Blog

13.02.2020

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane

Wieniec żelbetowy uprawnienia budowlane

W budynkach odbudowywanych wieniec żelbetowy możemy wykonać tylko w poziomie stropu strychowego (program uprawnienia budowlane na komputer). W stropach międzypiętrowych zachodzi konieczność wykonania wzdłuż ścian podciągów opartych na wspornikach żelbetowych. Podciągi spełniają podwójną rolę: jako belki ciągłe służą za oparcie dla prefabrykowanych beleczek DMS i równocześnie do związania budynku. Strop strychowy wykonuje się po zdjęciu górnych warstw muru.

Belki wspornikowe należy zaopatrzyć po obu stronach w pręty górne i dolne o długościach wystających po 18 cm. Wieńce zbroi się 4 prętami 0 10. Stropy międzypiętrowe dla murów bez odsadzek albo też z odsadzkami mniejszymi od 13 cm projektuje się jako oparte na podciągach żelbetowych, wykonanych wzdłuż ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. Podciągi przy ścianach środkowych opierają się na dwustronnych wspornikach żelbetowych, przy zewnętrznych na jednostronnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wsporniki wykonuje się w co 2 gnieździe dawnej belki drewnianej. Pozostałe gniazda zabetonowuje się równocześnie z podciągiem, zbrójąc je stalą odpadkową.

W ścianach zewnętrznych zakładamy do wsporników w odstępach 5-6 m kotwie stalowe 0 24 mm, zaopatrzone w gwint, nakrętkę i płytę - podkładkę. W wypadku muru z odsadzką większą od 13 cm końce belek DMS opieramy wprost na odsadzce wykonując ławę żelbetową i wsporniki do zakotwienia. Należy pamiętać, aby beleczki stropu wykonać z klamrami na końcach (uprawnienia budowlane).

Kolejność wykonywania stropów DMS w odbudowywanych obiektach jest następująca:
1) po oczyszczeniu gniazd po dawnych belkach rozkuć co drugie gniazdo do wymiarów 30X34, wykonując otwór w ścianach środkowych na całą grubość muru,
2) ustawić przenośne rusztowania podpierające wzdłuż ścian, jak również w środku rozpiętości,
3) ułożyć belki i pustaki DMS,
4) wykonać zbrojenie wsporników i podciągu,
5) założyć zbrojenie w gniazdach dodatkowych, które nie były powiększane oraz kotwie w ścianach zewnętrznych,
6) zabetonować wsporniki i podciągi betonem o R = 140 kG/cm2,
7) zabetonować strop (program egzamin ustny).

Obciążenie ścian

Przytoczone rozwiązanie daje mimośrodowe obciążenie szczególnie ścian zewnętrznych i dlatego powinno być ono każdorazowo uwzględniane w obliczeniach (opinie o programie). Również mimośrodowe obciążenia ścian otrzymamy, gdy budynek jest o trzech nierównych traktach, np. z korytarzem pośrodku.

Zapoznajmy się teraz z rozwiązaniami stosowanymi w ZSRR w budynkach podlegających kapitalnemu remontowi. Najwięcej tego rodzaju prac wykonano w Leningradzie w latach 1951- 1954. Podane niżej rozwiązania zostały opracowane przez Lenin- gradzki Naukowo-Badawczy Instytut Akademii Gospodarki Komunalnej i poddane obciążeniom próbnym (ciężar własny + obciążenie użytkowe, które przyjęto bardzo duże - 900 kG/m2) dały zadowalające rezultaty.
Przy przeprowadzaniu kapitalnego remontu nastręczają się znaczne trudności w projektowaniu i wykonawstwie stropów.

Aby zastosować zwykłe stropy żelbetowe, musielibyśmy wykuwać głębokie bruzdy w ścianach nośnych na wysokości każdej kondygnacji, co w znacznym stopniu osłabiłoby mury, doprowadzając w wielu przypadkach do awarii. Niebezpieczeństwo podobnej operacji staje się jeszcze bardziej widoczne, jeśli się uwzględni, że stare ściany są w znacznym stopniu osłabione wielokrotnymi przemurowaniami otworów okiennych, a szczególnie drzwiowych (segregator aktów prawnych).

Prostopadle do belek dwuteowych biegną kątowniki, które mają wycięcie umożliwiające oparcie na dolnej półce belki dwuteowej. Kątowniki przyspawa się do belek dwuteowych. Daje się je w odległości ok. 10 cm od ścian podłużnych. Ulegają one zginaniu z jednoczesnym skręcaniem. Aby zabezpieczyć kątowniki przed skręcaniem, w połowie odległości między belkami przyspawa się pionową blachę nieco wystającą ponad powierzchnię konstrukcji stropu i mającą w górnej części otwór o średnicy 25 mm. Przez otwór przeprowadza się pręt, który dokładnie podklinowuje się do górnej powierzchni stropu. Dzięki temu poziomą półkę kątownika podciąga się ku stropowi, co przeciwdziała w znacznym stopniu momentowi skręcającemu. Niewielkie prześwity między kątownikami a murem wypełnia się betonem (promocja 3 w 1).

Należy zwrócić uwagę, że zastosowanie przyściennych kątowników prostopadłych do dwuteowników ułatwia wy konanie stropu przy pewnej nierównoległości ścian (często spotyka się to w starych budynkach). Dążąc do zmniejszenia ilości stali, zamiast dwuteowych belek stalowych stosuje się belki żelbetowe, przez co zmniejsza się zużycie stali profilowej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami