Blog

09.07.2021

Wiskoza smoły

W artykule znajdziesz:

Wiskoza smoły

Wiskoza smoły

Olej zawarty w smole jest fazą rozproszoną, osłabiającą znacznie wiązania między micelami. Na skutek tych własności smoły posiadają słabsze zdolności wiążące, które występują wyraźnie w temperaturze pokojowej dopiero przy bardzo cienkich filmach, w przybliżeniu o 4(K-45°/o cieńszych niż to ma miejsce przy asfaltach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Paki twardsze, o wyższych temperaturach mięknienia, nie posiadają własności plastycznie wiążących, gdyż, jak to wynika z wykresów, zachowują się w zależności od temperatur jak ciecz lub ciało stałe.
Wiskoza smoły jest cechą dającą się łatwo mierzyć za pomocą odpowiednich wiskozymetrów.

Krzywe wiskozy smoły, które na siatkach logarytmicznych w układzie temperatura/wiskoza dają się przedstawić jako linie proste, mają przebieg bardziej stromy niż krzywe wiskozy asfaltów.
W zależności od celu, do jakiego ma służyć badana smoła lub pak, stosowane są różne metody badaniaII21. Podobnie jak przy asfaltach, główną rolę odgrywają tutaj badania cech fizycznych metodami umownymi, konwencjonalnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciężar właściwy smoły oznacza się piknometrem lub areometrem. Do oznaczania używa się areometrów szklanych bądź też metalowych.
Do badania wiskozy smół używane są dwa rodzaje wiskozymetrów: wiskozymetr Riitgersa i wiskozymetr BTA.

Wiskozymetr Riitgersa jest przyrządem dającym mniej dokładne wyniki, ale znacznie tańszym i łatwiejszym do wykonania niż wiskozymetr
BTA. Wiskozymetr ten przyjął się w przemyśle kokso-chemicznym jako przyrząd do badania smół dachowych, lepików smołowych itp.
Wiskozymetr BTA jest uproszczonym modelem wiskozymetru Redwood II do gęstych olejów. Jest to przyrząd o dużej dokładności, ściśle znormalizowany (uprawnienia budowlane). Zaletą jego jest mała ilość smoły potrzebna do pomiaru. Dla wiskozymetru BTA opracowano wykresy i tablice pozwalające na przeliczenie wyników’ sekundowych na jednostki cgs. Przyrząd ten nadaje się do produktów o wysokiej wiskozie i został przyjęty jako przyrząd normalny do badania smół drogowych.

Oznaczanie wiskozy

Obok normalnego wiskozymetru o otworze wypływowym 10 mm używa się do smół rzadkich i upłynnionych analogicznego wiskozymetru o otworze 4 mm (program egzamin ustny).
Naczynie pomiarowe aparatu należy oczyścić za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika i starannie wysuszyć, Badaną smołę, ogrzaną do temperatury 53-540C, wlewa się do naczynia pomiarowego do takiej wysokości, aby poziom jej zaledwie nakrył pręcik do poziomowania, co odpowiada objętości 475 cm:! cieczy.

Następnie zawartość naczynia miesza
się za pomocą termometru tak długo, aż temperatura smoły spadnie w całym naczyniu do 50°C. Po wyjęciu termometru z naczynia podnosi się zatyczkę i wypuszcza 300 cm’1 smoły do cylindra pomiarowego. Czas wypływu 300 cm smoły, wyrażony w sekundach, określa wiskozę (stopień lepkości) badanej smoły w temperaturze 50°C.

Naczyńko pomiarowe konsystomierza należy oczyścić za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika i starannie wysuszyć. Badany materiał ogrzany do temperatury 31-^-33°C wlewa się do naczyńka pomiarowego do takiej wysokości, aby poziom cieczy nakrył pręcik do poziomowania przy pionowym ustawieniu trzonka zatyczki (opinie o programie). Naczyńko pomiarowe wstawia się następnie w rękaw kąpieli wodnej, której temperatura podczas pomiaru powinna wynosić 30°C, po czym do naczyńka ze smołą wstawia się termometr.

Termometrem tym co pewien czas miesza się smołę w naczyńku pomiarowym. Gdy nastąpi wyrównanie temperatur smoły i wody i temperatura będzie wynosić 30°C z dokładnością do ± 0,1 °C, należy wyjąć termometr ze smoły, usunąć nadmiar tejże w ten sposób, by poziom w naczyńku zlewał się z końcem ostrza sztyfcika przy pionowym ustawieniu zatyczki. Cylinderek na 100 cm:!, zawierający 20 cm:1 rzadkiego oleju, podstawia się pod wylot naczyńka pomiarowego, następnie unosi się do góry zatyczkę i zawiesza się ją za pomocą pręcika na kołnierzu naczyńka (segregator aktów prawnych).

Gdy poziom cieczy przechodzi w cylinderku przez kreskę 25 cm:J, puszcza się w ruch sekundomierz, który należy zatrzymać przy przejściu poziomu przez kreskę 75 cm3; w ten sposób mierzy się czas wypływu 50 cm’1 smoły. Czas ten podany w sekundach określa wiskozę próbki w temperaturze 30°C (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami