Blog

Wkładki i szczęki zdjęcie nr 2
07.04.2021

Wytrzymałość na rozciąganie

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość na rozciąganie

Wkładki i szczęki zdjęcie nr 3
Wytrzymałość na rozciąganie

Wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na zginanie.
Od czego zależy stopień wytrzymałości na zginanie? Schematami decydującymi o wytrzymałości na granie podstawy regału są: wytrzymałość na naciąganie dolnej połowy przekroju i wytrzymałość na ściskanie górnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Drewna o dobrej wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie mają wytrzymałość na zginanie. Wytrzymałość drewna na zginanie jest o wiele większa wzdłuż włókien niż w poprzek nich.

Kierunek włókien półek regału musi przebiegać równolegle do szerokości regału. Stopień wytrzymałości na zginanie wpływają też wymiary regału.
Krótkie i grube części obrabiane są odporne na zginanie Półki o dużej długości należy podeprzeć dodatkowo w środku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wytrzymałość na ścinanie Drewno, na którym spoczywają zapłetwienia półek regału, obciążone jest naprężeniami ścinającymi. Drewno to wytrzyma działające siły ścinające tylko wtedy, gdy przy powierzchni przylegania umieści się podpórkę o wystarczających wymiarach. Wytrzymałość na ścinanie jest większa w poprzek włókien niż wzdłuż. Ponieważ jednak wytrzymałość na ściskanie jest niezwykle mała w położeniu w poprzek włókien, korzystniejsze jest obciążenie na ściskanie w kierunku włókien.

Giętkość drewna Przy wytwarzaniu giętych części drewnianych, np. przy produkcji ram, wytrzymałość drewna na zginanie zmniejsza się przez działanie ciepła i dużej wilgotności.
Wilgotność drewna stale się zmienia
Drewno świeżo ściętego drzewa jest o wiele cięższe niż składowana miesiącami tarcica. Dlaczego tak się dzieje?
Do wytworzenia niezbędnych do życia substancji budulcowych drzewo potrzebuje dużo wody. W czasie zrębu bardzo wilgotny jest zwłaszcza biel.

Stąd też świeżo ścięte drewno jest dużo cięższe. Podczas składowania tarcicy, część obecnej w drewnie wody po prostu wyparowuje. Skutkiem tego jest utrata wagi. Pobierając z tarcicy próbkę drewna i zanurzając ją w wodzie można stwierdzić, że w ciągu tygodni i miesięcy będzie się coraz bardziej zanurzać. Do drewna znowu wnika woda.
Drewno może pobierać i oddawać wodę (uprawnienia budowlane).

Wnętrze komórek

Jak łatwo się domyślić, woda wypełnia przestrzenie wewnętrzne komórek. Drewno o dużym udziale przestrzeni wewnątrzkomórkowych może pobierać dużo wody. Mała ilość wody może wnikać w ściany komórkowe. W nich jednak jest miejsce tylko dla małych cząsteczek wody w postaci pary, gdyż w strukturze ścianek komórkowych nie ma dużych „luk" mogących magazynować wodę (program egzamin ustny).
Do wnętrz komórek wnika woda w stanie płynnym, inaczej - swobodna; do ścian komórkowych - natomiast - tylko woda w postaci pary - woda związana.
Od stanu maksymalnej wilgotności drewna do stanu całkowicie suchego.

Drewno ma w sobie najwięcej wody wtedy, kiedy wszystkie wnętrza komórek wypełnione są wodą swobodną a ściany komórkowe zawierają wodę związaną (opinie o programie). Taki stan maksymalnej wilgotności w praktyce nie odgrywa żadnej roli. Nasycenie włókien ma miejsce wtedy, gdy ściany komórkowe zmagazynowały maksymalną ilość pary wodnej, natomiast wnętrza komórek nie wykazują obecności wody swobodnej. Wilgotność drewna równa 0% odpowiada stanowi całkowitej suchości. Powietrze, w przeciwieństwie do drewna, może wchłaniać wodę tylko w formie pary. jeśli jest nią nasycone, to w dalszym ciągu pobiera wodę aż do wystąpienia skropliny (wody płynnej). Wchłonięta maksymalna ilość pary wodnej zależy bardzo od temperatury powietrza. Stąd też mówi się o względnej wilgotności powietrza (segregator aktów prawnych).

Ta również mierzona jest w procentach.
Drewno pobiera wilgoć wtedy, gdy wzrasta ona w jego otoczeniu. Oddaje ją, gdy otoczenie się osusza. Takie higroskopijne zachowanie się drewna prowadzi do równowagi wilgotnościowej ze środowiskiem. Mamy wówczas do czynienia z wilgotnościową równowagą drewna.

Przy 60% względnej wilgotności powietrza i 30°C wilgotnościowa równowaga drewna wynosi 10,5%. Pamiętaj: względna wilgotność powietrza i wilgotność drewna to dwie różne wielkości pomiarowe. W stanie równowagi ich wartości liczbowe są różne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wkładki i szczęki zdjęcie nr 8 Wkładki i szczęki zdjęcie nr 9 Wkładki i szczęki zdjęcie nr 10
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 11
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 12 Wkładki i szczęki zdjęcie nr 13 Wkładki i szczęki zdjęcie nr 14
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wkładki i szczęki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami