wpływ mechanicznych własności drutów 0 5 mm produkcji krajowej *) oraz jednorodności naprężeń zewnętrznej warstwy drutów liny 0 45 mm (61 0 6 mm) na kontrolę sprężania badany był w Politechnice Poznańskiej przez S. Stanisławskiego (program uprawnienia budowlane na komputer). Niejednakową odkształcalność pojedynczych drutów charakteryzuje prawie stały stosunek odkształcenia plastycznego do odkształcenia całkowitego, wahający się od 5,0-4-21% przy naprężeniu zmieniającym się od 5-r-107 kG/mm2 i od 5-4-127 kG/mm2.
Początkowa granica sprężystości o0,oi = (0,27^-0,35) Rr w pierwszym cyklu obciążenia ulega podwyższeniu w procesie stabilizacji odkształcalności drutów, postępującego w miarę zwiększenia w następnych cyklach. Badanie wydłużalności lin (baza pomiarowa 2.0 m) na torze naciągowym pozwalają stwierdzić, że moduł sprężystości liny wynosi E = 1,6*10° kG/cm2 a moduł odkształcalności Eśr = 1,7-10° kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Współczynnik zwartości liny, określony stosunkiem odkształcenia sprężystego liny do odkształcenia sprężystego drutu wynosi v. = 1,16 dla ośmiu badanych lin. Moduł sprężystości liny może być określony jako stosunek modułu sprężystości drutu do współczynnika zwartości liny.
Badania odkształcalności drutów w zewnętrznej warstwie liny na torze naciągowym za pomocą tensometrów elektrooporowych wykazują bardzo duży rozrzut odkształceń w poszczególnych drutach i w związku z tym metodę kontroli siły naciągowej w linie za pomocą tensometrii elektrooporowej należy uznać za niezadowalającą. Z badań tych wynika, że druty warstw wewnętrznych oraz rdzeń liny są bardziej naprężone niż druty warstwy zewnętrznej (uprawnienia budowlane).
Oznaczenie pełnej charakterystyki wytrzymałościowo-technologicznej drutów w laboratoriach naukowych powinno obejmować następujące badania szczegółowe.
Określenie umownej granicy sprężystości o0 0i kG/mm2; jest to naprężenie, przy którym trwałe odkształcenie wynosi 0,01%; w niektórych krajach przyjmuje się trwałe wydłużenie 0,02% lub 0,03% (program egzamin ustny).
Określenie umownej granicy plastyczności o02 kG/mm2; jest to naprężenie, przy którym trwałe wydłużenie wynosi 0,2%; granica ta jest przyjęta w ten sposób prawie przez wszystkie kraje.
Określenie wytrzymałości na rozciąganie Rr, kG/mm2; jest to iloraz siły zrywającej próbkę do pierwotnego przekroju próbki (opinie o programie).
Zamocowanie drutów wysokich
Zamocowanie drutów wysokich wytrzymałości w zrywarce w normalnych szczękach klinowych jest trudne do wykonania, zazwyczaj bowiem zrywanie drutów następuje tuż przy szczęce i uzyskujemy duże rozrzuty wyników.
Dla zmniejszenia tego szkodliwego wpływu można druty o mniejszych średnicach (do 5 mm) zamocować w przyrządzie zaproponowanym przez autora.
Końce drutów są dwukrotnie owinięte na krążkach o średnicy 100 mm. Na drucie można założyć tensometr Martensa lub tensometr czujnikowy.
Określenie umownej granicy pełzania kG/cm2 wg oznaczeń normy DIN jest to naprężenie rozciągające, przy którym próbka doznaje dodatkowego wydłużenia wynoszącego 3% wydłużenia trwałego począwszy od 6-tej minuty do 1000 godzin obciążenia.
Zjawisko pełzania zależy od temperatury otoczenia. Niektóre gatunki stali wykazują pełzanie dopiero przy naprężeniach na granicy plastyczności, inne przy naprężeniach wynoszących zaledwie 50% naprężeń granicy plastyczności (segregator aktów prawnych).
Wzrost odkształceń ustala się na ogół po kilku dniach. W niektórych gatunkach stali pełzanie w ogóle nie ustaje, wzrasta jednak po kilku dniach minimalnie. Takie gatunki stali można obciążyć tylko do granicy pełzania. Pełzanie występuje na ogół na granicy plastyczności.
Jeżeli stosuje się stale o wysokiej granicy sprężystości i przyjmuje naprężenia dopuszczalne w zakresie sprężystym, można zjawiska pełzania drutów nawet pominąć.
Określenie współczynnika sprężystości E, kG/mm2(promocja 3 w 1). Współczynnik sprężystości wyraża w obszarze sprężystych odkształceń stosunek naprężeń do wydłużeń.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32