Blog
Władza wykonawcza
W artykule znajdziesz:
Szwecja jest dziedziczną monarchią konstytucyjną, głową której jest król (od 1973 Karol XVI Gustaw), pełniący funkcje reprezentacyjne (program uprawnienia budowlane na komputer). Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Riksdag, liczący 549 członków, wybieranych na 4 lata; jego przewodniczący - po uzyskaniu aprobaty parlamentu - powołuje premiera. Władza wykonawcza spoczywa w rękach rządu, na czele z premierem (od 1996 Goran Persson), który mianuje ministrów. Ukraina leży w pd.-wsch. części Europy i jest państwem o największym obszarze leżącym w całości na tym kontynencie, o pow. 603 700 km . W jej skład wchodzi również Krymska Republika Autonomiczna o pow. 25,5 tys. km (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W rzeźbie dominuj,) obszary równinne wyżyn: Wołyńskiej, Podolskiej, Naddnieprzańskiej, Srodkoworosyjskiej, Donieckiej i Wzniesieni Naduzowskich. Leż.) one w obrębie płyty rosyjskiej zbudowanej z krystalicznego, prekambryjskiego podłoża przykrytego płytowo młodszymi utworami osadowymi. Obszary nizin związane są ze- strefami obniżeń w obrębie płyty rosyjskiej. Na pn. rozciąga się Nizina Poleska przechodząca ku pel. w Nizinę Naddnieprzańską, która łączy się na pd. z Niziną Czarnomorską obejmując ą obszar od ujścia Dunaju na zach. po Morze Azowskie oraz pn. część Półwyspu Krymskiego (uprawnienia budowlane).
Utwory krystaliczne
Na pd. zac b. w obszar Ukrainy wchodzi wsch. część łuku Karpat, budują je utwory lliszowe, krystaliczne oraz wulkaniczne. Tutaj również leży najwyższy szczyt kraju - Howerla (2056 m n.p.m.), należąca do pasma Czarnohory. Obszary górskie pojawiają się również w pd. części Krymu - Córy Krymskie (program egzamin ustny). Ciągną się one na dł. ok. I 50 km w postaci 3 równoległych pasm oddzielonych obniżeniami erozyjnymi. Ich najwyższy szc zyt - Roman Kosz, wznosi się na wys. 1545 m n.p.m. Góry te budują gł. skały węglanowe, w których rozwinięte są zjawiska krasowe. We wsi h. części Krymu, na Półwyspie Kerczeńskim, charakterystycznym rysem krajobrazu są stożkowe wzniesienia wulkanów błotnych (opinie o programie).
Ukraina leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Średnie temp. stycznia obniżają się w kierunku wsch. od 3°C na pograniczu z Węgrami i -4°C przy granic y z Polską do 0 ( w Zagłębiu Doniec kim. Pd. wybrzeża Krymu, osłonięte przez góry od napływu chłodnych mas powietrza z pn., notują dodatnie średnie temp. stycznia (Jałta 4°C). Średnie temp. lipca mają rozkład zbliżony do równoleżnikowego. Najchłodniejsza jest pn. część kraju przy granicy z Białorusią (ok. 18°C), zaś w najcieplejszej pd.-wsch. części średnie temp. dochodzą do 23°C. Rozkład średniorocznych sum opadów maleje z pn. zach. na pd. wsch. od ok. 700 mm na Wyżynie Wołyńskiej do ok. 350 mm w najsuchszych rejonach nad Morzem Azowskim (segregator aktów prawnych). Wyraźnie większe roczne sumy opadów, przekraczające 1000 mm, notowane są jedynie na obszarze Karpat.
Sieć rzeczna należy w większości do zlewiska mórz Czarnego i Azowskiego. Jedynie ok. 3% terytorium kraju leży w zlewisku Bałtyku. Największymi rzekami są: Dniepr (2285 km), Dniestr (I 562 km), Desna (1126 km), Doniec (105.3 km) i Boh (857 km), przy czym jedynie Boh płynie w całości na terytorium Ukrainy. Jezior jest mało. Występuj,) one tylko na Polesiu (gł. pochodzenia polodowcowego) oraz na wybrzeżu czarnomorskim i azowskim (zamknięte i często zasolone limany). Słone jeziora są również w pn., nizinnej części Krymu. Znacznie większą pow. zajmują sztuczne zbiorniki wodne, z których największe zlokalizowane są na Dnieprze: Krzemieńczucki (2252 km-‘). Kachowski (2150 km-), Dnieprodzierżyński (1450 km-‘) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32