Blog

30.05.2018

Więźba dachowa – rodzaje

W artykule znajdziesz:

Więźba dachowa – rodzaje

 

Więźba dachowa – rodzaje

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są więźby drewniane, które pozwalają na ukształtowanie niemal każdego rodzaju dachu. Więźba ma wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo użytkowników budynku, dlatego musi być wykonana przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia. Istnieje kilka podstawowych rodzajów więźb dachowych, a wybór jednej z nich zależy od nachylenia połaci oraz rozpiętości dachu (program na telefon). Więźba dachowa krokwiowa jest stosowana do dachów o rozpiętości do 6 m i połaciach o nachyleniu większym niż 40 stopni. Taka więźba nie ma żadnych pośrednich podpór, ponieważ jej konstrukcja w całości opiera się na murłatach. Pozwala to na uzyskanie wolnej powierzchni poddasza. Ścianki kolankowe wywierają wówczas duży nacisk, dlatego konieczne jest ograniczenia wysokości oraz stosowanie wzmocnień w postaci wieńców lub słupków żelbetowych.

Więźba dachowa – rodzaje

Więźba krokwiowo-jętkowa może być stosowana w przypadku dachów o rozpiętości do 8,5 metra. Na 2/3 wysokości więźby krokwie są spinane przez jętki. Więźba płatwiowa wykorzystywana jest do konstruowania dachów o rozpiętości powyżej 8 metrów oraz małym pochyleniu połaci. W tym wypadku krokwie są oparte na płatwi kalenicowej, czyli belce biegnącej wzdłuż kalenicy.

Płatwa kalenicowa podpierana jest przez słupy, a niekiedy może spoczywać na ścianie nośnej wewnętrznej.

Więźba płatwiowo-kleszczowa jest w stanie podtrzymać dach o rozpiętości wynoszącej 12-16m. Jest to konstrukcja łącząca elementy więźby krokwiowo-jętkowej z płatwiową. Składa się z dwóch lub trzech płatwi, które podparte są stropami i dzielą dach na równe części. Nośność krokwi jest zwiększona za pomocą kleszczy. W przypadku, gdy konieczne jest zwiększenie sztywności konstrukcji, stosowane są miecze. Więźba stosowane przy dachach o rozpiętości większej niż 12m to kratownica. Krokwie, płatwie i słupy są w niej zastąpione przez wiązary kratowe. Poddasza nie można wówczas wykorzystać do celów użytkowych. Więźba wieszakowa jest stosowana do dachów o rozpiętości powyżej 12m, jeśli nie ma możliwości wsparcia konstrukcji na słupach.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami