Blog

22.04.2021

Dobra organizacja pracy

W artykule znajdziesz:

Dobra organizacja pracy

Dobra organizacja pracy

Dobra organizacja pracy polega na osiągnięciu największej wydajności pracy przy użyciu najmniejszych nakładów. Złą organizację stwierdzamy wtedy, gdy przy użyciu dużej ilości nakładów efekt pracy jest stosunkowo mały. Tak więc organizacja pracy jest zła wówczas, gdy robotnik musi wkładać w nią bardzo dużo czasu i wysiłku, którego można uniknąć, gdy zużywa się zbyt dużo materiałów, gdy maszyny, narzędzia, sprzęt i urządzenia ulegają zbytniemu zużyciu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjrzyjmy się pracy murarza na jego stanowisku roboczym. Najpierw zwróćmy uwagę na miejsce pracy. Jeżeli murarz może. np. swobodnie poruszać się na rusztowaniu, jeżeli nie jest ono zbyt wąskie, jeżeli może przechodzić wzdłuż muru, nie potykając się o zwały gruzu i o gwoździe wystające z desek, wówczas praca może być wydajna. Niestety w bardzo wielu przypadkach stwierdzamy, że już samo miejsce pracy nie sprzyja osiągnięciu dużej wydajności z powodu zbytniej ciasnoty lub nieporządku panującego na stanowisku roboczym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istotnym problemem organizacji stanowiska roboczego jest sposób ułożenia na nim materiałów. Podstawowe materiały, których używa murarz, są bardzo ciężkie i zajmują wiele miejsca. Jedna cegła pełna waży przeciętnie ok. 3,7 kg. Ponieważ na 1 m3 muru potrzeba około 385 sztuk cegieł, a przeciętna wydajność murarza w ciągu 8 godzin wynosi około 2,5 m3, w ciągu dnia roboczego murarz musi samych cegieł przenieść 3,7 • 385 • 2,5 = = 3561 kg. Jest to więc bardzo dużo, dlatego należy starać się, aby składowisko cegieł znajdowało się jak najbliżej murarza, by przynajmniej skrócić odległość ich przenoszenia. Pamiętajmy jednak, że składowanie materiałów zbyt blisko wznoszonego muru zmniejsza przestrzeń pracy murarza i utrudnia mu swobodne poruszanie się w miejscu pracy (uprawnienia budowlane).

Zwróćmy również uwagę, że składanie cegieł wprost na rusztowaniu, to znaczy na poziomie stóp robotnika, zmusza go do ustawicznego schylania się przy podnoszeniu cegieł. Aby podnieść jedną cegłę o masie 3,7 kg, murarz musi nachylić i wyprostować swój korpus o masie ok. 60 kg. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu dnia pracy każdy murarz podnosi przeciętnie ok. 1000 sztuk cegieł, będziemy mieli wyobrażenie o ogromnym wysiłku, którego wymaga praca murarza.

Organizacja pracy

Każde ulepszenie organizacji stanowiska roboczego, choćby nawet najdrobniejsze, może znacznie zmniejszyć jego trud, zwiększyć wydajność pracy, a tym samym przyczynić się do wzrostu jego zarobków, a w konsekwencji do powiększenia dochodu narodowego (program egzamin ustny).
Ważnym zagadnieniem organizacyjnym jest jakość narzędzi i miejsce, w którym się one znajdują w czasie pracy. Nie będziemy na tym miejscu rozpatrywać szczegółów. Ogólnie można powiedzieć, że narzędzia spełnią należycie swe zadania wówczas, gdy będą się znajdowały w stanie pełnej gotowości do pracy, a więc nie uszkodzone, czyste i w odpowiedniej ilości (opinie o programie).

Z doświadczenia wiemy również, że praca wtedy jest wydajna, gdy narzędzia są blisko pod ręką, gdy nie trzeba ich szukać. Jednak zbytnie nagromadzenie narzędzi na jednym miejscu może przeszkadzać w pracy, dlatego narzędzia częściej używane powinny znajdować się w zasięgu ręki robotnika, narzędzia używane rzadziej w nieco dalszej odległości.
Organizacja pracy obejmuje również sam sposób jej wykonania (segregator aktów prawnych). Obserwując pracę robotników stwierdzimy, że jedni z nich wykonują swoje czynności sprawnie, przestrzegając tak zwanej ekonomiki ruchów, inni natomiast wykonują cały szereg ruchów niewłaściwych, a nawet zbędnych. Dobra organizacja pracy wymaga wykonywania ruchów tylko najbardziej celowych, w określonym tempie, co zapewnia minimum zmęczenia i skraca czas pracy.

Omówienie podstawowych zasad organizacji stanowiska roboczego i sposobu wykonywania pracy, nie wyczerpuje wszystkich zagadnień organizacji pracy. Rzadko bowiem zdarza się, aby na jednym stanowisku roboczym pracował tylko jeden robotnik. Najczęściej występują zespoły ludzi wykonujące wspólnie jakiś element budowy. W tym wypadku powstaje zagadnienie uzgod- nienia ich pracy, czyli ustalenia, jakie czynności powinni wykonywać poszczególni robotnicy (promocja 3 w 1). Tak np. zajdzie potrzeba uzgodnienia pracy murarza i pomocnika, pracy zespołu murarskiego z zespołem transportującym materiały, zespołu transportowego z różnymi podnośnikami przenoszącymi materiały w górę itp.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami