Blog

Profile okienne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Więźba dachowa - co to jest?

W artykule znajdziesz:

Więźba dachowa - co to jest?

 
Profile okienne zdjęcie nr 3
Więźba dachowa - co to jest?

Więźba dachowa przygotowywana jest tradycyjnie przez ekipę ciesielską na placu budowy, po przywiezieniu odpowiedniej, jakości drewna z tartaku. Jej wykonanie zajmuje sporo czasu i kosztuje jeszcze więcej wysiłku. Inwestorzy, którym zależy na czasie coraz przychylniejszym okiem spoglądają w kierunku prefabrykowanych więźb dachowych, które składają się z mniejszych fragmentów, tzw. wiązarów kratowych (kratownicowych) (uprawnienia budowlane). Wiązary trafiają na miejsce budowy gotowe do montażu, przez co skraca się okres potrzebny do oddania nieruchomości do użytku. Tego typu rozwiązania w wielu zachodnich krajach, zwłaszcza w Skandynawii, wyparły inne sposoby przygotowywania więźby dachowej (segregator aktów prawnych). Ze względu na materiał, z którego zbudowane są wiązary wyróżnić można wiązary drewniane – zdecydowanie najpopularniejsze, a także wiązary stalowe i żelbetowe. Popularność drewna wynika wprost z jego niskiej ceny, uniwersalności i doświadczenia w wykorzystywaniu tego materiału do budowy więźby dachowej.

 

Decydujące są jednak właściwości wysuszonego (o wilgotności nie wyższej niż 15-18%) drewna, a więc wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie, a także odporność na ataki grzybów, pleśni czy insektów. Do produkcji wiązarów wykorzystuje się zwykle sosnową lub świerkową tarcicę wysokiej klasy, którą dodatkowo impregnuje się, by zabezpieczyć materiał przed czynnikami biologicznymi i wzmocnić ochronę przed ogniem. Wszystkie wyprodukowane w Polsce wiązary muszą posiadać znak CE, oznaczający zgodność z unijnymi dyrektywami. Wielu inwestorów docenia fakt, że wiązary kratowe umożliwiają szybki montaż i postępy w budowie. Kratownice drewniane dają również możliwość wykonania prac budowlanych zimą co na pewno jest bardzo dużym ułatwieniem (promocja 3 w 1). Zalet jest więcej – ich lekka konstrukcja sprawia, że idealnie nadają się do tworzenia więźby dachowej w domach z drewna i wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wykonanie ciężkich więźb dachowych. Do niedawna przy tego typu projektach konieczne było stosowanie droższych i cięższych rozwiązań opartych na stali.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Profile okienne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Profile okienne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Profile okienne zdjęcie nr 8 Profile okienne zdjęcie nr 9 Profile okienne zdjęcie nr 10
Profile okienne zdjęcie nr 11
Profile okienne zdjęcie nr 12 Profile okienne zdjęcie nr 13 Profile okienne zdjęcie nr 14
Profile okienne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Profile okienne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Profile okienne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami