Blog

14.04.2022

Wirówka laboratoryjna

W artykule znajdziesz:

Wirówka laboratoryjna

Wirówka laboratoryjna - aparat do odwirowywania osadów i rozdzielania emulsji, składający się z kilku do kilkunastu probówek wprowadzanych w ruch obrotowy za pomocą napędu ręcznego lub elektrycznego, pracujący analogicznie do wirówki separacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wirówka mleczarska - wirówka separacyjna do oddzielania tłuszczu z mleka pełnego, oczyszczania mleka z zanieczyszczeń mechanicznych oraz do oddzielania z mleka drobnoustrojów wirówka przędzalnicza - urządzenie do odbioru wyprzędzonego włókna, składające się ze stożkowego garnka przędzalniczego z pokrywą, osadzonego na osi silnika elektrycznego o dużej liczbie obrotów (6000-10 000), przy czym włókno zostaje skręcone w czasie układania się na ścianach garnka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wirówka przyspieszeniowa - urządzenie badawcze do wytwarzania na ziemi przyspieszeń zbliżonych do tych, które występują w locie; składa się z kabiny umieszczonej na końcu wirującego poziomego ramienia wirówka samooczyszczająca się, wirówka samoodszlamująca się - wirówka mleczarska, w której usuwa się w sposób ciągły szlam, wydzielający się w czasie wirowania mleka wirówka sedymentacyjna - wirówka, w której odwirowana ciecz przelewa się na zewnątrz przez górny brzeg bębna o ściankach pełnych, podczas gdy osad pozostaje na wewnętrznych ściankach bębna, skąd jest okresowo usuwany wirówka separacyjna - wirówka lub ultrawirówka do rozdzielania cieczy o różnych ciężarach właściwych oraz oddzielania subtelnych zawiesin i składników emulsji; przy obrocie separatora ciecz o większej gęstości tworzy warstwę zewnętrzną, a w oddzielonej pierścieniową przegrodą warstwie wewnętrznej gromadzi się ciecz o mniejszej gęstości; rozdzielone ciecze odprowadza się oddzielnymi rurami (uprawnienia budowlane).

Wirusologia

Wirusologia - nauka o wirusach, ich budowie, funkcjach i krążeniu w przyrodzie; rozwinęła się z bakteriologii, ostatnio staje się działem biologii molekularnej wirusy - twory o następującym integralnym zespole cech:

a) zawierają tylko jeden kwas nukleinowy (RNA lub DNA);

b) są reprodukowane zgodnie z wzorcem tego kwasu tylko przez żywą komórkę (zwierzęcą, roślinną, bakteryjną);

c) nie rosną i nie dzielą się;

d) nie wytwarzają enzymów niezbędnych do pobierania i przetwarzania substancji odżywczych (brak własnej przemiany materii);

e) wszystkie funkcje w. dochodzą do skutku przez rybosomy gospodarza (absolutne pasożytnictwo); cechy te wykazują, że w. nie są ani komórkami, ani organellami komórkowymi, ani organizmami (program egzamin ustny).

Wiry krawędziowe {płata) - dwie powierzchnie wirowe powstałe w wyniku rozdzielenia się spływowej warstwy wirowej wzdłuż płaszczyzny symetrii płata, w pewnej odległości od krawędzi spływu wirycydy - chem. środki niszczące wirusy wiskersy - kryształy nitkowe wiskoza - roztwór ksantatu celulozy w rozcieńczonym ługu sodowym wiskoza - włókna wiskozowe wiskoza - lepkość wiskoza dielektryczna - opóźnienie dielektryczne wiskoza magnetyczna - opóźnienie magnetyczne wiskoza przejrzała, stara wiskoza - wiskoza’, która zbyt długo lub zbyt intensywnie dojrzewała i nie nadaje się już do danego procesu przędzenia (opinie o programie).

Wiskozator, zagęszczacz - dodatek poprawiający charakterystykę lepkościowo-temperaturową olejów smarowych; są to rozpuszczalne w olejach wielkocząsteczkowe polimery, których działanie polega na zmniejszaniu zmian lepkości oleju ze wzrostem temperatury wiskozymetr - lepkościomierz wiskozymetria - dział chemii fizycznej poświęcony badaniom lepkości różnych układów wiskozystat - urządzenie do automatycznej regulacji lepkości cieczy wiśniówka -> cegła wiśniówka witalium - żarowytrzymały stop kobaltu z chromem i molibdenem; stosowany do wyrobu części maszyn narażonych na duże naprężenia w wysokiej temperaturze (segregator aktów prawnych).

Witamina A, akseroftol - jasnożółty olej rozpuszczalny w tłuszczach, nierozpuszczalny w wodzie, łatwo utlenia się na powietrzu; występuje w trawie, maśle, mleku, żółtku jaj, serze, wątrobie oraz w niektórych jarzynach; brak w. A powoduje zahamowanie wzrostu, zmniejszoną odporność na infekcje, zaburzenia wzroku, niedokrwistość i choroby skóry (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami