Blog
Wieniec stropowy – ocieplenie
W artykule znajdziesz:
Wieniec stropowy – ocieplenie
Wieniec stropowy – ocieplenie
Wieńcem stropowym nazywa się element konstrukcyjny stropu. Jest to belka żelbetowa układana na obwodzie domu i opierająca się na ścianach nośnych (program na komputer). Wieńce stopowe mogą być układane także na wewnętrznych ścianach nośnych. Wykonuje się je bezpośrednio na budowie za pomocą zbrojonego betonu. Na wieńcu stropowym oparta jest więźba dachowa. Jego zadaniem jest usztywnienie i stabilizacja konstrukcji budynku. Jest to jeden z elementów konstrukcyjnych budynku, który zapobiega nierównomiernemu osiadaniu fundamentów, które może powodować pękanie tynku, a niekiedy także ścian. W przypadku, gdy wieniec stropowy jest wykonany z materiału innego niż ściany budynku, może stać się mostkiem termicznym, czyli elementem powodującym niekontrolowaną utratę ciepła. Wówczas konieczne jest pokrycie go warstwą ocieplenia łącznie ze ścianą dwu lub trójwarstwową. W przypadku ścian jednowarstwowych ocieplenie wieńca stropowego powinno być wykonane już na etapie jego układania. W ścianach jednowarstwowych wieniec stropowy jest najsłabszym miejscem pod kątem ciepłochronności. Właśnie dlatego jego zewnętrzna płaszczyzna wymaga ocieplenie za pomocą wełny mineralnej lub kilkucentymetrowej warstwy styropianu. Od zewnątrz zalecane jest stosowanie osłony z tego samego materiału, z którego wykonana jest ściana zewnętrzna, ponieważ ułatwia to tynkowanie ścian. Najlepiej sprawdzają się systemowe elementy ocieplania wieńca.
Ocieplenie wieńca w przypadku ścian dwu i trójwarstwowych wygląda nieco inaczej. W tego typu konstrukcjach wieniec jest izolowany od zewnątrz za pomocą styropianu lub wełny mineralnej, dlatego wykonanie docieplenia jest stosunkowo łatwe. W przypadku, gdy ściany wykonane są z materiałów ciepły, wieniec warto dodatkowo ocieplić, aby wyrównać współczynnik przewodzenia ciepła. Wówczas należy o kilka centymetrów zmniejszyć jego szerokość, co nie wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Ocieplenie wieńca stropowego sprawia, że nie tworzy on mostka termicznego, więc warto je wykonać.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32