Blog

24.02.2020

Wieńce żelbetowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wieńce żelbetowe uprawnienia budowlane

Wieńce żelbetowe uprawnienia budowlane

Ze stosowanych sposobów wzmacniania wychylonych ścian w narożniku budynku do najbardziej efektywnych należy wzmocnienie narożnika wieńcami żelbetowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po zainiektowaniu rys i spękań i stwardnieniu masy iniekcyjnej wykuwa się w ścianach, podłużnej i szczytowej, bruzdy na wieńce. Odległość między poszczególnymi wieńcami nie powinna przekraczać 1,0 m, a ich liczba jest zależna od długości odcinka, na którym występują rysy i spękania, przy czym pierwszy wieniec powinien być ułożony nieco poniżej początku rys, a ostatni nieco poza końcem występowania rys na ścianie. Długość bruzd na wieńce powinna sięgać 1,0 m poza ostatnią rysą na ścianie, a na drugiej ścianie na odległość 1,0 m, zwiększoną o grubości ściany prostopadłej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szerokość bruzd powinna wynosić 12-25 cm, wysokość - 20-25 cm. Po oczyszczeniu bruzd z gruzu i pyłu i zazbrojeniu, zgodnie z projektem, bruzdy zmywa się dokładnie wodą, zadeskowuje i zabetonowuje betonem klasy B 20. Po związaniu betonu wieńce rozdeskowuje się, a ewentualne pustki wypełnia zaprawą cementową marki 80 i po związaniu tynkuje (uprawnienia budowlane).

Uszkodzenie części podporowej nadproża w ścianach i filarach murowanych /. elementów drobnowymiarowych występuje przeważnie w postaci rys i spękań naroża podpory. Przed przystąpieniem do właściwych prac wzmacniających należy nadproże podstemplować, usunąć tynk z uszkodzonej części podporowej, zainiektować rysy i spękania, a po stwardnieniu masy iniekcyjnej usunąć ościeżnicę. Przy wzmacnianiu części podporowej za pomocą kotwi z płaskowników należy wykuć bruzdy na umieszczenie kotwi oraz otwory na śruby stężające. Płaskownik na kotwie powinien mieć przekrój 50X5 mm, a śruby średnicę minimum 20 mm, przy czym otwór na pierwszą śrubę musi być umieszczony w odległości co najmniej 30 cm za ostatnią rysą. Poza bruzdami na kotwie należy w nadprożu i ścianie wykuć jedną lub dwie bruzdy na umieszczenie w nich prętów stalowych średnicy 8-10 mm (program egzamin ustny).

Pręty te powinny sięgać minimum 50 cm poza ostatnią rysę. Po oczyszczeniu bruzd i otworów z resztek gruzu i kurzu oraz dokładnym zmyciu ich wodą należy je wypełnić gęstą zaprawą cementową marki 80, wcisnąć w nią kotwie i docisnąć je nakrętkami, a następnie wetknąć w zaprawę pręty zbrojenia (opinie o programie).

Tynkowanie ściany

Po uzupełnieniu w bruzdach zaprawy i jej związaniu wstawia się ościeżnice, osiatkowuje kotwie i tynkuje ścianę.

Przy wzmacnianiu części podporowej stalowymi prętami należy, po wykonaniu jak poprzednio wszystkich prac wstępnych i stwardnieniu masy iniekcyjnej w rysach i spękaniach, usunąć ze spoin poziomych zaprawę na głębokość 3 cm, a w nadprożu wykuć bruzdy na umieszczenie prętów zbrojeniowych. Długość oczyszczonych z zaprawy spoin powinna sięgać poza ostatnią rysę co najmniej 50-60 cm (segregator aktów prawnych). Po zamocowaniu siatki w odległości 5-8 mm od lica ściany wykonuje się na wilgotnej powierzchni ściany narzut z zaprawy cementowej marki 80 grubości ok. 30 mm. Gdy zaprawa zwiąże, montuje się ościeżnicę i pokrywa powierzchnię ściany masą szpachlową.

Uszkodzenia ścian w miejscu oparcia belek, podciągów, dźwigarów itp. elementów konstrukcyjnych występują przeważnie w postaci rys i spękań, a stosunkowo rzadko jako zniszczenie struktury ściany. W przypadku wystąpienia niewielkich rys w miejscu oparcia belki na ścianie stosuje się wzmocnienie za pomocą siatki cięto-ciągnionej. Po wypełnieniu rysy za pomocą iniekcji i stwardnieniu masy iniekcyjnej usuwa się z powierzchni ściany tynk na szerokości po 50-60 cm z obu stron rysy oraz dodatkowo zaprawę z 2-3 spoin pod belką, na głębokość ok. 3 cm na długość usuniętego ze ściany tynku (promocja 3 w 1). Następnie oczyszcza się powierzchnię ściany szczotką metalową z resztek tynku oraz spoin z resztek zaprawy, zwilża te powierzchnie wodą, wypełnia spoiny gęstą zaprawą cementową marki 80, wciska w nie pręty zbrojeniowe o średnicy 8-10 mm i uzupełnia w spoinach zaprawę. Z kolei na powierzchni ściany mocuje się siatkę cięto-ciągnioną w odległości od niej 5-10 mm i wykonuje się na niej narzut z zaprawy cementowej grubości ok. 30 mm.

Zaleca się wykonanie narzutu za pomocą torkretnicy. Po związaniu zaprawy powierzchnię pokrywa się warstwą szpachli.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami