Blog

24.11.2022

Wkładki z blachy miedzianej

W artykule znajdziesz:

Wkładki z blachy miedzianej

Grubość pojedynczej warstwy lepiku między wkładkami powinna wynosić 1-2 mm. Ciężar 1 m2 warstwy grubości ok. 1 mm wynosi ok. 0,1 kN. Należy szczególnie uważać, aby potrzebna ilość lepiku istotnie została zużyta. Warstwa lepiku powinna mieć możliwie stałą grubość. Pozostawienie miejsc nie powleczonych lepikiem jest niedopuszczalne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje z wkładkami z cienkich blach metalowych. Izolacje z cienkich blach metalowych (miedzianych i aluminiowych) szczególnie nadają się wówczas, gdy od izolacji wymagana jest sztywność. Ponieważ izolacje te nie pęcznieją i nie gniją, stosuje się je w miejscach, gdzie trudno jest osiągnąć odpowiedni docisk.

Wkładki metalowe nie tylko służą jako wzmocnienie powłok izolacyjnych, lecz same stanowią izolację (z wyjątkiem styków, które są zaizolowane masą bitumiczną, używaną do sklejania zakładów wkładek). Do izolacji przed przesączającą się wodą stosuje się wkładki pojedyncze, a do izolacji przed wodą naporową dwie warstwy wkładek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po ułożeniu na zimno i wyschnięciu warstwy gruntującej układa się wkładki z blach metalowych, odpowiednio przycięte do izolowanej powierzchni i ponownie zwinięte w rolkę. Następnie wylewa: się gorącą masę bitumiczną przed rolę, którą równocześnie rozwija się i dociska tak mocno, aby masa wystąpiła przy brzegach roli.

Niedopuszczalne natomiast jest rozsmarowywanie lepiku, ponieważ następuje przy tym zbyt szybkie ochładzanie, co stoi na przeszkodzie należytemu sklejaniu się wkładek metalowych, które powinny być szczelnie otoczone lepikiem (w szczególności dotyczy to styków) (uprawnienia budowlane).

Wkładki z blachy miedzianej (w rolach) mają grubość 0,1-0,2 mm i szerokość 600 mm. Stosuje się je wówczas, gdy występuje działanie czynników korodujących, z wyjątkiem wody zawierającej amoniak, chlorki itp. oraz wody morskiej (program egzamin ustny).

Wkładki miedziane

Wkładki miedziane układa się zwykle w jednej warstwie, przy czym szerokość zakładek w stykach podłużnych powinna wynosić ok. 8-f-lO cm, a w stykach poprzecznych 20-30 cm. Ułożone wkładki powleka się warstwą masy bitumicznej na gorąco. Do przyklejenia jednej warstwy blachy miedzianej na powierzchniach poziomych i lekko pochyłych zużywa się lepiku (o gęstości objętościowej 1,5 Mg/m3) co najmniej 4.5 kg/m2, na powierzchniach pionowych i stromych co najmniej 6 kg/m2 (opinie o programie). Ilość ta jest znacznie większa niż w przypadku izolacji zwykłej z wkładkami z papy, ułożonymi na lepiku na gorąco, gdzie zużywa się lepiku 2,5-3 kg/m2. Zaleca się stosowanie lepiku asfaltowego z wypełniaczem w postaci azbestu włóknistego.

Wkładki aluminiowe mają grubość co najmniej 0,2 mm i szerokość 600 mm. Powinny być one szczelnie otulone lepikiem asfaltowym, gdyż aluminium ulega silnej korozji pod wpływem związków zasadowych występujących w betonach i zaprawach. Wkładki nakleja się rozwijając rolę i równocześnie wylewając roztopiony lepik na wkładkę i na izolowaną powierzchnię powleczoną uprzednio roztworem gruntującym.

Powierzchnie wkładek aluminiowych mogą być prążkowane i wówczas mają one wgłębienia, dzięki czemu uzyskuje się lepszą odkształcalność blachy. Blachę można dopasować do nierówności izolowanych powierzchni przez wyklepanie młotkiem drewnianym. Gotowe zwoje izolacji z wkładkami aluminiowymi rozwija się w taki sam sposób jak zwoje izolacji z wkładkami z tkanin (segregator aktów prawnych).

Pasy aluminiowe należy na stykach łączyć na zakładki. Szerokość zakładek na stykach podłużnych przy jednej wkładce powinna wynosić 10 cm, a przy dwóch ok. 5 cm. Styki powinny być przesunięte względem siebie o 1/2 szerokości roli. Szerokość zakładek na stykach poprzecznych powinna wynosić 20 cm. Przy użyciu jako wkładki jednej warstwy blachy aluminiowej wskazane jest nalepienie na niej warstwy papy bez powłoki i posmarowanie górnej powierzchni tej warstwy lepikiem asfaltowym na gorąco.

Jeżeli izolacja składa się z dwóch warstw wkładek aluminiowych, górną warstwę należy szczelnie pokryć powłoką wykonaną z dwóch warstw lepiku asfaltowego na gorąco (niezwłocznie po rozwinięciu wkładki aluminiowej). Potrzebne ilości materiałów są takie same jak przy izolacji z wkładkami miedzianymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami