Blog
Wilgotność drewna
W artykule znajdziesz:
Wilgotność drewna
Wilgotność drewna nie może przekraczać 23%. Odstępy między deskami pod blachę cynkową powinny wynosić 4 cm pod blachę czarną i ocynkowaną - 5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grzbiety, kalenice, kosze, okapy, okna i latarnie powinny być deskowane na pełno (deski na styk).
Za kominami lub świetlikami należy wykonać odboje dla odprowadzenia wody na obie strony komina lub świetlika.
a) Krycie blachą ocynkowana
Krycie dachu rozpoczyna się od umocowania pasa usztywniającego i pasa okapowego. Górne brzegi arkuszy nie mogą wypadać nad szczeliną między deskami. Złącza poziome sąsiadujących ze sobą arkuszy blachy powinny być przesunięte względem siebie co najmniej o 100 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pas usztywniający wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0.5-0.8 mm i szerokości około 200 mm. Przybija się go do deski okapowej 2 rzędami gwoździ blacharskich rozstawionych mijankowo co 150 mm.
Pas okapowy wykonuje sję z blachy pokryciowej. Łączenie go równolegle i prostopadle do okapu wykonuje się na rąbki leżące pojedyncze lub podwójne, mocowane żabkami.
Każdy arkusz blachy przed podaniem na dach powinien mieć zagięte brzegi (uprawnienia budowlane).
Arkusze blachy powinny być układane krótszymi brzegami równolegle do okapu i łączone na rąbki leżące pojedyncze równoległe do okapu oraz na rąbki podwójne prostopadłe do okapu, leżące lub stojące. Arkusze do podkładu przytwierdza się za pomocą żabek leżących i łapek stojących. wyciętych z blachy i przybitych jednym końcem do podkładu, a drugim wpuszczonym w rąbki. Rozstaw żabek: na dłuższych brzegach arkuszy co 50 cm i 20 cm od końca arkusza, na krótszych co 45 cm symetrycznie do osi arkusza. Rąbki leżące sąsiednich pasów powinny być przesunięte względem siebie o 10 cm.
Rąbki stojące obu połaci przy kalenicy powinny być przesunięte względem siebie o pół arkusza i położone (zmienione na leżące) na długości 8-10 cm. W kalenicy arkusze blachy obu połaci powinny być połączone na rąbek stojący.
Przed pokryciem okapu powinny być przytwierdzone do podkładu uchwyty do rynien, a okapy bez rynien powinny być zakończone tzw. kapinosem (program egzamin ustny).
Krycie blachą cynkową
Blacha cynkowa nic powinna się stykać bezpośrednio z betonem, zaprawą, materiałami zawierającymi składniki siarkowe (np. żużlobeton) oraz z .metalami, elementy z podanych materiałów należy przed pokryciem blachą powlekać roztworem lub lepikiem asfaltowym (opinie o programie).
Przygotowanie blachy do układania polega na pocięciu arkuszy o wymiarach handlowych. np. 1000 x 2000 mm na trzy lub dwa kawałki (po 667 x 1000 mm bądź po 1000 x 10(H) mm), zagięciu brzegów w zwoje i przylutowanie języków. Każdy arkusz ma z jednej strony zwój gładki, z drugiej odbity.
Krycie dachu rozpoczyna się od szczytu lub od murów ogniowych. Każdy arkusz blachy powinien być przytwierdzony do podkładu w sposób następujący:
a) górny brzeg arkusza powinien być przybity 6-8 gwoździami,
b) dolny brzeg górnego arkusza powinien przykrywać dolny arkusz na szerokości 100 mm, a języki górnego arkusza powinny być podsunięte pod brzeg dolnego, przy czym zwoje arkuszy nasuwa się na siebie (górne na dolne) (segregator aktów prawnych),
c) boki arkuszy powinny być przytwierdzone żabkami co 50 cm i łączone między sobą na zwoje; kierunek nawijania zwojów powinien być zgodny z kierunkiem wiatrów zachodnich lub północno-zachodnich.
Górne arkusze powinny dotykać dolnych tylko krawędzią.
Brzegi arkuszy - w kierunku prostopadłym do okapu - powinny być odgięte pod kątem prostym przy listwach. Wysokość odgięcia - 35 mm (promocja 3 w 1).
W kierunku równoległym do okapu brzegi arkuszy łączy się na pojedyncze rąbki leżące, mocowane do deskowania 2 żabkami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32