Blog

20.04.2020

Wielkości powierzchni grzejnej

W artykule znajdziesz:

Wielkości powierzchni grzejnej

 

Wielkości powierzchni grzejnej

Wielkości powierzchni grzejnej są ułożone w szeregu normowanym poczynając od 0,8 a kończąc na 3,5 m tak, że przy równocześnie zgodnych wartościach jednostkowej wydajności cieplnej pieca są również znormalizowane jego nominalne wydajności cieplne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na wykonanie techniczne rozróżnia się piece żelazne z górnym spalaniem i piece z dolnym spalaniem. Spalanie górne opału stałego polega na tym, że całą objętość zasobnika zsypuje się do żaru (przepala się), a wysokość warstwy żaru obniża się w czasie spalania. Odwrotnie, spalanie dolne jest takim rodzajem spalania, w którym jedynie dolna część zasobnika opalu znajduje się w żarze, a z zasobnika wsypuje się tylko taką ilość opału, która odpowiada ubytkowi wskutek spalania tak, że wysokość warstwy żaru pozostaje stała (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Palenisko do spalania górnego, w najprostszym typie konstrukcji, tzw. pieca irlandzkiego, składa się z obszernego leja zasypowego zamkniętego od dołu rusztem. Płaszcz zewnętrzny pieca wykonany z blachy stalowej albo z żeliwa jest wyłożony od wewnątrz cegłą szamotową, która ma go chronić przed zbyt silnym nagrzewaniem się oraz utrzymywać temperaturę powierzchniową pieca w granicach dopuszczalnych. Ruszt bywa najczęściej zaopatrzony w urządzenie do wstrząsania celem odpopielania. Kratka poza drzwiczkami paleniskowymi umożliwia dostęp do ognia i zapobiega wypadaniu opału. W górnej części pieca znajdują się z przodu drzwiczki zasypowe, a z tyłu rura dymowa z przepustnicą. Do miarkowania spalania czyli regulacji wydajności służy przepustnicą nastawialna, umieszczona w drzwiczkach popielnikowych (uprawnienia budowlane).
W pierwotnie wykonywanym piecu z wysokim lejem zasypowym do spalania koksu można również spalać każdy rodzaj opału, o ile dobierze się odpowiednio mniejszą wysokość warstwy żaru.
Stosując opał bogaty .w gazy, należy dodawać jednorazowo do pieca tylko niewielkie jego ilości, powstaje bowiem niebezpieczeństwo, że gazy tlejące (wydzielające się wkrótce po dołożeniu opału) ulecą niespalone wskutek braku powietrza i zbyt niskiej temperatury paleniska. Stosując początkowo nadmiar doprowadzanego powietrza - nawet przy zdwojeniu jego ilości - z trudem uniknąć można gwałtownego wzrostu wydajności cieplnej, z późniejszym - w miarę spalania - spadkiem wydajności. Trzeba przeto przyjąć w piecach o spalaniu górnym pewną nierównomierność oddawania ciepła podczas pracy ciągłej (program egzamin ustny).

Możliwość regulacji pieca

Możliwość regulacji pieca z górnym spalaniem poprawia się znacznie, jeżeli ruszt za drzwiczkami paleniskowymi zastąpi się płytką ze szczeliną u dołu do pogrzebacza, chłodzoną powietrzem dopływającym do spalania. Wolne szczeliny w ruszcie powodują bowiem szybsze spalanie w przedniej części pieca, co prowadzi, w miarę zmniejszania się grubości warstwy żaru, do zbyt wielkiego nadmiaru powietrza. Utrudnione jest również częste usuwanie zanieczyszczeń paleniska produktami spalania. W nowoczesnych piecach o spalaniu górnym powietrze zostaje równomiernie doprowadzone do opału wyłącznie przez płaski ruszt. Piece te z przednią płytką i szczeliną do pogrzebacza nazywane są piecami „wszystko- palnymi” (opinie o programie).

Nowoczesny piec z górnym spalaniem ma jeden kierunek przepływu spalin ku górze albo kanały o zmiennym kierunku. Piec o jednym kierunku przepływu spalin ma tylko kanał idący ku górze i dlatego wymaga mniejszego ciągu komina (segregator aktów prawnych). Czasami zaopatruje się piece w zewnętrzne płaszcze powietrzne dla uniknięcia zbyt wysokich temperatur powierzchniowych i zwiększenia oddawania ciepła z powierzchni grzejnych drogą konwekcji. W piecu o zmiennym kierunku przepływu spalin, prowadzi się spaliny bocznymi kanałami ku dołowi w celu lepszego wykorzystania ciepła. Podczas rozpalania przepustnica rozruchowa umożliwia wyłączenie pionowych kanałów, co otwiera bezpośrednią drogę z paleniska do rury dymowej.

Określając wydajność pieca z górnym spalaniem, przyjmuje się wg normy DIN 18890 wydajność powierzchni grzejnych z reguły równą 4000 kcal/m2h (promocja 3 w 1).
Wartość ta określona także jako jednostkowa znamionowa wydajność cieplna jest ustalona przy ciągu kominowym równym 1 mm H20. Przy ciągu 1,5 mm H20 i zamkniętych drzwiczkach piec może mieć wydajność o 50 % wyższą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami