Blog
Windy w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych
W artykule znajdziesz:
Windy w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych
Dźwig osobowy czyli w potocznym określeniu winda, w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, posiadającym od kilku do nawet kilkudziesięciu pięter to urządzenie niezbędne, szczególnie dla osób starszych, inwalidów, a także dla rodzin z małymi dziećmi. Niski budynek mieszkalny wielorodzinny - brak udogodnień (uprawnienia budowlane). Często zdarza się, że w budynkach wielorodzinnych budowanych kilkadziesiąt lat temu, nie uwzględniono szybu na dźwig osobowy, mimo że budowla jest kilkukondygnacyjna. Działo się tak, ponieważ do 2002 roku nie były uregulowane kwestie techniczne. Dopiero po odpowiednich regulacjach poczynionych przez Ministra Infrastruktury, określona została wysokość kondygnacji mieszkalnych budynku, w którym zamontowanie dźwigu osobowego jest niezbędne. Krótko mówiąc – budynki, których wysokość powierzchni mieszkalnych przekracza dwanaście metrów muszą mieć windę.
Ta regulacja dotyczy budownictwa rozpoczętego po 2002 roku. Dobudowanie wind do niższych, już stojących budynków wiąże się z ogromnymi kosztami, a równie często – ze względu na rozwiązania konstrukcyjne - jest to niemożliwe. Nowoczesne budownictwo - praktyczne rozwiązania (program egzamin ustny). Obecnie deweloperzy w większości przypadków inwestują w dźwig osobowy, ponieważ w nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca na nieprzemyślane oszczędności. Winda pomaga z najwyższego piętra budynku przetransportować wózek inwalidzki, wózek z niemowlęciem, ułatwi wwiezienie i zwiezienie mebli, szybko zwiezie osobę chorą, oszczędzi męczącego wchodzenia po schodach starszym ludziom i małym dzieciom i powoduje wiele innych udogodnień. Charakterystyka wind osobowych. Dźwig osobowy powinien mieć określony udźwig, musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia przez niekontrolowanym otwarciem się drzwi, kabina windy powinna mieć określoną wielkość – taką, by zmieścił się w niej wózek niemowlęcy, jak również wózek inwalidzki. Jeżeli chodzi o zwózkę lub wwiezienie mebli, to przynajmniej jedna winda w całym budynku powinna mieć powierzchnię i udźwig przeznaczony do transportowanie cięższego sprzętu (opinie o programie). Wewnątrz windy, oprócz przycisków określających wysokość na którą dźwig ma wjechać powinny znajdować się przyciski alarmu oraz hamulca awaryjnego, jak również możliwość wezwania serwisu technicznego w razie niespodziewanego zatrzymania się windy między piętrami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32