Blog

14.07.2021

Wkładki z blachy miedzianej

W artykule znajdziesz:

Wkładki z blachy miedzianej

Wkładki z blachy miedzianej

W Polsce izolacje z wkładkami z cienkich blach miedzianych lub aluminiowych nie były dotychczas stosowane. Izolacje tego typu stosuje się między innymi w Niemczech i w Rosji. W Rosji izolacje z wkładkami z blach aluminiowych zastosowano w budowlach podziemnych metra moskiewskiego, a w Niemczech również w budowlach betonowych i żelbetowych narażonych na działanie wód chemicznych agresywnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykonane przez Niemców tego typu izolacje budowli na terenach Polski w czasie ostatniej wojny na ogół okazały się trwałe.

Izolacje z wkładkami z blach metalowych zostały wyczerpująco omówione w niemieckiej literaturze technicznej. Wydaje się, że celowym byłoby i u nas przystąpić do wyrobu materiałów izolacyjnych z cienkimi blachami metalowymi.
Wkładki z blachy miedzianej (w rolach) o grubości 0,1 lub 0,2 mm i szerokości 600 mm są stosowane zarówno do izolacji całych powierzchni, jak i szczelin dylatacyjnych.
Role przecina się do odpowiedniej długości i mocno nawija na sztywne wałki tekturowe o średnicy 12 do 15 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Masę bitumiczną z wypełniaczem używaną na gorąco wylewa się bezpośrednio przed rolę na izolowaną powierzchnię w ten sposób, że zarówno powierzchnia blachy, jak i podłoża powinna być szczelnie pokryta lepikiem. Lepik w przypadku powierzchni poziomych i o małym nachyleniu należy wylewać z naczynia w sposób, a na powierzchniach stromych i pionowych. Niedopuszczalne natomiast jest rozsmarowywanie lepiku, ponieważ następuje przy tym zbyt szybkie ochładzanie, co stoi na przeszkodzie należytemu sklejaniu się wkładek metalowych, które powinny być szczelnie otoczone lepikiem. W szczególności dotyczy to styków.

Wkładki miedziane układa się zwykle jedną warstwą, przy czym szerokość zakładek styków podłużnych powinna wynosić ok. 8-10 cm. Szerokość zakładek styków poprzecznych powinna wynosić co najmniej 20-30 cm. Ułożone wkładki powleka się pojedynczą warstwą masy bitumicznej na gorąco (uprawnienia budowlane).

Blachy miedziane miękkie

Do przyklejenia jednej warstwy blachy miedzianej na powierzchniach poziomych i lekko pochyłych zużywa się lepiku (przy ciężarze objętościowym 1,5 t/m3) co najmniej 4,5 kg/m2 na powierzchniach pionowych i stromych co najmniej 6 kg/m2. Ilość ta jest znacznie wyższa niż w przypadku izolacji zwykłej z wkładkami z papy, ułożonymi na lepiku na gorąco, gdzie zużywa się lepiku 2,5-3 kg/mr.
Blachy miedziane miękkie o grubości 0,4 mm stosuje się w postaci płaskich lub sfałdowanych (wygiętych w kształcie litery U) pasków blachy jedynie do izolacji szczelin dylatacyjnych. Blach grubszych raczej nie stosuje się (program egzamin ustny).

W celu połączenia wytłaczanych blach z podłożem i z wkładkami przylegającymi należy ich dolne i górne powierzchnie powlec obficie lepikiem na gorąco. Lepik powinien przy tym wydostać się przez styki, co daje gwarancję, styki te są należycie wypełnione lepikiem i dzięki temu są dostatecznie szczelne.
W przypadku gdy powyższe wymagania nie będą spełnione lub gdy lepik w temperaturze w jakiej normalnie będzie pracować, nie będzie wykazywać dostatecznej lepkości i plastyczności, należy dla uzyskania szczelności zastosować ponad blachami dylatacyjnymi wkładki najlepiej z juty impregnowanej (opinie o programie).

Należy zauważyć, że miedź w odróżnieniu od blach aluminiowych jest odporna na wpływy związków zasadowych i jest bardziej odporna na korozję.
Zamiast pap smołowych lub asfaltowych bez powłoki można do wykonania izolacji przed wodą naporową zastosować również blachy miedziane o grubości 0,1 mm wytłoczone w desenie.
Celowe to jest przede wszystkim wówczas, gdy warunki są takie lub gdy izolacja narażona jest na działanie wyższych temperatur (segregator aktów prawnych).
Jedna tylko warstwa taśm miedzianych jest najczęściej niewystarczająca.

Należy więc zastosować drugą warstwę taśm miedzianych i w zależności od parcia wody jeszcze jedną lub kilka warstw papy asfaltowej bez powłoki, które układa się w sposób podany w pkcie 23.8.3. Aby tego rodzaju izolacja była skuteczna i trwała, należy bezwzględnie przy nalepianiu taśm miedzianych, zarówno na płaszczyznach poziomych, jak pochyłych i pionowych, zastosować wylewanie lepiku przy jednoczesnym rozwijaniu blach (promocja 3 w 1). Zaleca się stosowanie lepiku asfaltowego z wypełniaczem w postaci azbestu włóknistego.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami