Blog

Pale Zeissla zdjęcie nr 2
24.02.2022

Wilgotność powietrza względna

W artykule znajdziesz:

Pale Zeissla zdjęcie nr 3
Wilgotność powietrza względna

Wilgotność powietrza względna: stosunek wilgotności absolutnej powietrza w danych warunkach do wilgotności maksymalnej w tych samych warunkach wyrażony w procentach. Wilgotność względna musi być uwzględniana przy wykonywaniu robót przeciwkorozyjnych. Tak np przy wilgotności względnej powyżej 85% nie należy wykonywać żadnych robót lakierowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Woda kondensacyjna: bardzo czysta woda powstająca z ochłodzonej skraplającej się pary.

Współczynnik bezpieczeństwa konstrukcji: „stosunek wytrzymałości rzeczywistej do wytrzymałości obliczeniowej konstrukcji wynikający z zastosowania elementów konstrukcyjnych o większych przekrojach niżby to wynikało z obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Uwzględnianie współczynnika bezpieczeństwa zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji pomimo częściowego jej skorodowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Współczynnik rozszerzalności cieplnej: wielkość charakteryzująca zwiększenie liniowe lub objętościowe jakiegoś ciała przy jego ogrzaniu. Współczynnik rozszerzalności liniowej jest to stosunek przyrostu długości ciała ogrzanego o 1°C do jego długości przed ogrzaniem.

Współczynnik rozszerzalności objętościowej jest stosunkiem przyrostu objętości ciała po ogrzaniu o 1°C do jego objętości przed ogrzaniem. Wygładzanie: określenie ostatniej fazy roboty przy nanoszeniu wyrobów lakierowych pędzlem krzyżowo (uprawnienia budowlane). Wygładzanie ma na celu uzyskanie gładkiej powierzchni powłoki pozbawionej śladów pociągnięć pędzla. Szczególnie ważny jest zabieg wygładzania przy materiałach malarskich tiksotropowych, które mają złą rozlewność.

Wypełniacze

Wypełniacze: substancje sproszkowane, przeważnie bezbarwne, dodawane do wyrobów lakierowych w celu wypełnienia przestrzeni między ziarnami pigmentów oraz dla nadania powłoce większej odporności na ścieranie, rysowanie, działanie kwasów, światła itp., oraz zwiększenia zdolności wypełniania wgłębień w podłożu (program egzamin ustny).

Wyroby lakierowe: gotowe do użycia wyroby malarskie sporządzone na bazie olejów schnących albo roztworów żywic naturalnych lub sztucznych, wysychające fizycznie lub chemicznie, tworzące po wyschnięciu powlokę lakierową.

Wyroby lakierowe schnące na powietrzu: wyroby lakierowe wysychające w powłokach pod wpływem działania powietrza w normalnej temperaturze (opinie o programie). Spośród lakierów zaliczane są tu głównie schnące przez utlenianie lakiery olejne i ftalowe i fizycznie wysychające lakiery, np. nitrocelulozowe, winylowe, chlorokauczukowe itp.

Wyroby lakierowe tiksotropowe: wyroby lakierowe mające właściwość przechodzenia w stan cieczy przy mechanicznym na nie działaniu, np. przy mieszaniu iub rozprowadzaniu pędzlem. Pozostawione w spokoju gęstnieją i stają się galaretowate. Z wyrobów lakierowych stosowanych do ochrony przed korozją skłonność do tiksotropii mają farby do gruntowania. Wytrawianie: sposób chemicznego przygotowania powierzchni metalu, mający na celu głównie usuwanie rdzy i zgorzeliny (odrdzewianie chemiczne). Substancją działającą bywają przeważnie kwasy.

Wżery: ubytki w metalu powodowane przez korozję miejscową metalu (korozja wżerowa) (segregator aktów prawnych).

Zanieczyszczenia powietrza: wszystkie substancje, które nie znajdują się w normalnej atmosferze. Są to gazy spalinowe i popioły lotne powstające w procesie spalania, jak również gazy, pary i cząstki pyłów, które wskutek procesów wulkanicznych i meteorologicznych trafiają do atmosfery. Zasady: związki metali alkalicznych, w szczególności sodu, potasu i wapnia, reagujących silnie zasadowo w roztworach wodnych (ługująco, żrąco, zmydlająco). Wchodzą one w skład zmywaczy i odtłuszczaczy zasadowych. Występując samodzielnie działają silnie agresywnie, niszczą również niektóre powłoki lakierowe, np. olejne(promocja 3 w 1).

Zarządzenia o ochronie pracy: przepisy mające moc prawną, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób wykonujących pracę. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony pracy nazywamy w skrócie przepisami bhp (bezpieczeństwa i higieny pracy), a przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej przepisami ppoz.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pale Zeissla zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pale Zeissla zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pale Zeissla zdjęcie nr 8 Pale Zeissla zdjęcie nr 9 Pale Zeissla zdjęcie nr 10
Pale Zeissla zdjęcie nr 11
Pale Zeissla zdjęcie nr 12 Pale Zeissla zdjęcie nr 13 Pale Zeissla zdjęcie nr 14
Pale Zeissla zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale Zeissla zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale Zeissla zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami