Blog

Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 2
25.08.2022

Wilgotne lasy równikowe

W artykule znajdziesz:

Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 3
Wilgotne lasy równikowe

Panuje tu klimat podrównikowy pośredni. Średnia temp. okresu zimowego wynosi 24°C, latem wzrasta do 27°C. Przeciętne roczne opady wynoszą 2095 mm i koncentrują się w czasie dwóch sezonów: maj-czerwiec i wrzesień- -październik. Ich wielkość zmienia się regionalnie: od 5080 mm po wsch. stronie Gór Błękitnych do 760 mm na pd.-zach. wybrzeżach. Czasami wyspę nawiedzają huragany. Najdłuższą rzeką jest Black River (7 I km). Występują też liczne źródła mineralne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyspę pokrywają gł. gleby brązowo- czerwone (liksisole) oraz czerwone ferralilowe (ferralsole). Naturalną roślinnością jamajki są suche lasy równikowe zrzucające liście na okres suszy oraz wilgotne lasy równikowe. Na obszarach położonych w cieniu opadowym, na wys. 750-1000 m n.p.m., rosną zawsze zielone, drobnolistne zarośla krzewiaste. Równiny w części pd.-zach. porastają sawanny z karłowatymi drzewami i kaktusami. Na wybrzeżach namorzyny (mangrowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Fauna Jamajki należy do Regionu Anlylskiego zoogeograficznej Krainy Neotropikalnej. Wśród nielicznych ssaków najczęściej spotyka się nietoperze (m.in. mięsożerny rybak nocny), króliki i dzikie świnie. Opisano ponad 200 gatunków ptaków występujących na wyspie, w tym 25 endemicznych (m.in. koliber czarno- głowy, amazonka jamajska). Liczne gady i płazy reprezentowane są przede wszystkim przez jaszczurki i węże. Wody obfitują w ryby, z których najciekawszym gatunkiem jest słodkowodna barwena. U wybrzeży Jamajki spotkać też można pięknie ubarwione langusty. Bardzo zróżnicowany jest świat owadów (m.in. endemiczny motyl Uranus sloanus). Istnieją tu dwa parki narodowe: Montego Bay (15,2 km2) oraz Blue and John Crow Mountains (776 km2) (uprawnienia budowlane).

Przyrost naturalny

Wśród ludności przeważają Murzyni (76%) i Mulaci (15%), co wiąże się z polityką kolonizacyjną i sprowadzaniem na wyspę niewolników afrykańskich. Znaczny był też napływ ludności z Indii, Chin, Syrii, Portugalii, Niemiec. Oficjalnym językiem jest angielski, ale w użyciu jest także tzw. kreolski angielski. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 236 osób/ km2. Najgęściej zaludnione są obszary nizin nadbrzeżnych. 54% obywateli mieszka w miastach. 14% populacji nie ukończyło 15 lat. Przyrost naturalny wynosi 1,7%, a średnia dł. życia - 74 lata (72 lata dla mężczyzn, 77 lat dla kobiet). Na I lekarza przypada 6335 osób (program egzamin ustny).

Rolnictwo zatrudnia 25% czynnych zawodowo, wypracowuje jednak tylko 8% PKB. Najważniejszą uprawą jest trzcina c ukrowa. Ponadto uprawia się banany, jam, warzywa, owoce cytrusowe, orzechy kokosowe. Hoduje się kozy, bydło, trzodę chlewną. Znaczącą rolę odgrywa rybołówstwo. Ok. 19% czynnych zawodowo pracujących w górnictwie i przemyśle wytwarza 37% PKB (opinie o programie). Najważniejszym surowcem Jamajki są boksyty. W pobliżu kopalń w Kirkvine, Fwarton, Nain, Maggotty, Halse Hall powstały zakłady produkujące aluminium. Wydobywa się też gips, piasek krzemowy, glinę i marmur. Spośród produkowanych na wyspie artykułów spożywczych wymienić należy m.in. tytoń i rum. Największe dochody przynosi Jamajce działalność usługowa (56% zatrudnionych wytwarza 54% PKB). PNB w 1995 wynosił 5,8 mld USD, tj. 1400 USD na 1 mieszkańca. Eksport (1,4 mld USD) obejmuje gł. boksyty, aluminium, cukier, banany i rum. Najważniejszymi partnerami handlowymi są: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Japonia i Francja (segregator aktów prawnych).

Na sieć transportową Jamajki składa się 208 km linii kolejowych oraz 18 600 kin dróg (z czego 71% o nawierzchni utwardzonej). W Kingston i Montego Bay znajdują się międzynarodowe porty lotnicze. Najważniejsze porty morskie to: Alligator Pond, Discovery Bay, Kingston, Montego Bay, Ocho Rios, Port Antonio i Rocky Point.

Turystyka jest najważniejszym źródłem dochodów dewizowych (1069 min USD w 1995, co stanowiło 28% PNB). Najpopularniejsze ośrodki turystyczne, których rozwój na dużą skalę rozpoczął się pod koniec lat 50. (przyc zynił się do tego ówczesny kryzys w stosunkach politycznych między Kubel a Stanami Zjednoczonymi i zakaz przebywania turystów amerykańskich na Kubie), znajdują się gl. na pn. wybrzeżu wyspy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 8 Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 9 Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 10
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 11
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 12 Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 13 Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 14
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betonowanie belek i płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami