Blog
Tarcze łączone
W artykule znajdziesz:
Tarcze łączone
Deskowanie przestawne typu Symons. Deskowanie przestawne typu Symons stosowane jest przez amerykańskie przedsiębiorstwo Symons Clamp & Manufacturing Company (program uprawnienia budowlane na komputer). Przedsiębiorstwo to stosuje trzy rodzaje tarcz deskowania, różniące się jedynie konstrukcją i materiałem szkieletu. Pierwszy rodzaj tarcz ma szkielet stalowo-drewniany, drugi - drewniany, trzeci - stalowy. Poszycie wszystkich rodzajów tarcz wykonane jest ze sklejki wodoodpornej.
Typowe tarcze mają szerokość 2 stopy (ok. 61 cm) i długość (wysokość) 3, 4, 5, 6, 7 i 8 stóp (od ok. 91,5 cm do ok. 244 cm) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza tym stosowane są tarcze o szerokości 20″, 12″ i 6″ oraz prostokątne korytka blaszane szerokości 2″, 1,5″ i 1″, a ponadto narożnikowe korytka o różnych rozmiarach. Grubość tarczy (ramki) wynosi 2,5″ (ok. 6,35 cm).
Tarcze łączone są między sobą na sworznie i kliny. Płaszczyzny deskowań łączone są specjalnymi ściągami wykonanymi z drutu lub z płaskowników, stanowiących jednocześnie rodzaj formy rozporek. Oba rodzaje ściągów pozostają po rozdeskowaniu w ścianie, jedynie końcówki wystające poza lico ścian są obłamywane.
Tarcze deskowań są usztywniane na długości poziomymi ryglami za pośrednictwem dodatkowych ściągów, klamer i klinów (uprawnienia budowlane).
W celu zabezpieczenia deskowań przed przewróceniem oraz w celu umożliwienia regulacji ich pionowości, stosuje się podpórki z krawędziaków zakończonych uchwytem blaszanym lub podpórki wykonane z rury w formie teleskopu z nagwintowanymi ruchomymi końcówkami (w Polsce - rozpora teleskopowa typ A, B, Katalog Budownictwa KB-3-8,5,2). Uchwyt przymocowuje się klinem do tarczy. Tarcze tego typu deskowań stosowane są również jako deskowanie płyt stropowych.
Konstrukcje betonowe wykonywane za pomocą tych deskowań nie wymagają tynkowania.
Deskowanie przestawne typu Leonhardta-Bosserta. Deskowanie przestawne typowe składa się z tarcz o szerokości 125, 250. 312, 500 i 625 mm i długości odpowiadającej wysokości kondygnacji, tj. 2500 mm, ze ściągów wykonanych z płaskowników, ze spinaczy i łączników oraz rygli stężających tarcze w płaszczyźnie.
Tarcza deskowania wykonana jest w postaci szkieletu stalowego z kątowników, do którego przymocowana jest siatka o oczkach 10×10 mm (program egzamin ustny).
Wielokrotność użycia deskowań
Deskowanie to pozwala na obserwacje układanej w ścianie masy betonowej. Masa betonowa może mieć konsystencję ubijalną lub strukturę jamistą. Niezależnie od typowych tarcz montowanych pionowo stosowane są tarcze wieńcowe układane poziomo na wysokości odpowiadającej grubości płyty stropowej. Ponadto stosowane są tarcze-listwy montowane pod stropem na tarczach pionowych wewnętrznych, pozwalające po stwardnieniu betonu ścian i stropu na łatwy demontaż tarcz (opinie o programie).
Wielokrotność użycia deskowań sięga 80 razy, natomiast czas montażu i demontażu wynosi od 0,44 do 0,76 rob.godz m2 ściany.
Ciężar największej tarczy - 26 kG. Ciężar 1 m2 tarczy - średnio 17 kG.
Deskowanie pasmowe pospolite. Deskowanie pasmowe składa się z drewnianych tarcz o wysokości 80-100 cm i długości około 300 cm oraz ściągów i rozporek. Deskowaniem tym opasywane jest miejsce położenia formowanych ścian całego budynku lub jego fragmentów (segregator aktów prawnych).
W miejscach otworów okiennych lub drzwiowych stawiane są skrzynki zbite odpowiednio dla uzyskania zbieżności niezbędnej przy ich demontażu. Zasada ta stosowana jest również i przy innych typach deskowań omawianych uprzednio.
Tarcze deskowań wykonane są z desek grubości 25 lub 29 mm jednostronnie ostruganych i zbite listwami zszywającymi o wymiarach 50×63 mm lub deskami grubości 32 mm w odstępach 0,7-0,8 m. W tarczach w miejscach listew znajdują się otwory, często obite blachą, dla przeprowadzenia przez nie ściągów.
Ściągi wykonywane ze stali okrągłej o 0 16-20 mm, zakończone są z jednej strony hakiem oporowym lub główką, a z drugiej - gwintem na nakrętkę, względnie mają wywiercone otwory na kliny stalowe. Dla rozparcia deskowań stosuje się rozporki z listew lub desek (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32