Blog

Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 2
25.03.2021

Wielkości wstępnego sprężania

W artykule znajdziesz:

Wielkości wstępnego sprężania

Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 3
Wielkości wstępnego sprężania

Przez odpowiedni dobór wielkości wstępnego sprężania można elementom wykonanym z betonu (a więc z materiału kruchego) zapewnić pracę, jaką charakteryzują się elementy z materiału jednorodnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Zjawisko to, na przykładzie belki zginanej. Jeżeli w betonowej belce zginanej wywołamy przez sprężenie stan naprężeń o wykresie, zaś użytkowe obciążenia zginające będzie powodowało wystąpienie w przekroju naprężeń o wykresie, to naprężenia te będą się sumowały, dając wypadkowy wykres naprężeń od sprężenia i obciążenia.

Łatwo spostrzec, że w trakcie użytkowania takiej belki w przekroju nawet podlegającym najniekorzystniejszemu stanowi naprężeń, np. w miejscu momentów maksymalnych, wystąpią jedynie naprężenia ściskające. Przy racjonalnym projektowaniu można tak dobrać sprężenie, aby podczas użytkowania konstrukcji, w każdym punkcie przekroju występowały jedynie naprężenia ściskające o wielkości nieprzekraczającej dopuszczalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wtedy wykres naprężeń wypadkowych od obciążenia i wstępnego sprężenia będzie się zmieniał w granicach jak pokazano, a więc od odpowiadającego stanowi najmniejszego możliwego obciążenia stałego, do największego obciążenia użytkowego. Oczywiście nie zawsze słuszne jest ograniczenie naprężeń do wykresu trójkątnego, które wynika z warunku nie wywołania naprężeń rozciągających. W niektórych konstrukcjach można wprowadzić także pewne ograniczone naprężenia rozciągające i c liniami przerywanymi. Element sprężony pracuje zupełnie inaczej niż zwykły żelbetowy. Wykorzystany jest tu cały przekrój betonu (uprawnienia budowlane).

W przekroju żelbetowym, przy dopuszczeniu dużych naprężeń krawędziowych na ściskanie - jak to się ostatnio praktykuje ze względów ekonomicznych - oraz przy jednoczesnym zarysowaniu w strefie rozciąganej, mamy często do czynienia w trakcie użytkowania konstrukcji z pracą w fazie odkształceń plastycznych. W przekroju sprężonym pracującym jedynie na ściskanie lub co najwyżej i nieznaczne rozciąganie będziemy mieli do czynienia w trakcie użytkowania głównie z fazą pracy sprężysto-plastycznej. Wiadomo, że w fazie tej jesteśmy w stanie ściślej określić zjawiska wytrzymałościowe (program egzamin ustny).

Powstawanie rys w konstrukcjach

Na podstawie licznych badań elementów sprężonych przeprowadzanych także w Polsce określono, że rozbieżność wyników obliczonych i pomierzonych mieści się w stosunkowo wąskich granicach ± 10%.
W stosunku do elementów żelbetowych elementy sprężone charakteryzują się niższą odkształcalnością i mniejszym zużyciem materiałów (opinie o programie).

Dzięki sprężeniu eliminuje się prawie całkowicie powstawanie rys w konstrukcjach, zwiększa się wodoszczelność i odporność na szkodliwe dla betonu zjawiska fizyczne i chemiczne.
Zastosowanie sprężenia umożliwia też dzięki zmniejszeniu przekrojów i ciężaru stosowanie żelbetu do konstrukcji o większych rozpiętościach i do elementów, gdzie często zwyczajny żelbet nie może być zastosowany (segregator aktów prawnych).
Sprężanie wreszcie pozwala na wykonywanie konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych segmentów łączonych na budowach, za pośrednictwem sprężenia w ustrój nośny.

Pod względem nośności granicznej elementy wstępnie sprężone zachowują się podobnie do zwyczajnych elementów żelbetowych. Po wystąpieniu obciążenia, które wywołuje w strefie rozciąganej naprężenia większe od wstępnych ściskających, beton doznaje rozciągań, wreszcie po zwiększeniu obciążenia pęka w strefie rozciąganej (promocja 3 w 1).

O nośności elementu sprężonego, podobnie jak zwykłego żelbetowego, decyduje wytrzymałość betonu w strefie ściskanej oraz wytrzymałość cięgien w postaci strun lub kabli sprężających w strefie rozciąganej. Różnica polega jedynie na użyciu do elementów sprężonych zbrojenia o dużej wytrzymałości wstępnie wydłużonego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 8 Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 9 Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 10
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 11
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 12 Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 13 Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 14
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tynki zewnętrzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami