Blog

21.06.2021

Wilgotność zastosowanej zawiesiny

W artykule znajdziesz:

Wilgotność zastosowanej zawiesiny

Wilgotność zastosowanej zawiesiny

Korzystne było zatem ustalenie wpływu czerwonego szlamu - jako składnika o dużej dyspersji - na Teologiczne właściwości zawiesin mieszanin surowcowych i wyjaśnienie możliwości wpływania na te właściwości za pomocą substancji powierzchniowo czynnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Właściwości Teologiczne szlamów surowcowych. Do badań stosowano zawiesinę mieszaniny surowcowej o składzie zestawu 1 serii I i o wartości modułu nasycenia Mn = 0,95.

W celu otrzymania zawiesiny zestaw mieszano z wodą destylowaną (15-20% wag.) i rozcierano gumowym tłuczkiem w moździerzu aż do powstania gęstego zaczynu. Zawiesinę o wymaganym stężeniu uzyskiwano przez kolejne rozcieńczanie mieszaniny i staranne jej wymieszanie w ciągu 20-^25 min aż do powstania jednorodnej masy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Reologiczne właściwości określano przy użyciu wiskozymetru kapilarnego, a największe naprężenie ścinające - za pomocą wiskozymetru stożkowego Rebindera; płynność szlamu mierzono ciekłomierzem MChTI-TN2.

Wilgotność zastosowanej zawiesiny, konieczna do osiągnięcia normalnej płynności, wynosiła 27,1%. W celu porównania podano reologiczne właściwości szlamu surowcowego z Cementowni Mikołajewskiej [16]. Z danych tej tablicy wynika, że przy normalnej płynności badany szlam ma znacznie mniejszą zawartość wody niż szlam
tej samej płynności pobrany z Cementowni Mikołajewskiej (uprawnienia budowlane).
Stosunkowo duże wartości najmniejszej lepkości plastycznej rfm., płynności dynamicznej Pk2 i naprężenia ścinającego Pm dla szlamu 1-1 w porównaniu z tymi samymi wielkościami dla szlamu o normalnej płynności z Cementowni Mikołajewskiej można wytłumaczyć różnicą stężeń fazy stałej w badanych zawiesinach, wynoszącą więcej niż 10%. Przy mniejszej zawartości wody odległość między wzajemnie oddziaływającymi elementami strukturalnymi zmniejsza się, działanie siły van der Waalsa między ziarnami wzrasta i struktura szlamu jest trwalsza. Tak więc, przy mniejszej wilgotności szlamu mikołajewskiego, tj. 34,4%, różnica wartości odpowiednich jego charakterystyk badanego szlamu staje się mniej znaczna (program egzamin ustny).

Wartości naprężenia ścinającego

Wartości naprężenia ścinającego Pm i najmniejszej lepkości plastycznej szlamu mikołajewskiego są nawet nieco większe niż w przypadku szlamu badanego zestawu, natomiast znacznie mniejsza jest jego płynność.
Przytoczone dane wykazują, że badany szlam surowcowy ma znacznie większą płynność niż szlam przygotowany z surowców tradycyjnych. Teza ta jest słuszna dla surowcowych mieszanek wszystkich zbadanych zestawów, o czym świadczą wyniki.

Wpływ substancji powierzchniowo czynnych na właściwości reologiczne szlamu surowcowego. Zawiesiny surowcowej mieszaniny, zawierającej czerwony szlam, mają większą trwałość struktury koagulacyjnej. Zmiana Teologicznych właściwości badanego układu jest możliwa pod warunkiem zwiększenia wilgotności szlamu (co nie jest pożądane w warunkach produkcyjnych) lub zastosowania chemicznych reagentów rozrzedzających (upłynniaczy) (opinie o programie).

Przyczyną rozrzedzającego działania substancji powierzchniowo czynnych jest ich adsorpcja na powierzchni fazy zdyspergowanej, zwiększająca wodochłonność ziarn i grubość błonek hydratacyjnych, co doprowadza do plastyfikacji i zmniejszenia trwałości układu. Niewielkie (rzędu ułamków procentu) dodatki substancji powierzchniowo czynnych zmniejszają lepkość strukturalną, powodując rozpad sieci przestrzennej, przez co powstają warunki do zmniejszenia zawartości fazy ciekłej w układzie bez zmniejszenia jej ruchliwości.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych upłynniaczy, stosowanych w przemyśle cementowym, jest ług posiarczynowy (segregator aktów prawnych). Środek ten, w odróżnieniu od bardzo wielu zbadanych przez Giprocemient1) dodatków, których efekt działania zależy od rodzaju i właściwości surowców, upłynnia prawie wszystkie szlamy surowcowe.

Z analizy wyników badań szlamu surowcowego zadanego ługiem posiarczynowym wynika, że ten zastosowany środek działa upłynniająco praktycznie w całym zakresie badanych stężeń. Maksymalne działanie upłynniające wykazuje dodatek 0,20% ługu posiarczynowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami