Blog
Rośliny strączkowe
W artykule znajdziesz:
Należy przypomnieć, że przyrost naturalny w Polsce na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia wahał się w granicach od 440 000 do 530 000 osób rocznie. Z powyższych danych wynika m. in.:
- duża stosunkowo gęstość zaludnienia, zbliżająca się obecnie do 100 M/l km:, przekraczająca średnią europejską (w’ 1960 r. - 87 M/l km) (program uprawnienia budowlane na komputer);
- duży wskaźnik ludności na 100 ha użytków rolnych, wynoszący około 150 osób
- duży wskaźnik ludności rolniczej na 100 ha użytków rolnych, wynoszący około 55 osób;
- znaczne rozdrobnienie gospodarstw’ rolnych - szczególnie indywidualnych, których przeciętna wielkość wynosi około 5 ha, przy czym gospodarstwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wskaźniki te wynikają z procesu uprzemysłowienia kraju, przy czym zakłada się, źe dalszy rozwój uprzemysłowienia w okresie do 1980 r. doprowadzi do:
- dalszego spadku liczby ludności utrzymującej się z rolnictwa poniżej i ludności kraju, która wyniesie wówczas ogółem ok. 38 min;
- utrzymania w zasadzie bez większych zmian liczby ludności zamieszkałej na wsi (uprawnienia budowlane);
- znacznej rozbudowy miast tak, aby przyjęły całą nadwyżkę ludności wynikającą z przyrostu naturalnego;
- zmiany struktury ludności zamieszkałej na wsi przez ograniczenie grupy rolniczej na rzecz grupy utrzymującej się z pracy w przemyśle i usługach.
Gospodarkę wsi polskiej charakteryzuje również struktura powierzchni zasiewów, która w 1961 r. przedstawiała się następująco:
- 55% powierzchni zasiewów wynosiły 4 zboża podstawowe (pszenica, żyto, jęczmień i owies) przy ich przeciętnej wydajności 18 q z 1 ha, a pszenicy 19.9 q z 1 ha;
- 2.4° c - pozostałe zbożowe;
- 18,4° o - ziemniaki przy wydajności 160 q z 1 ha (program egzamin ustny).
- 5.35,0 - rośliny przemysłowe, w tym 2,7″‘o buraki cukrowe przy wydajności 275 q z 1 ha;
- 0.9″« kukurydza;
- 11.9‘ u - rośliny pastewne;
- 2,5Vo - rośliny strączkowe na ziarno;
- 2,7Vn -pozostałe uprawy, w tym warzywa 1,3″ u powierzchni zasiewów.
Pogłowie zwierząt
W planie perspektywicznym przewiduje się szereg zmian strukturalnych w zasiewach, jak również poważny wzrost wydajności z ha w oparciu o mechanizację, meliorację, zwiększone nawożenie i lepszy dobór materiału siewnego. Pogłowie zwierząt w połowie 1961 r. osiągnęło stosunkowo poważny wzrost w porównaniu ze stanem wyniszczenia wywołanym wojną. W planie perspektywicznym planowany jest dalszy znaczny wzrost pogłowia, tak, aby osiągnąć: bydła - 75-80 sztuk 100 ha, zaś trzody chlewnej - 90-95 sztuk 100 ha użytków rolnych. Natomiast odnośnie pogłowia koni planowany jest spadek do 5 sztuk 100 ha użytków rolnych (opinie o programie).
Zmniejszenie pogłowia koni wiąże się z rozwojem mechanizacji rolnictwa. Ilość traktorów, która z 25 300 w 1950 r. wzrosła w 1961 r. do 69 500, jest oczywiście nie wystarczająca. Park traktorowo-maszynowy jest obecnie intensywnie rozbudowywany, zarówno w państwowych ośrodkach maszynowych, państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych, jak również w kółkach rolniczych, tak by w okresie perspektywicznym osiągnąć wskaźnik 2.5 traktorów na 100 ha użytków rolnych (segregator aktów prawnych).
Wojna spowodowała w naszej gospodarce rolnej olbrzymie straty. Zaliczyć do nich należy m. in. wyniszczenie inwentarza, setki tysięcy zniszczonych i opuszczonych gospodarstw, dziesiątki tysięcy km2 odłogów. Sprawy te zostały już w okresie odbudowy kraju opanowane, a obecnie wskaźniki produkcji znacznie przewyższają wskaźniki przedwojenne. Tym niemniej traktujemy je jako niezadowalające.
Dalszy wzrost produkcji rolnej, konieczny z uwagi na duży przyrost naturalny ludności, uzależniony jest od działania szeregu czynników. Do nich zaliczyć należy również racjonalną organizację wiejskiej sieci osadniczej i zabudowę wsi. Sprawy te mają oczywiście nie tylko ekonomiczne, ale także szczególne społeczne znaczenie, gdyż chodzi o warunki pracy i bytu wielu milionów ludzi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32