Blog

02.09.2021

Wypłukiwanie cementu

W artykule znajdziesz:

Wypłukiwanie cementu

Wypłukiwanie cementu

Beton przebywa przez wodę drogę bardzo krótką, w czasie której nie następuje rozsegregowanie jego składników. Poważną wadą tej metody, poza małą wydajnością pracy, jest fakt, że powierzchnia każdej porcji betonu styka się z wodą i istnieje bardzo dużo okazji do wypłukiwania cementu. Beton tą metodą uzyskany jest zatem słaby i gąbczasty (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy poważniejszych, zwłaszcza masowych robotach stosowana bywa zwykle jedna z następujących nowocześniejszych metod betonowania podwodnego.

Dolny koniec rury utrzymuje się w czasie betonowania na ok. 50 cm nad dnem, podłogą deskowania lub wierzchem niżej leżącej warstwy betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rura wraz z lejem osadzona jest nad deskowaniem na dwu wózkach, z których górny porusza się prostopadle do osi wzdłużnej deskowań na szynach umieszczonych na wózku dolnym, mającym charakter suwnicy, poruszającej się równolegle do osi deskowań. Szyny suwnicy umieszcza się na stosownym pomoście.
Betonowanie odbywa się warstwami grubości od 30 do 70 cm, średnio ok. 50 cm, przy czym warstwy te sypie się wąskimi pasmami prostopadłymi do osi deskowań (uprawnienia budowlane). Aby to uzyskać, porusza się wózek górny powolnym, lecz stałym ruchem od jednej strony deskowań ku drugiej, po czym, po nieznacznym przesunięciu suwnicy, z powrotem i tak dalej w sposób nieprzerwany, aż do ukończenia warstwy. Po wykonaniu jednej warstwy skraca się lub podnosi rurę o dalszych 50 cm i betonowanie kontynuuje tym samym sposobem.

Najtrudniejsze zwykle jest pierwsze napełnienie betonem rury, która początkowo wypełniona jest wodą. Używa się do tego skrzynki z usuwalnym dnem lub węższej rury, zamykanej u dołu klapą, które wypełnia się na sucho betonem i wpuszcza w rurę urządzenia, dotykającą w pierwszej chwili dna. Rurę wypełnia się betonem stopniowo od dołu, wypierając z niej równocześnie wodę ku górze, po czym rozpoczyna się betonowanie, podnosząc koniec rury i wprawiając w ruch wózek (program egzamin ustny).

Pionowe położenie rury

Ważne jest, aby po pierwszym napełnieniu rury słup betonu w niej nie uległ przerwaniu aż do ukończenia całej warstwy. W tym celu dostawa świeżego betonu musi być tak zorganizowana, aby rura i lej były stale nim wypełnione. Najłatwiej można to uzyskać dostarczając świeży beton za pomocą przenośników taśmowych lub pompowania.
Wadą metody jest uwarstwienie gotowego betonu, albowiem na powierzchni każdej wykonanej warstwy, przed przykryciem jej warstwą następną, gromadzi się namuł cementowy, który powoduje tworzenie się spoin pomiędzy poszczególnymi warstwami. Namuł ten można odpompowywać, nie uzyskuje się jednak nigdy zupełnie zadowalających wyników. Również i głębokość betonowania jest praktycznie ograniczona do 5-6 m. Głębiej otrzymuje się beton gorszy (opinie o programie).

Wykonywanie betonu omawianą metodą jest możliwe tylko w wodzie spokojnej.
Betonowanie za pomocą opuszczanej rury nieruchomej, zwane również betonowaniem metodą szwedzką lub metodą Contractor, daje ze wszystkich metod beton najbardziej jednorodny i - przy starannym wykonaniu - o dużej wytrzymałości (segregator aktów prawnych).

Beton wykonuje się w obrębie ścianek szczelnych lub szczelnych deskowań, które przygotowuje się na lądzie i po uprzednim obciążeniu stawia się na wyrównanym dnie lub podłożu. Szczelina między deskowaniami a dnem powinna być uszczelniona przez nurka za pomocą worków z piaskiem. W środek pomiędzy deskowania opuszcza się z pomostu rurę stalową o średnicy 25-45 cm (średnio 30 cm).
Gdy rura jest członowana, w miarę postępu betonowania i podnoszenia rury poszczególne człony kolejno się odkręca i usuwa.

Dolny odcinek rury o długości 3 m musi być gładki i może być jedynie opatrzony na dolnym końcu wzmacniającym zgrubieniem. Na górnym końcu rury osadza się lej, niekiedy zamykany u doła klapą. Rurę zawiesza się na rusztowaniu za pomocą liny przechodzącej przez wielokrążek i nawiniętej końcem na bęben ręcznej wciągarki. Można również posługiwać się żurawiem. Pionowe położenie rury musi być zapewnione za pomocą prowadnic (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami